İnternet Gizliliğinizi Korumanız için Kullanabileceğiniz 10 Araç

İnternet Gizliliğinizi Korumanız için Kullanabileceğiniz 10 Araç başlıklı bu yazı Tamam.org içerik Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Eğer bilgisayarlarınız ve mobil cihazlarınız üzerinde yaptığınız hassas işlemler, yazışmalar ve dosya paylaşımları gibi veri trafiklerinin hackerlar gibi üçüncü şahısların eline geçmemesi için kullanabileceğiniz güvenlik araçları arıyorsanız doğru yerdesiniz. İnternet Gizliliğinizi Korumanız için Kullanabileceğiniz 10 Araç listemize mutlaka göz atın.

 

İnternet güvenliği denilince akla ilk olarak standart antivirüs yazılımları geliyor. Fakat antivirüs yazılımları daha çok lokal güvenlik sunmaları açısından bilgisayarınızdan dışarıya gönderilen verilerin güvenliği konusunda etkili olamıyorlar. Yani bir antivirüs yazılımı kullanarak mutlak kişisel bilgi güvenliği elde etmeniz mümkün değil.

Çevrimiçi güvenlik söz konusu olduğunda internet üzerinde yaptığımız veri alışverişlerini güvence altına almamız gerekiyor. Bu veri alışverişlerinden kasıt yazışmalarınız, sesli mesajlaşmalarınız ve görüşmeleriniz, dosya paylaşımlarınız, internet sitelerinde kullandığınız hesap giriş bilgileri ve parolalar, aramalarınız ve arama sonuçlarınız gibi öğeler. Saydığımız bütün bu işlemleri gizlemek ve güvence altına almak için maalesef tek bir araç öneremiyoruz; çünkü güvenli gezinti için bütün güvenlik araçlarını bir araya toplayan bir yazılım paketi henüz ortaya çıkmadı. Bbunun yerine ihtiyacınıza göre kullanabileceğiniz farklı araçlar bulunuyor. İşte bu yazımızda bu tür araçlara yer vereceğiz.

İnternet Gizliliğinizi Korumanız için Kullanabileceğiniz 10 Araç

HTTPS Everywhere

HTTPS Everywhere

Bir Google Chrome eklentisi şeklinde hazırlanmış olan HTTPS Everywhere temel olarak ziyaret ettiğiniz internet sitelerini en güvenli protokolleri kullanmaya zorluyor.

Ziyaret ettiğiniz internet sitelerinin adreslerinin başında http ve https bölümlerini görebilirsiniz. Http standardı biraz daha eski bir standart. Https ise http standardında görülen güvenlik açıklarını kapatmak amacıyla geliştirilmiş daha yeni bir protokol. Https standartı içerisinde SSL şifreleme sistemini de barındırdığı için bankaların internet sitelerinde ve güvenliğe önem veren birçok farklı sitede tercih ediliyor. Yani başında https bölümünü gördüğünüz bir sitenin daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Https protokolü giderek yaygınlaşsa da halen bu protokole geçmeyen ya da tercihen kullanmayan siteler mevcut. İşte HTTPS Everywhere bu siteleri tespit ediyor ve otomatik olarak https protokolüne geçiriyor.

Cryptocat

Cryptocat

Cryptocat çevrimiçi yazışmalarınızı güvence altına almak için tasarlanmış bir anlık mesajlaşma yazılımı olarak tanımlanabilir. Uygulama temel olarak yazışmalarınızı daha bilgisayarınızdan ya da mobil cihazınızdan çıkmadan şifreliyor. Bu sayede Cryptocat’ın kendi sunucularında dahi yazışmalarınız gizlenmiş hale geliyor.

Cryptocat’ın bilgisayar versiyonu bir tarayıcı eklentisi şeklinde. Yazılımın Google Chrome, Opera, Firefox ve Safari versiyonları mevcut. Cryptocat bilgisayar versiyonu dosya paylaşımı yapmanıza da izin veriyor. Yazılımın bir de iPhone ve iPad üzerinde kullanabileceğiniz bir mobil sürümü bulunmakta. Cryptocat’in mobil ve bilgisayar versiyonlarında grup sohbeti yapmanız mümkün.

İnternet Gizliliğinizi Korumanız için Kullanabileceğiniz 10 Araç başlıklı bu yazı Tamam.org içerik Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir