İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

İkinci el iPhone alırken bazı hususlara mutlaka dikkat etmelisiniz. İşte İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Bildiğiniz üzere pek çok şeyi ikinci el olarak almak, kullanıcılara daha cazip geliyor.  Telefonların ikinci elleri, bilgisayarların ikinci ellerinden daha tehlikeli olabiliyor.

Gerek IMEI numarası, gerekse içerdiği yazılımı, garantisi falan filan… Bir yığın teferruatı var. Bizde İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şeyi sizler için derledik.

İkinci El iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

İlk olarak bir fiyat araştırması yapmalısınız. Mesela hiçbir hatası, kusuru olmayan ikinci el iPhone 7’nin veya iPhone 5s’in fiyatı ortalama ne kadar buna bakmalısınız. Veya ufak tefek kusurları olan iPhone‘un piyasası ne buna bakmalısınız.

Tüm bunlara göre kafanızdan ortalama bir fiyat çıkartmalısınız. Böylece alacağınız iPhone’a piyasanın üstünde bir ödeme yapmamış olacaksınız ki pazarlık yapmayı unutmayın

1) Kutu İçeriğine Dikkat!

Elbetteki ikinci el iPhone alırken ilk dikkat etmemiz gereken cihazdan çok kutu içeriğidir. Lightning şarj kablosu, şarj adaptörü, kullanım belgeleri, kulaklığı, SIM çıkarma aracı ve faturasının olup olmadığını kontrol edin.

2) iPhone’un IMEI Sorgulamasını Yapın

Kimi cihaz sahibi veya telefoncu alacağınız iPhone’un garantisinin olduğunu iddia eder. Bunun kontrolünü sağlamak için cihazın IMEI kontrolünü Apple üzerinden sorgulamanız yeterli. Buradan devam ederek iPhone’un servis ve destek kapsamını kontrol edebilirsiniz. (iPhone IMEI Numarası Nasıl Bulunur? )

3) iPhone’u Açın!

iPhone’u açın ve “Hoşgeldiniz” ekranının gelip gelmediğini kontrol edin. Geliyorsa deneme amaçlı kurulum yapıp yapamayacağınızı sorun. Buna izin veriliyorsa deneme amaçlı bir kurulum yapıp, ses tuşları, kilit tuşu, ana ekran düğmesi, ekran, hoparlör, ahize gibi önemli detayların kontrolünü sağlayın.

4) Aksesuarları Kontrol Edin

Aksesuarların, şarj adaptörü, lightning kablosu, kulaklığın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

5) Faturasız iPhone Satın Alıyorsanız Kesinlikle Dikkatli Olun!

Bunu kesinlikle önermiyoruz ama yine de satın alıyorsanız satın aldığınız kişi ile ıslak imzalı bir belge düzenleyin. Satın aldığınız tarih, cihazın IMEI numarası ve cihazı aldığınız kişinin TC kimlik numarasını ve kimliğinin fotokopisini alarak kendinizi güvence altına alın. Zaten böyle bir şeyi karşı taraf kabul etmiyorsanız cihazı satın almamanız yerinde olacaktır.

Burada amaç herhangi bir yasal olmayan durumla karşılaşıldığında kendinizi güvence altına almaktır. Çünkü satın aldığınız iPhone’un çalıntı olma durumu olabilir. Böyle bir durumda bu düzenleyeceğiniz belge sizin için garantidir!

Buraya kadar her şey tamam ise cihazı güvenle alabilirsiniz. Ancak cihazını güvenmediğiniz yerlerden veya kişilerden satın almamanız kesinlikle önemlidir. Çünkü mesela iPhone’un servis ve destek kapsamını verdiğimiz bağlantı üzerinden kontrol ettiğinizde var gibi gözüken garanti aslında olmayabilir.

Nedeni ise basittir. Mesela iPhone tamir görmüştür ve bu tamir yetkili Apple servisleri noktasında yaptırılmamıştır. Doğal olarak Apple bunu anlayamadığı için cihazı garanti kapsamında gibi gösterebilir.Ancak sonra ortaya çıkacak bir sorunda kendinizi Apple Store veya herhangi bir Apple Premium Reseller’e atabilirsiniz ve kısa süre içerisinde cihazınızın garanti kapsamı dışında kaldığını öğrenebilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.