Google Transit Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Google Haritalar’a eklenen Transit özelliği ile İstanbul ve Ankara’daki toplu taşıma bilgisi bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ekranlarına geliyor. Peki Google Transit Nedir, Google Transit Nasıl Kullanılır ?

Teknoloji devi Google’ın Türkiye’de kullanıma sunulan Google Transit özelliği sayesinde kullanıcılar toplu taşıma araçlarının güzergah, durak ve tarife bilgilerine bu platform üzerinden ulaşabilecek.

Google Transit Nedir?

Google’ın Türkiye’de kullanıma sunduğu Google Transit, daha önce bir noktadan diğerine otomobille veya yaya olarak gitmek için yol tarifi alabilen kullanıcıların, aynı yere gitmek için yararlanabilecekleri otobüs, tramvay, metro ve vapur gibi toplu taşıma araçlarının güzergah, durak ve tarife bilgilerine de Google Haritalar üzerinden ulaşabileceği bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

İstanbul ve Ankara’da yaşayan milyonlarca insan, Türkiye’nin en büyük iki metropolü olarak konumlanan bu iki şehri gezdiklerinde, ulaşımı daha kolay hale getiren Google Transit, çok sayıda kişinin diledikleri adrese, tarihi yerlere veya yeme-içme ve eğlence mekanları gibi önemli noktalara toplu taşımayla gitmesini sağlıyor. Bu şehirler ileride artacaktır, ama şimdilik İstanbul ve Ankara ile sınırlı olduğunu vurgulayalım.

Ankara’da otobüs ve metro, İstanbul’da ise bunlara ek olarak vapur, tramvay, Marmaray ve bazı dolmuş hatlarının yer aldığı sistemde toplamda 1100’den fazla hatla ilgili durak ve güzergah bilgisi sunuluyor.

Google Transit Nasıl Kullanılır?

Google Transit’ten yararlanabilmek için yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan Google Haritalar uygulamasını indirmek. Daha sonra uygulamayı açın ve gitmek istediğiniz yerle ilgili arama yaptıktan sonra yol tarifi için Transit/Toplu Taşıma seçeneğine tıklamak.

Google Haritalar uygulaması Android’in yanı sıra iOS tabanlı cihazlar için sunulan uygulama mağazalarından kolayca yüklenebiliyor.

Dünya üzerindeki 2800 şehirdeki bir milyondan fazla durağı kapsayan Google Transit, hizmetin başlangıç aşamasında İstanbul ve Ankara’daki toplu taşıma seçeneklerine ait olarak ilgili kurumlar tarafından önceden sağlanmış olan hat, güzergah ve tarife bilgilerini yansıtacak.

Google Haritalar uygulamasını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz:

Google Maps İndir  (Web Üzerinde Google Haritalarım Servisi)
Google Maps iOS İndir (iPhone ve iPad için Google Haritalar Uygulaması)
Google Maps Android İndir (Android İçin Google Haritalar Uygulaması)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir