İnternet Alışverişlerinde Sık Karşılaşılan Sorunlar

İnternet Alışverişlerinde En Çok Karşılaşılan 5 Sorun

Son yıllarda internet kullanımının yüksek oranları bulmasıyla beraber ülkemizde de online alışveriş yapan bireylerin sayısı da her geçen gün artış göstermektedir.

İnternetten alışverişin en cazip yönü; onlarca alışveriş mağazasını ayağınıza kadar getirmesi ve birçok farklı alışveriş sitesi arasında fiyat karşılaştırması yapıp aynı ürünü en ucuz yolla almanızı sağlayabilmektedir. Ancak internetten alışveriş yaparken başınıza gelmesi muhtemel, bazı olumsuz durumlar söz konusu olabilmektedir. (Bakınız: İnternette Güvenli Alışveriş nasıl yapılır?)

İnternetten alışveriş yaparken başınıza gelmesi olağan durumları sizler için listeledik.

Hatalı Ürün Gönderimi

Hatalı Ürün Gönderimi

İnternetten alışverişte tüketicilerin en büyük hayal kırıklarından biri olan hatalı ürün gönderimi maalesef büyük, güvenilir firmalarda bile bazen yaşanabilmektedir.  Verilen spor ayakkabı siparişi yerine gelen kundura ayakkabı başınıza gelinebilecek en basit örneklerden biridir. Böyle durumlarda büyük firmalarla iletişime geçilmesi halinde değiştirme işlemi yapılabilmektedir fakat buna birde ürünün firmaya iadesi ve firmanın size göndermesi gereken doğru ürünün teslim süresi tüketicilere büyük zaman kayıpları yaşatabiliyor. Ne olduğu belli olmayan küçük güvensiz sitelerin birçoğu da hatalı ürün gönderimini bilerek yapıp sahtekarlığa kaçabiliyor.

Kargo Teslim Süresinde Gecikme

Kargo Teslim Süresinde Gecikme

Ülkemizde yapılan online alışverişlerde kullanıcıların %86’lık gibi büyük bir kısmı, yaptıkları alışverişlerde ki kargo tesliminin gecikmelerinden şikayetçi olmaktadır. Kargo teslim sürecini aksatan başlıca sebepler; sitelerin anlaşmalı olduğu kargo firmalarının kalitesi, adres yanlışlığı ve eksikliği, kargo firmasının eve teslim adı altında sunmuş oldukları bilgilerde teslimat yapmadıkları bölgeleri belirtmemeleri, alıcıyla bir iletişim kuramamaları gibi etkenlerdir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin ardından bireyler mutlaka kargo numarasını takip etmeli ve kargo müşteri temsilciliğiyle iletişim halinde olmaları gerekmektedir. (Online Yurtdışı Alışveriş Rehberi!)

Çıkarılan Ekstra Masraflar

Çıkarılan Ekstra Masraflar

Bazı alışveriş sitelerinde hatalı olarak gösterilen veya fiyatı az gösterip satışları arttırmaktan mı kasıt yapılan nedeni bilinmeyen birtakım fiyat belirsizlikleri vardır. Örneğin bir alışveriş sitesinde bir ürüne 50.00 TL‘lik fiyat tutarının ardından yapılan alışverişlerin hesap kesimi sırasında KDV oranı, kargo fiyatı, ürünün yanında gönderilecek ekstra sözde hediyenin fiyatı gibi tüketicinin gözünden kaçabilecek bazı sorunlar çıkabilmektedir. Tüketiciler mutlaka bu gibi durumlara dikkat etmelidir ve mümkünse fiyatların net olduğu sitelerden alışveriş yapmaya özen göstermelidir. Büyük ve güvenilir siteler genellikle bu tip fiyat oyunlarına başvurmamaktadır.

 

Hasarlı Ürün Gönderimi

Hasarlı Ürün Gönderimi

Önceki maddelerde başa gelebilecek olaylar arasında hatalı ürün gönderimini belirtmiştik. Ancak ürün doğru gönderilmesi durumunda bile ürünün defolu, hasarlı olabilme ihtimali yüksektir. Bu nedenle ürünün şahsa olan teslimi yapılır yapılmaz, ürünün doğru ürün olup olmadığı veya hasara maruz kalıp kalmadığı gibi kontrol işlemlerine başvurmak gerekmektedir. Aksi bir durum söz konusu olursa siteyle bir an önce iletişime geçmek gerekmektedir. Çünkü ürünün iadesi veya değiştirilmesi belli bir süre zarfında gerçekleşebilecek bir olaydır.

 

İade Sorunları

İade Sorunları

Ürün birtakım dikkatsizlik veya hatadan dolayı kişiye yanlış teslim edilmiş olabilir. Ancak siteler bu gibi durumları düzeltmek için tüketicilere iade ve değişim gibi affettirici özellikte bir takım fırsatlar sunmaktadır. Bu aynı zamanda tüketicilerin yasal hakkı olmaktadır. Ancak bazı siteler iade ve değişim gibi tüketici haklarından kaçmak için telefonlara bakmama, maillere geri dönmeme gibi yollara başvurmaktadırlar. (Kredi Kartı ile yaptığımız Online Alışverişlerimizi nasıl korumalıyız?)

Bu tarz durumlara maruz kalmamak adına online alışverişlerde dikkatli olmak gerekmektedir. Ayrıca alışveriş yapacağınız sitenin sikayetvar.com da ne tür şikayetlere maruz kaldığını ve ilgili firmanın şikayetlere dönüş yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz. Hakkında çok şikayet olup ve tüketicinin mağduriyetini çözmeyen sitelerden alışveriş yapmamaya özen göstermek gerekir. (Bakınız: İnternet Alışverişlerinde Şikayet Nereye Yapılır ?)

İnternet üzerinden alışveriş yaparken mümkün olduğunca adı bilinir, güvenilirliği konusunda duyum alınan, SSL sertifikasına sahip ve benzeri özellikleri bulunan sitelerden alışveriş yapmaya özen göstermek gerekmektedir.

Kaynak: Biliste (alper)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.