Google Telefonumu Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

Çalınan yada kaybolan akıllı telefon sayısı oldukça fazla olunca Android cihazlar için Google, iOS cihazlar için Apple veri güvenliğimizi sağlamak için araçlar geliştiriyor. Zaten Telefonumu bul özelliği IOS ve Android cihazlarda halihazırda mevcut.

Bunun için  iOS cihaz kullanıyorsanız iPhone’umu Bul, Android cihazlarda Android Cihaz Yöneticisi uygulamalarını kullanabiliyorsunuz.Google’ın eklediği Telefonunuzu Bulun seçeneği ise hem Android platformlu cihazlar ve hemde IOS platformlu cihazlar için tek çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni seçenek Android telefon ve iPhone’unuz çalındığında kişisel verilerinizi güvende tutmanıza yardımcı oluyor.

Android cihazlar ve IOS cihazlar için Google Telefonumu Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google’ın kullanıma sunduğu Find your phone (Telefonunuzu bulun) özelliği Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra Hesabım sayfası altında en altta sol köşede görebilirsiniz. Biz bu işlemlerin hem Android ve hemde IOS cihazlarda nasıl yapılacağını detaylı olarak anlattık. Dilerseniz bu işlemler nasıl yapılır görelim.

Google Telefonumu Bul’a nereden ulaşabilirim?

  • Google hesabınıza giriş yaparak profil resminizin hemen yanındaki noktalı açılır menüye tıklıyor ve en alta inerek Hesabım’ı seçiyorsunuz. ( https://myaccount.google.com/ adresinden de Hesabım sayfasına ulaşabilirsiniz. )

  • Hesabım sayfasında “Oturum Açma ve Güvenlik” altında “Telefonunuzu Bulun“u göreceksiniz. Başlayın’a tıklıyorsunuz.

  • Sonraki sayfada Google hesabınıza bağlı cihazlar listeleniyor. Buradan kayıp Android telefon/iPhone’unuzu seçiyorsunuz ve Google hesabınıza giriş yapıyorsunuz.

  • Bu noktadan sonra cihazınızın işletim sistemine göre öneriler sunuluyor. Android telefon ve iPhone için bazı noktalar tahmin edeceğiniz üzere değiştiğinden seçenekleri iki cihaz sahipleri için de ayrı değerlendirmek gerekiyor. Öncelikle Android işletim sistemli telefon kullanıcılarına yönelik sunulan güvenlik adımlarından bahsetmek gerek diye düşünüyorum çünkü Google’ın bir servisi ve ekstra seçenekler sunuluyor.

İlginizi çekebilir :Kaybolan Android Telefonu Bulmanızı Sağlayacak Uygulamalar

Android telefon kullanıcısı iseniz:

Android telefon kullanıcısı iseniz verilerinizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olmak amacıyla 7 seçenek sunuluyor. Telefonunuzun zilini çaldırma ve yerini bulma, telefonunuzu şifreyle kilitleyip not bırakma, kendi numaranıza telefon etme (çalınmadan ziyade evin içinde kaybolduğunda faydalı bir özellik) Google hesabınıza erişimi engellemek için telefonunuzdaki oturumu kapatma, operatörünüze ulaşma (burada doğrudan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un numaraları verilmemiş ve ne yapmanız gerektiği söyleniyor), yerel yardıma ulaşma (çalınan telefonun kayıp eşya ofisinde işi ne? ama yine de bulunduğunuz şehirde konumunuza yakın kayıp eşya ofisini görebiliyorsunuz) ve cihazınızı silme (cihazdaki tüm verileri tek tıkla uçuruyorsunuz) seçenekleri mevcut.

İlginizi çekebilir:Kayıp veya Çalınan Android Cep Telefonu Nasıl Bulunur ve Kilitlenir?

iPhone kullanıcısı iseniz:

iPhone kullanıcısı olarak iPhone’u bulup kilitleme, kendinize telefon etme, telefondaki aktif oturumları kapatma, operatöre ulaşma ve yere yardıma (bulunduğunuz şehirde konumunuza yakın kayıp eşya ofisinin yeri) ulaşma 5 seçeneğiniz var ki bunlardan sadece ikisine Google üzerinden erişebiliyorsunuz. iPhone’unuzu bulup kilitlemek için iCloud sitesine gitmeniz gerekiyor ve telefonunuzdaki verileri tek tıkla silebildiğiniz bir seçenek yok.

İlginizi çekebilir :Bataryası Biten Kayıp iPhone Nasıl Bulunur?

Google Telefonumu Bul Özelliği Nasıl Kullanılır? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.