Google Haritalar Şarjınızı Bitirmesin!

Google Maps ya da diğer adıyla Google Haritalar servisi, Android akıllı telefon ve tabletlerle birlikte yüklü olarak geliyor ve bu nedenle varsayılan sistem uygulamaları arasında. Fakat bu uygulamanın her yeni sürümüyle birlikte daha fazla konum kaplar hale gelmesi ve kullanıcıların bataryasının daha hızlı tükenmesine neden olması büyük rahatsızlık yaratıyor. Google Maps şarjımı bitiriyor diyenler için bir çözüm önerisi hazırladık ve dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan rehberimize geçiş yapalım.

GPS Servisiniz Kapalı mı?

Bazen kullanıcıların esas şarjını tüketen şey unutulan bir GPS bağlantısı olabiliyor ve genelde suç haritalar uygulamasına atılıyor. Dolayısıyla haritalarımızı kontrol etmeden önce GPS bağlantısını kapatmamız ve sadece kullanacağımız zaman aktif etmemiz gerekiyor. Zira başka uygulamalar da GPS’ten faydalanabiliyorlar ve bu esnada kullanıcıların bu durumdan haberi olmayabiliyor. Telefonunuzun bildirim çubuğunu iki defa aşağı çekince açılan menüde GPS’in üzerine basarak onu kapatabilirsiniz.

Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Konum Bilgilerini Kapatın

Android cihazlarımızın “Ayarlar” uygulamasının altında yer alan “Konum” seçeneğine girerseniz konum servislerini kapatarak şarj tasarrufu yapabilirsiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi tüm konum tespitlerini kapatmanız yeterli olacaktır.

Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Google Maps Verilerini Temizleyin

Google Maps’in kullanıldıkça içerisinde biriktirdiği veriler maalesef bir süre sonra çok fazla yer kaplamaya başlıyorlar. Dolayısıyla bu verileri temizlemek önemli.

İlk olarak “Ayarlar” uygulamasında yer alan “Uygulamalar” menüsüne giriyoruz.

Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Bu menüden “Haritalar” uygulamasını buluyor ve üzerine tıklıyoruz.

Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Haritalar uygulamasının altında yer alan “Verileri temizle” ve “Önbelleği temizle” seçenekleri sayesinde tüm gereksiz bilgilerden kurtulabilir, bunların şarjınızı yemesine engel olabilirsiniz.

Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Deneysel Yöntem: Güncellemeleri Geri Alma

Pek çok kullanıcının önerdiği ancak biraz daha deneysel olduğu için sadece deneyimli kullanıcıların denemesini önereceğimiz bu yöntem, Google Maps uygulamasını cihazınızın ilk geldiğindeki haline geri döndürüyor. Böylece her yeni sürümün daha fazla şarj tüketmesi sorunundan kurtulabiliyorsunuz.

Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Not: Bu yöntem Haritalar uygulamasının tüm işlevlerinden faydalanmanıza engel olabilir.

Google Maps’i Tamamen Kapatma

Google Maps uygulaması bir sistem uygulaması olduğu için tamamen kaldırmak mümkün değil ancak kapatmak mümkün. Uygulama ekranındaki “Devre dışı bırak” seçeneğini kullanarak uygulamanın artık bir daha çalışmamasını sağlayabilirsiniz.

Google Maps Şarjınızı Yiyip Bitiriyor mu? İşte Çözümü

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir