Güçlü Pokemon Neye Göre Belirlenir?

Oyuncu sayısının fazla olması ve oyundaki pokemon türünün her oyuncuya özel olmaması(her oyuncunun aynı pokemondan yakalayabilmesi) GYM savaşlarında oyuncular arasında nasıl bir rekabet sergileneceğini düşünmemize neden oluyor. Bunu biraz seviyemiz ilerledikçe kolayca ayırt edebiliyoruz. Bizim çok iyi olarak nitelendirdiğimiz bir pokemon bizden çok güçsüz olan bir pokemona yenilebiliyor.

CP puanı yüksek olan pokemonun kazanacağını umut ediyoruz fakat yanılıyoruz. Çünkü CP puanı oyunda çokta önemli değil aslında. Bir pokemonun yenilmez olabilmesi için doğru saldırılara ve yüksek can puanına(HP) sahip olması gerekiyor. Bazı pokemonların CP’si 1000’in çok üzerinde iken can puanı 70-80 civarında oluyor. Atak bölümüne geldiğimizde ise saniye başına hasarı 3, özel vuruş kabiliyeti ise 4 tüp ve 20-30’larda.

Fakat bazı pokemonlar ise 600 civarı CP’ye sahip iken 100’ün üzerinde bir can puanına sahip. Ayrıca saniyede verdiği hasar 15’lerde, özel gücü ise 100’lerde. İşte böyle pokemonlar yenilmez pokemon olmaya aday. Pokemonlarınızı evolve(geliştirme) yaparken bu özelliklerine dikkat edin. 10-15 CP diye geçmeyin çok kabiliyetli bir pokemonu transfer ederek elinizdeki fırsatı tepmeyin. Kazandığınız şekerler ile o düşük CP’li pokemonu geliştirebilirsiniz. O işin kolay kısmı aslın önemli olan güçlü atak puanlarına sahip olan pokemonu bulmakta.

En iyi pokemona sahip olmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise vuruş kabiliyetinin pokemonun kişisel özelliklerine uygun olması. Örneğin çimen pokemonu olan balbazarın gelişmiş versiyonu Venusaur’un güçlü vuruş kabiliyetlerinin yanı sıra yine çimen pokemonu olduğu için grass(çimen) saldırılarını yapabilmesi.

Normal ataklı bir çimen pokemonu çimen ataklı pokemona göre dezavantajlıdır.  Biz bir çimen pokemonunu su ve toprak pokemonuna karşı tutarız fakat normal saldırı tipi olan bir çimen pokemonu ne su pokemonlarına nede toprak pokemonlarına ağır hasarlar verebilir. Normal saldırı özelliği olan pokemonlar hayalet pokemonlarına karşı iyidir.

Ateş pokemonlarının saldırılarının Fire/Fire olmasına, Çimen pokemonlarının Grass/Grass olmasına, Su pokemonlarının Water/water olmasına dikkat etmeliyiz. Pokemonun türüyle saldırı özelliği özdeşlik göstermelidir. Eğer yukarıdaki iki özelliği barındıran düşük CP’li pokemonunuz varsa bütün şekerlerinizi o pokemon için gönül rahatlığı ile harcayabilirsiniz. Sizi asla yarı yolda bırakmayacaktır.

Efsanevi olarak adlandıracağımız pokemonların resimli bir listesi..
Efsanevi olarak adlandıracağımız pokemonların resimli bir listesi..

Tüm yukarıda bahsettiklerimize ekleme yapacak olursak efsanevi pokemonlarda diğer pokemonlara nazaran güçlüdür. Zor bulunduğu için geliştirmeleride zor olan bu pokemonlar, herkesin sahip olmadığı ve mümkün mertebe olamayacağı pokemonlardır. Yukarıdaki resimde yer alan pokemonlarınıza sahip çıkmanızı öneririz. Özellikler becerileri güzel ve efsanevi bir pokemonunuz varsa işte o zaman yenilmez olursunuz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir