Resimdeki Yazıları Metne Dönüştürme

Yazılı resimlerdeki metinler üzerinde çalışacağınız zaman, bu metinleri elle yazıya dökmenin ne kadar zor bir işlem olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur. Bizler de, hiç zahmete girmenize gerek kalmadan, taranmış bir Resimdeki Yazıları Metne Dönüştürme işlemini anlattık.

Resimdeki Yazıları Metne Dönüştürme

Resimlerdeki yazıları metne dönüştürmek için çeşitli OCR uygulamalarını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan bu uygulamalara ulaşabilirsiniz. Biz bu anlatımda Microsoft Office ile birlikte gelen OneNote uygulamasını ve online OCR hizmetini kullanacağız.

PDF OCR X Community Edition PDF ve Resim Dosyalarını Yazı Formatına Dönüştürme
ABBYY FineReader Taranmış Belgeleri Yazıya Dönüştürme Programı

1. Yöntem: Microsoft OneNote ile Metin Kopyalama

Office uygulamalarıyla gelen OneNote uygulamasını başlattıktan sonra, üstteki menüden Ekle > Resim adımlarını izliyoruz.

Resim ekle

Bilgisayarınızda bulunan görseli seçtikten sonra Ekle butonuna tıklayarak, görseli OneNote çalışma ekranına ekliyoruz.

Resim Ekleme

Resimi çalışma ekranına ekledikten sonra sağ tıklayarak, Resimden Metin Kopyala seçeneğine tıklıyoruz.

Resimden Metin Kopyala

Resimden Metin Kopyala seçeneğini kullanarak, bu metni arabelleğe kopyalamış olduk. Şimdi boş bir metin belgesi açarak Yapıştır kısayoluyla bu metni yapıştırıyoruz. Metni çevirdiğiniz görselin kalitesinden ve yazı tipinden dolayı yazım hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Ancak metnin tamamını yazmadığınızı düşünürsek, düzenlemek daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

Metni Yapıştır

2. Yöntem: Online OCR Hizmeti ile Metin Çevirme

Online OCR

Herhangi bir program yüklemenize gerek kalmadan, internet sitesi üzerinden bu işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Öncelikle web sitesine giriyoruz.

Resim seç

İlk olarak Select file butonuna basarak görseli yüklüyoruz.

Dil Seçimi

Daha sonra 2. adım kısmından dil seçimi yapıyoruz. Çevrilen metinin Word, Excel ya da Not Defteri formatlarına uygun şekilde indirilebilmesi için buradan da uygun olanını seçiyoruz ve ardından Convert tuşuna basıyoruz.

Metin çevrildi

Kısa bir süre sonra dönüştürülen metni ve indirilmeye hazır dosyayı hemen alt kısımda görebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ufak tefek yazım hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Kontrol etmenizde fayda var.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir