Laptop Ekran Işığı Artmıyor Kararma Problemi

Laptop kullanıcılarının sürekli karşılaştığı problemlerden birisi de ekran ışığıyla alakalı diyebiliriz. Tabii ki ekran ışığının yanmaması ve kararma probleminin yaşanması çoğu zaman yazılımsal nedenlerden kaynaklanabiliyor. Ekran parlaklığı tam açılmasa bile bilgisayarımız açık oluyor, haliyle ekranı göremediğimiz için de aktif olarak kullanamıyoruz. Peki bu problemlerle nasıl başa çıkabiliriz?

Versiyon Değişikliği Yapmalıyız

Bilgisayarımıza yüklediğimiz ekran versiyonları eski olduğundan, yeni bir driver  yüklememiz gerekebilir. Tabii ki driver denemesi yapmak için de öncelikle ekranı görmemiz gerekiyor. Peki ekranı nasıl göreceğiz?

    1. Telefonunuzun fenerini bilgisayara tutun, farenin yerini tespit edin ve işlemlerinizi yapın.
    2. Bilgisayarı yeniden başlatarak güvenli mod ekranında çalıştırmak.
    3. Kablo yardımıyla bilgisayar ekranını farklı bir monitöre veya televizyona yansıtmak.

Bu yöntemlerden birini kullanarak ekranı görebilir, artık işlemlere başlayabiliriz.

Öncelikle masaüstünde bilgisayarım seçeneğine sağ tıklayın ve aygıt yöneticisi kısmına girin. Daha sonra görüntü bağdaştırıcıları altında görünen ekran kartı driverlerini kaldırmalısınız. Ekran kartlarını kaldırırken sürücülerle beraber kaldırmayı ihmal etmeyin. Sürücülerle beraber kaldırma yapamazsanız, yeni driver’lar yine size sorun çıkaracaktır.

Cihazınızın ekran problemini farklı sürücüler deneyerek çözebilirsiniz. Eğer tüm sürücüleri denediyseniz ve probleminiz hala çözülmediyse, ortada yazılımsal bir sorun olmadığını anlayabiliriz. Yüksek ihtimalle dizüstü bilgisayarınızın florasanında sorun vardır ve ışık bu nedenle yanmıyor olabilir. Bu problemi çözmek için de cihazınızı teknik servise yollamalısınız.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. çok faydalı bilgi teşekkürler bir markada aynı sorunu yaşamıştım aynı sizin anlattığınız yöntemler ile çözüme ulaştım bu faydalı bilgi için size teşekkür ederi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir