Google Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Google arama geçmişini daha sonra yapacağınız aramalarda kolaylık olabilmesi adına saklayan bir algoritmaya sahip. Bu özelliği ile kesinlikle yararlı, ancak başka bir açıdan bakacak olursak biraz da sakıncalı. Özellikle kullandığınız PC ortak bir cihaz ise arama geçmişinizin görüntületilebiliyor olması sıkıntılı sonuçlar doğurabiliyor.

Ancak Google Arama Motoru’nun kayıt altına aldığı tüm arama geçmişinizi kullandığınız PC’den kaldırmak mümkün. Üstelik bu çok zor bir işlem de değil.

Google Ayarlar seçeneği

Google ayarlar seçeneği, kullanıcılara arama geçmişinde kaydedilen her şeyin silinebilmesine ve gezilen web sitelerinin de geçmişten kaldırılmasına olanak tanıyor.

Google Ayarlar seçeneği

İlk önce tarama verilerimizi nasıl silebileceğimize göz atalım. Chrome tarayıcının sağ üst köşesindeki “hamburger menüye” tıklayarak açılan sayfada solda bulunan “Geçmiş” seçeneğini tıklayalım. Bu seçenek bize şimdiye kadar yaptığımız aramalarda gezindiğimiz tüm web sitelerinin detaylı bir dökümünü verecek.  Bu sayfada geçmişi silebilmek için çeşitli seçeneklerimiz var. İstersek belli bilgileri, istersek de tüm arama geçmişini silmemiz mümkün olabiliyor.

Google Ayarlar seçeneği

“Seçilen öğeleri kaldır” ve “Tarama verilerini temizle” seçenekleri hem tek tek, hem de kümülatif olarak veri silmemizi sağlayabiliyor. Eğer özel aramalarınızı kaldırmak istiyorsanız tek tek web adreslerinin yanındaki kutucukları işaretleyebilir ya da “Bu siteden daha çok” seçeneğini seçebiliriz.

Daha detaylı bir yöntem daha var

Google Web Uygulamaları Aktivite sayfası birbirine entegre olması muhtemel tüm Google uygulamalarının kontrolünü sağlıyor. Bu sayfaya Google üyeliğinizle girebiliyorsunuz. Girdikten sonra tüm web hareketlerinizi anasayfada görebiliyorsunuz.Bu sayfada hemen solda, sayfanın üzerinde 3 noktanın alt alta durduğunu göreceksiniz. Buraya tıklayın. Karşımıza çıkan menüden “Delete Options” (silme seçenekleri) seçelim.

Gelişmiş yöntem

Bu seçenek bize yeni bir seçenekler dizini sunacak. Bu seçenekler zaman dilimi tercihimizi belirlememizi sağlıyor. Sırasıyla “Bugün”, “Dün” ve “Gelişmiş” seçenekleriyle karşılaşıyoruz.

Daha gelişmiş yöntem

En altta ise “Tüm Zamanlar” seçeneğini görebiliyoruz. “Tüm Zamanlar” sekmesi bizi “Geçmiş 4 Hafta” seçeneğine yönlendiriyor.  Bu zaman dilimlerinden bize uygun olanı seçebiliriz.

Daha gelişmiş bir yöntem

Her iki yöntem de düzenli olarak kullanıldığında web arama geçmişimizin başkaları tarafından kontrol edilmesini önleyebilir.

Gizli Mod

Öte yandan ortak kullanılan her PC’de Chrome’un “Gizli Modunu” kullanmak da son derece güvenli. Gizli Mod hiçbir arama verisini ve arama geçmişini kaydetmiyor.

Google arama geçmişini silmek genel web güvenliğini sağlasa da kullanım performansını etkileyen bir eylem. Bir çok uygulama arama geçmişinize yönelik çalışabildiğinden bazı sıkıntılar yaşamak mümkün, ancak bunlar kalıcı problemler olmuyorlar.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir