Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Metabolizmanız yavaş çalıştığı için kilo veremediğiniz sonucuna vardıysanız Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin ile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Metabolizmanın hızlı şekilde çalışması, düzenli beslenme ve hızlı şekilde kilo vermenin daha kolay olabilmesi anlamına gelmektedir.Metabolizma hızı genetik ile alakalı bir konu olmasının yanı sıra bazı yiyeceklerle metabolizmayı hızlandırmak da mümkündür. Her yerde kolaylıkla bulunabilen bu yiyecekler sayesinde metabolizmanızı hızlandırabilir, kilo verebilirsiniz.

Metabolizma Nedir ?

Metabolizma, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için yaktığı enerji miktarıdır. Metabolizma hızını belirleyen faktörler, vücuttaki kas ve yağ oranı, beslenme ve fiziksel aktivitelerdir. Metabolizmanızın yavaş olması, üşüme, düşük tansiyon, kuru bir cilde neden olurken, yüksek metabolizma hızı, enerjik olmamızı sağlar, kilo almamızı engeller.

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin dediğimiz bu ürünlerin arasıra ve ya düzenli bir şekilde tüketilmesi insan sağlığı için önemli bir yer teşkil etmektedir.

1. Acı Biber

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Yapılan araştırmalar acı biberin metabolizma hızınızı %25 oranında artırdığını gösteriyor. Bu tarzda besinleri yediğinizde genelde normalden daha çok terleriz. Çünkü acı bibere acı tadını veren kapsaisin adlı  madde vücudumuzdaki ağrı reseptörlerini harekete geçirir. Peki yararı ne? Kan dolaşımınızın artmasını sağlar ve üstelik kolayca yağ yaktırır.

2. Yulaf ve Esmer Pirinç

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Birçok diyette tavsiye edilirler. Besleyici ögeler içeren bu iki tahıl besleyici ögeler içerir ve sahip olduğu kompleks karbonhidratlarla insülin seviyenizi dengeler aynı zamanda metabolizma hızlandırıcı etkisini de gösterir. Şunu unutmayın, düşük insülin seviyesine sahip olmak iyi bir şey değildir. Çünkü insülin seviyesinin düşük olması vücuda daha çok yağ tutması gerektiği mesajını yollar. Bundan dolayı bu besinlerin kullanımına özen gösterin.

3. Brokoli

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Brokoli favori yiyeceğiniz olmayabilir bunu biliyoruz. Fakat kendileri önemli bir kalsiyum deposu. Ve kalsiyum da metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip. Aynı zamanda C, K ve A vitaminleri yönünden de zengin. Bir porsiyon brokoli günlük ihtiyaç duyacağınız folik asit ve lifin önemli bir kısmını karşılar.

Bonus: Detoks etkisi yapan besinlerin en önemlilerinden biri brokolidir. 

4. Çorbalar

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Onlarca araştırma çorba içmek adeta obezitenin düşmanı olduğunu göstermiştir. Diyetlerin bir çoğunda çorba ana yemekten önce gelir. Çünkü çorba içen kişiler diğer katı besinlere daha az yönelir. Ayrıca Penn State University’nin yaptığı bir araştırmaya göre sıvı ve katı besinlerin birleşiminden oluşan çorba iştahı düzenliyor ve bu sayede metabolizmaya katkı sağlıyor.

Düşük Kalorili Muhteşem 7 Ara Öğün

5. Turunçgilller

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Limon ve portakal gibi turunçgiller hem yağ yakmanıza yardımcı olur hem de metabolizmanızı hızlandırır. Ek olarak içerdikleri C vitamininden dolayı insülin seviyenizi de dengelerler.

6. Metabolizma Hızlandırıcı İçecekler: Kahve ve Yeşil Çay

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Hepimizin yakinen tanıdığı bu ikili metabolizma hızımızı artırmanın yanında içerdikleri antioksidanlarla da tercih etmemiz gereken şeylerden. Üstelik selülit için de faydalı oldukları biliniyor.

7. Kalsiyum Açısından Zengin Olan Besinler

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

Daha önce de söylediğimiz gibi eğer metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız kalsiyum bunun için harika bir araç. University of Tennessee’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre günlük 1200 ila 1300 miligram arasında kalsiyum tüketen insanlar, tüketmeyenlere göre iki kat daha çok kilo veriyor.

8. Ve Son Olarak Baharatlar

Metabolizmayı Hızlandıran 8 Muhteşem Besin

İşte bazı baharatların metabolizma hızlandırıcı etkileri.

Kekik

Yağ metabolizmasını etkileyen kekik, canlandırıcı özelliği sayesinde metabolizmamızın hızlanmasını etkiler. Yağ metabolizması daha hızlı çalışarak, vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağlar, vücut yağ depolamayı azaltır ve bunun sonucunda kısa zamanda kilo verilebilir.

Zerdeçal

Zerdeçal baharatının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarını düzenleyip, vücutta detoks etkisine neden olur.

Zencefil

Zencefil, yediğimiz yiyeceklerin daha kolay hazmedilmesini sağlar. Sindirim sisteminin ısınmasına yardımcı olur. Zencefil anti enflamatuar özelliği sayesinde metabolizmamızı hızlandırır. Zencefili ne kadar sık aralıklarla tüketirsek metabolizmamız da o kadar hızlı çalışır.

Stresi Azaltan Yiyecekler

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.