İnternet Hesaplarınızı Kapatmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İşlem

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

İnternetteki bir üyeliğinizi ya da hesabınızı mı kapatıyorsunuz? Bekleyin. İnternet Hesaplarınızı Kapatmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İşlem var.

Günümüzde birçok hizmet sektörü Google, Twitter  Facebook hesapları üzerinden kullanıcıya üye olma imkanı tanıyor. Bunlardan bazıları e-posta ile abone olma seçeneği yerine sadece bu sosyal hesaplar üzerinden üyelik alıyor.

Bu hesaplarla bağlantı yapıldığı takdirde ana hesabın kapatılması durumunda diğer hizmetlerden faydalanılamıyor veya çoklu hesap isteyen hizmetlerde siteden faydalanmak için alternatif bir bağlantı İstenmeyen bütün hesapları kapatmadan önce İnternet Hesaplarınızı Kapatmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İşlem yazımızda ki önemli aşamaları takip etmek gereklidir.

Bu adımlar online bilgilerin silindikten sonra beklenmeyen şeylerin oluşmasını engellemek açısından önemlidir.

İnternet Hesaplarınızı Kapatmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İşlem

1 – Başka Hesaplarla Olan Bağlantıları Kontrol Edin

Birçok hizmet, Google, Twitter veya Facebook hesabınız üzerinden üye olmanıza olanak tanıyor.

Bazıları e-posta yoluyla abone olma seçeneğini tamamen ortadan kaldırıp bu hesaplar üzerinden üye olmanız konusunda ısrarcı olabiliyor. Bazı hizmetler birçok hesaba birden bağlanıp bu hesapların genelinin paylaşıldığı bir akış listesi hazırlıyor.

İnternet Hesaplarınızı Kapatmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İşlem

Bulut depolama alanları da bu kategoriye sahil olup ekstra şifre sorgulamalarını yok etmek için hesaplarla bağlantıya geçiyor. (Bulut Hesaplarınızı Tek Çatı Altında Kontrol Edebilmeniz için 5 Ücretsiz Servis)

Bu hesaplarla bağlandığınız takdirde ana hesabınızı yok ettiğiniz durumlarda diğer hizmetlerden de faydalanamıyorsunuz veya çoklu hesap kabul eden hizmetlerin olduğu durumda siteden faydalanabilmek için alternatif bir bağlantı sunmak durumunda oluyorsunuz.

Başka uygulamaları veya eklentileri sosyal medya hesaplarınıza bağlıyorsanız bu ekstralar sizden bazı yetkiler istiyor. Örneğin arkadaş listesine ulaşım veya sizin yerinize ileti yazma yetkileri sıkça karşılaşılan durumlar arasında. Sosyal medya hesabınızı silmeden önce tüm bu eklentileri uzaklaştırdığınızdan emin olun. Zaten güvenlik duvarınızın aşılmasına ön ayak olup bu uygulamaların hesabınıza ulaşmalarını sağlamışsınız ama bunun devam etmemesi için bağları koparmak konusunda hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

2 – Verilerinize Sahip Çıkın

Hesap açtığımızda veri yüklerken genelde uzun uzun düşünmeden fotoğraflarımızı, videolarımızı, müziklerimizi ve dökümanlarımızı kullandığımız hizmetin sunucularına yüklemiş oluyoruz.

İnternet Hesaplarınızı Kapatmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İşlem

Hesabı sildiğiniz an itibariyle tüm bu veriler bir anda yok oluyor ve birçok hesap size verilerinizin toplamını geri göndermek konusunda yetersiz kalıyor.

Örneğin bir sosyal medya hesabında sizin için değerli olan bir veriyi saklıyorsanız hesabı kapatınca sizin için değeri olan bir veri üzerindeki yetkiyi tamamen kaybetmiş olursunuz. Hesaplarınızı kapatmadan bu önemli verilerin her birini indirmiş olduğunuza emin olun. İhtiyacınız olmasa bile hepsini silmekte ayrı bir yarar var. Neticede bilgilerinizin açıkta olmasını istemezsiniz. İletişim adresinizden telefon numaranıza ve kredi kartı bilgilerinize kadar her bilgiyi silmiş olmanızı öneriyorum.

3 – Hesap Bilgilerinizi Değiştirin

Diyelim ki harika bir kullanıcı ismi buldunuz ve bu ismi başka bir insan çoktan kullanmaya başlamış. Bazı hizmetler kullanıcı isimleri bir kez kullandığında bu isimleri tamamen devre dışı bırakıyor.

İnternet Hesaplarınızı Kapatmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İşlem

E-posta adresleri de bu şekilde devre dışı bırakılabiliyor ve üye olurken başka bir e-posta adresi kullanmanız önerilebiliyor. Bunun özetle anlamı, siz dahil olmak üzere, hiçkimse aynı isim ve e-posta adresiyle ikinci kez hesap oluşturamıyor. Bir hizmete belli bir vakit sonrası geri dönmeyi düşünüyorsanız bu can sıkıcı bir durum olabilir.

Öyle olmasa bir kullanıcı isminizi başka insanların kullanımına açmak güzel bir davranış biçimidir. İsmi saçma ve anlamsız bir şeye dönüştürüp mail adresi olarak kullanmadığınız ikincil bir adres vermeyi deneyin. Bir gün fikrinizi değiştirip aynı hizmete üye olmak istiyorsanız kullandığınız e-posta adresi ve tercih ettiğiniz kullanıcı adı ile geri dönme olasılığınız oldukça yükseliyor. Kullanıcı hesabınızdaki e-posta adresini değiştirdiğiniz takdirde size bir onay mesajı gönderilecek ve hesabınızı silmeden önce onaylamayı gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Hesabınızı kapatma yetkisi vermeyen hizmetlerde de bu bilgileri değiştirmek işe yarayan bir çözüm yöntemi.

4 – Aktif Aboneliklerinizi Yönetin

Bir hesabı tamamen kapatmış olsanız da o an abonesi olduğunuz gruplar veya sayfalar size e-posta olarak haftalık bültenlerini sunmaya devam edebilirler ve bu bilgi kirliliğini gelen kutusunda taşımak istemeyeceğinizi varsayıyorum.

İnternet Hesaplarınızı Kapatmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 İşlem

Bu işlemi hesabınızı sildikten sonra da halledebilirsiniz ama onlarca anlamsız e-posta almaktansa  hesaplarınızda e-posta ile bilgilendirilme seçenekleri ortadan kaldırırsanız işlem süreniz epey kısalacaktır.

5 – Artık Hesabınızı Silmeye Hazırsınız

Normalde bir hesabı silerken önemsediğiniz şey işlemi gerçekleştiren buton olabilir ancak dijital bir bilgi yığınını açıkta bırakmamak için ve sadece o hesapta bulabileceğiniz önemli verileri kaybetmemek için acele etmemeniz önerilir.

Yukarda bahsetmiş olduğum aşamaların tamamlandığından eminseniz ve gözünüz arkada kalmayacaksa artık güven içinde hesabınızı silebilirsiniz. Hesabınızı sildikten sonra sizi rahatsız eden başka bir konu oldu mu? Aşağıdaki yorum kutusundan bize deneyimlerinizi aktarabilirsiniz.

WhatsApp Hesap Silme

Gmail Hesap Silme

Swarm Hesap Silme

Periscope Hesap Silme

Tango Hesap Silme

Scorp Hesap Silme

Wechat Hesap Silme

Instagram Hesap Silme

Facebook Hesap Silme

Youtube Hesap Silme

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.