Google Chromecast Nasıl Kullanılır?

Chromecast veya bir diğer adıyla Google Chromecast ilk versiyonu 2003 yılında tanıtılan ve daha sonra Chromecast 2 modeliyle yenilenen bir akıllı cihaz.

Chromecast Nedir?

Televizyonlara HDMI aracılığı ile bağlanan ve mobil cihazlarla birlikte PC üzerinden de kontrol edilebilen ürün televizyonunuzu uygun fiyata bir içerik merkezine dönüştürüyor.

Bu cihazın en büyük avantajı ülkemizde de yakın zamanda hizmet vermeye başlayan Netflix gibi servisleri kullanabiliyor oluşumuz.

Google Chromecast Nasıl Kullanılır-1

Tabii ki bunun yanı sıra tüm video, oyun ve müzik içeriklerini de kolayca TV’ye aktarabiliyor olmak önemli.

Bu cihazla ile birlikte Spotify, Netflix, ESPN ve Hulu gibi büyük içerik sağlayacılarının uygulamalarını kullanabiliyor ve içerikleri hem mobil cihazlar hem de PC aracılığı ile TV’mize aktarabiliyoruz.

Chromecast Nasıl Kurulur?

İlk olarak cihazı HDMI portu üzerinden televizyonunuza takmanız gerekiyor. Tabii ki USB kablosu yardımıyla cihazın ihtiyacı olan gücü de sağlıyor olmanız gerekiyor.

Bunu dilersek TV’de yer alan USB portuyla, dilersek de USB bağlantısı olan bir şarj adaptörüyle gerçekleştirebiliriz.

Google Chromecast Nasıl Kullanılır-2

Bu bağlantıyı yaptıktan sonra iOS veya Android için Google Cast uygulamasını indirmemiz gerekli yönlendiremleri yaparak eşleştirmeyi tamamlamamız gerekiyor.

Google Cast iOS için indir

Google Cast Android için indir

Chromecast 2 Neler Sunuyor?

Eğer daha önce Chromecast satın aldıysanız tekrar 35 dolar vererek yeni modeli satın almayı düşünebilirsiniz.

Yeni modelin eski nesile göre en büyük farkı işlemci hızının farklı olması. Yeni modelde çift çekirdekli Cortex-A7 tabanlı bir işlemci bulunuyor ki, bu hem performans hem de enerji verimliliği açısından önemli.

Bir diğer önemli fark ise depolama birimi. İlk modelde sadece 256MB dahili depolama bulunuyorken yeni modelde 2 GB‘lık bir depolama alanıyla karşı karşıyayız.

Google Chromecast Nasıl Kullanılır-3

Bu noktada içerikleri internet üzerinden “stream” edeceksem neden depolamaya ihtiyaç duyuyorum diyebilirsiniz. Ancak izlenen videoların ve diğer içeriklerin cache olarak yer kapladığını unutmamak gerek.

Miracast Nedir? AirPlay ve Chromecast’ten Farkı Nedir?

Bir diğer önemli fark ise tasarım. İlk sürümde siyah renkli bir dongle’dan ibaret olan cihaz, ikinci sürümüyle üç farklı renk seçeneğine ve yuvarlak görünümlü bir tasarıma kavuştu.

Son olarak bir diğer önemli farkın Wi-Fi standartları olduğunu belirtelim. İlk model sadece 802.11n teknolojisini desteklerken, yeni model 802.11ac teknoloisiyle çift bant desteği sunmakta.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.