Hologram Nedir, Nasıl Çalışır?

Hologram Nedir?

Hologram herhangi bir nesnenin, objenin lazer fotoğrafıdır. Hologramların en güzel özelliği sadece çok güzel ve etkileyici olmaları değil, aynı zamanda da ileri teknoloji ürünü olmalarıdır.Hologramlar her biri ışığı farklı şekilde yansıtan bir görüntünün katmanlara ayrılmış halleridir. Hologram iki ayrı lazer ışınının bir araya gelerek oluşturduğu üç boyutlu bir fotoğraftır.

Hologram Nasıl Çalışır?

Lazer ışınlarının renkleri, dalgaların uzunluğuna göre değişir. Lazer aktive edildiği andan itibaren bir kapak ışının geçip geçmediğini kontrol eder. 2 Lazer ışını ise 90 derecelik bir açı ile ikiye bölünür, bu iki ışının birleştiği bir nokta oluşturulur ve bu iki ışın beyaz bir ekrana yansıtılır.

Işınlar net bir şekilde ekranda görülmelidir. Işınların doğru açıda durması çok önemlidir. Işınların bulunduğu platformdaki en ufak titreme bile her şeyi mahvedebilir. Bu sebeple 18 hava tüpünün üzerinde duran ve 2 tonluk çelik ayakları olan bir masa kullanılır.

Bir obje seçilir, seçilen obje titremeyecek bir şekilde lazer sisteminin bulunduğu masaya yerleştirilir. Bu objenin önüne bir cam koyulur. Ayraç adı verilen bir sistem lazer ışınını ikiye ayırır ve ışının birini objenin önüne diğerini ise arkasına gönderir. Işınlardan biri kalıbın ön çephesine doğru gider ve orda yoğunluğunu düzenleyen bir mercekten geçer. Tıpkı fotoğraf çeker gibi burada da film kullanılıyor.

Objenin önündeki cam plakaya bu film zarar görmeyecek bir biçimde yapıştırılıyor. Ardından bir başka cam ile bu film iki cam arasına sabitleniyor. En ufak titreşim bile her şeyi alt üst etmeye yeter. Lazer çalıştırılır tam gücü 250milyon milivolt’dur. 1 Saniyelik lazere maruz kalan obje lazerleme süresini tamamlamış oluyor. Burdan sonrası aynen fotoğraf sektöründeki film banyo işlemi gibidir. Farklı bir kaç solüsyondan geçen film tamamlanmış oluyor ve hologram hazır.

Elimize aldığımız resim normal bir fotoğraftan çok farklı bir görüntüye sahiptir. Resme sağdan solda veya yukarıdan aşağıdan baktığımızda resmin diğer profilini görebiliriz.

Ayrıca hologram mantığı ile 3 boyutlu boşlukta görüntü elde edilmesi mümkündür. Birbirinden farklı 2 ayrı ortamın birinde bir kişinin hologram sistemi ile alınan kayıtları, başka bir yerde sanki kişi oradaymış izlenimi vererek görüntü oluşturulmasını imkan vermektedir. Bunun için bu sistemden yaklaşık 24 tane kullanmak gerekir.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir