Bluetooth 5 Nedir, Ne gibi Yenilikler Getirecek ?

Veri transferi konusunda en çok bilinen sistemlerden biri olan Bluetooth 5 Nedir, Ne gibi Yenilikler Getirecek ?

Elektronik cihazlarda düşük enerjiyle kısa mesafeli kablosuz bağlantı imkânı sunan Bluetooth teknolojinde gelişmeler durmuyor.

Günümüzde birçok cihazı birbirine eşleştirmede kullanılan Bluetooth bağlantısı önümüzdeki günlerde Bluetooth 5  standarda yükseltilecek. Söz konusu yeni sürümün kullanıcılara daha uzun mesafeler üzerinden daha hızlı bağlantılar sunacağı belirtiliyor.

Bluetooth Nedir ?

Bluetooth,  teknolojik mekanizmalarda kablosuz bağlantı sağlamak  için kablolu bir hat veya internet istemeksizin cihazlara bağlantı sağlayan bir teknolojidir.

Bluetooth 5 Nedir?

Bluetooth 5, 30.000 farklı şirketten oluşan SIG tarafından kararlaştırılan özelliktir.

Cihazların birbirleriyle daha kolay bir şekilde ve daha az sorunla iletişim kurmaları gerektiğinden ortak bir standart olması önemlidir.

Bluetooth 5, mesafe, aktarım hızı, güç tüketimi ve bant genişliği başlıklarında geliştirmeler içeriyor.

Aynı zamanda yeni bir isimlendirmeye sahip. “Bluetooth v4.2’de olduğu gibi Bluetooth 5’te “nokta (.)” veya “v” harfi bulunmuyor.

Bluetooth 5  Ne gibi Yenilikler Getirecek ?

Daha fazla mesafe : Bluetooth 5 bize 2 kat daha fazla bağlantı mesafesi vaat ediyor. Her ne kadar maksimum uzaklık bağlantı kurulacak cihaza da bağlı olsa da Bluetooth 4 200 feet (yaklaşık 60 metre) uzaklığa kadar bağlantı kurabilmekte. Bluetooth 5 bunu WiFi Direct mesafesine yakın şekilde iki katına çıkaracak görünüyor. Bu bize ne sağlar. Örneğin bu durumda Bluetooth hoparlörünüzü daha uzağa koyabileceksiniz.

Daha hızlı Aktarım : Bluetooth 5, şu anki 4.2 nin ulaştığı mevcut hızın 4 katını vaat ediyor.

Bluetooth ile Veri Transferi Ne Kadar Güvenli?

Daha detaylı tanımlama (advertising) paketleri: Tanımlama paketleri Bluetooth bağlantının temelini oluşturmaktadır. Tanımlama paket bilgisi ile kullanıcılar bağlanacakları diğer Bluetooth cihazları bulmalarına ve cihazlara ait bilgileri elde etmelerine yardımcı olmaktadır. Şu anki mevcut paket büyüklüğü 47 byte ve bu kapasiteye cihazın adı ve tipi ancak sığmaktadır. Bluetooth 5 ile bu paket boyutu büyüyeceğinden etraftaki Bluetooth 5 cihazlara ait daha detaylı bilgiler görebileceğiz.

Daha iyi Uyumluluk : Bazı Bluetooth 4.0 cihazlar yazılım ve güncellemelerle 4.1 veya 4.2 sürüme yükseltilebilmekteydi. Ancak Bluetooth 5 donanımı tamamen farklı olacağı için eski Bluetooth cihazlar 5 standardına yükseltilemeyecek. Dolayısıyla yeni Bluetooth 5 özellikli cihazları yıl sonuna doğru belki görebiliriz. Bluetooth 5 cihazların geriye uyumluluk sorunu yaşamayacağını düşünüyoruz. Ancak bu durumda Bluetooth 5 özelliklerini kullanamıyor olacaklar. Ancak her iki cihazda da Bluetooth 5 donanımı varsa bu özellikler mümkün olabilecek.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir