Google’daki Sesli Aramalarınızın Kayıtları Nasıl Silinir?

Google’ın kullanıcı seslerini kullanıcılardan habersiz bir şekilde depolamadığı ortaya çıktı.. Bu durumu reddetmeyen Google, kullanıcıların seslerini gizlice kayıt ettiğini ve daha sonradan servislerini geliştirmek için dinlediğini itiraf etti. Ayrıca bu sesleri hiçbir özel servis ile paylaşmadığını da söyleyen Google’ın bu tavrı pek çok kişide güvensizlik oluşturdu. Peki Google’daki Sesli Aramalarınızın Kayıtları Nasıl Silinir?

Google tarafından kayıt edilen bu seslerin yönetiminin kullanıcılarda olması skandalın “yüreğimize su serpen” tarafı olarak görülüyor. Google’ın gizlice sakladığı seslerin yönetimi tamamen kullanıcılarda ancak bu ayarı bulmak oldukça güç. Kullanıcı hesabına göre saklanan sesler dilendiği takdirde kullanıcı tarafından silinebiliyor ve bir daha ses kayıt edilmemesi sağlanabiliyor.

Google’daki Sesli Aramalarınızın Kayıtları Nasıl Silinir?

Google’ın kayıt ettiği seslerin kullanıcıların yönetiminde olması bir nebze rahatlatıcı gibi görünse de, seslerin kullancı hesaplarına göre depolanması akıllarda soru işareti bırakıyor. Sesli arama özelliğinin kullanıldığı sırada sesleri kayıt eden Google, bu seslerin kayıt edilip edilmemesini kullanıcıların ayarlamasını da sağlıyor. Seslerinin kayıt edilmemesini isteyen kullanıcılar şuradaki bağlantıya tıkladıktan sonra Google’ın uygulama ve servislerden elde ettiği kullanıcı deneyim verilerine ulaşabiliyorsunuz. Linke ilk tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran sizi karşılıyor.

Google'daki Sesli Aramalarınızın Kayıtları Nasıl Silinir1

Bu ekrana ulaştıktan sonra “Ayarları güncelle” linkine tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda diğer kontrolleri göster bağlantısına tıklayarak Google’ın kullanıcı verilerini kayıt ettiği servislere ulaşabilirsiniz. Bu ekranda ses kayıt özelliğini kapatmak için “Sesli Aramalarınız ve Komutlarınız” ayarını kapatmanız yeterli oluyor Ayrıca “Geçmişi Yönet” bağlantısına tıkladığınızda da geçmişte kayıt edilen seslerinizi görebilir ve silebilirsiniz.

Google'daki Sesli Aramalarınızın Kayıtları Nasıl Silinir2

Öte yandan diğer servislerde kayıt olan verilerinizi de buradan görüntüleyebilir ve kapatabilirsiniz.

Google’daki Sesli Aramalarınızın Kayıtları Nasıl Silinir? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.