Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır?

Eğer Android işletim sistemini kullanan bir akıllı telefon veya tablet kullanıyorsanız uygulama indirmek için ilk tercihiniz Google Play oluyor. Google Play genel olarak Android cihazlarımızla yüklü olarak geliyor; yani Google Play’i sonradan indirip yüklememize gerek kalmıyor. Eğer Android akıllı telefon veya tabletinizi fabrika ayarlarını değiştirmeden kullanıyorsanız Google Play kullanımında problem yaşamanız çok da mümkün değil. Fakat root işlemiyle Android cihazınızı fabrika ayarlarından çıkardıysanız belli sıkıntılar yaşayabiliyorsunuz. Bunun yanında kullanım sırasında farkında olmadan değiştirilen ayarlar Google Play kullanımında problemler oluşturabiliyor.

Google play yükleme nasıl yapılır

Normalde rootsuz Android cihazlarda yüklü olan Google Play uygulamasını silmeniz mümkün değil. Bunun yerine bu uygulama bilginiz dışında devre dışı kalmış olabilir. Bu nedenle Google Play tekrar yükleme işlemi ile uğraşmanıza gerek yok. Eğer Google Play’i tekrar aktifleştirmek isterseniz öncelikle akıllı telefon veya tabletinizin ayarlar bölümünü açın Ayarlar menüsünde “Uygulamalar” seçeneğini seçin:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır1

Uygulamalar menüsü açıldığında parmağınızı ekranda sağdan sola doğru sürükleyin ve “Devre Dışı” sekmesine geçiş yapın:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır2

Eğer Google Play Store devre dışı bırakılmışsa “Devre Dışı” sekmesi altında listelenecektir. Bu sekme altından Google Play Store uygulamasını bulup üzerinde dokunduğunuzda uygulamanın ayarlarına girebilir ve uygulamayı tekrar etkinleştirebilirsiniz:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır3

Eğer rootlu bir telefon veya tablet kullanıyorsanız veya cihazınızla birlikte Google Play yüklü olarak gelmediyse Google Play APK dosyasını bulmanız ve indirip yüklemeniz gerekiyor. APK dosyaları tıpkı bilgisayarlardaki EXE dosyaları gibi uygulama veya yazılımların kurulumlarını gerçekleştiren dosya türüdür. Her Android uygulamasında olduğu gibi Google Play Store uygulaması da kendine özel bir APK kurulum dosyasına sahip.

Google Play APK indir

Google Play uygulamasını indirdikten sonra yükleyebilmek için Android cihazınızda küçük bir ayarı değiştirmeniz gerekiyor. Bu iş için cihazınızın Ayarlar menüsünü açın ve sonrasında menü altından “Güvenlik” seçeneğini bulun:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır4

Güvenlik ayarları menüsü altından da “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini bulun ve yanındaki kutucuğa onay işareti koyun:

Google Play Tekrar Yükleme Nasıl Yapılır5

Bu adımdan sonra indirmiş olduğunuz Google Play apk dosyasını Android cihazınızda çalıştırın ve kurulumu başlatın.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir