Facebook Hesabı ‘Hack’lenen Ne Yapmalı? Hesap Nasıl Kurtarılır?

Facebook hesabı ‘hack’lenen ne yapmalı  Hesap nasıl kurtarılır

“Olmaz” demeyin, her gün on binlerce kullanıcının Facebook hesabı ‘hack’leniyor. Hatta bir Facebook hesabının ele geçirilmesi (aşağıdaki videoda olduğu gibi) artık 5 dakikalık bir süreyi geçmiyor! Eğer Facebook hesabınızdaki e-postanız ya da şifreniz değiştirilmiş; adınız ya da doğum tarihiniz değiştirilmiş; tanımadığınız kişilere arkadaşlık isteği gönderilmiş; sizin yazmadığınız mesajlar gönderilmiş veya sizin oluşturmadığınız gönderiler paylaşılmış ise hesabınızı ele geçirilmiş (hacklenmiş) olabilir.

Eğer siz de bu durumlardan biriyle karşılaşıp Facebook hesabınız ele geçirildiyse, acil olarak yapmanız gerekenleri bir araya getirdik…

1- ‘Ne zaman, nereden’ girildiğine bakın

facebook-giris-yapilan-yerler

Yapmanız gereken ilk şey hesabınıza en son hangi konum ve cihazdan giriş yapıldığını kontrol etmek. Bunun için Facebook hesabınızın ana sayfasında sağ üst köşede yer alan Ayarlar > Güvenlik > Giriş Yaptığın Yer bölümüne girin. Tanımadığınız bir cihaz veya konum görürseniz, oturumu kapatmak için ‘Hareketi Sonlandır’ düğmesine tıklayın.

2- Henüz değiştirilmediyse şifrenizi yenileyin

facebook-sifre-yenileme

Yukarıdaki ilk adım ile Facebook hesabınızla ilgili şüpheli gördüğünüz oturumları kapattıktan sonra yapmanız gereken ise şifrenizi değiştirmek (tabi henüz değiştirilmediyse!). Bunun için Ana Sayfa > Hesap Ayarları > Genel bölümüne gidip “Şifre” kısmına tıklayın ve yeni şifrenizi belirleyin.

3- ‘Şifremi Unuttum’ seçeneğini kullanın

facebook-sifremi-unuttum

Eğer hesabınızı ele geçiren kişi veya kişiler şifrenizi de değiştirdiyse, hemen şifrenizi sıfırlama işlemi yapın. Bunun için de ilk olarak Facebook giriş sayfasındaki “Şifremi Unuttum” seçeneğini kullanın. Hesabınıza kayıtlı olan e-posta adresi, telefon numarası, tam ad veya kullanıcı adını girdikten sonra Araya tıklayıp, karşınıza çıkan talimatları izleyin.

4- ‘Gizlilik İhlali’ bildirimi ile şikayet edin

facebook-sikayet

Facebook hesabınızı geri aldınız ama yapanın yanına kâr mı kalacak! Kalmasın istiyorsanız, Facebook’un “Gizlilik İhlali” seçeneğini kullanın. Gönderi, mesaj, fotoğraf, video, yorum, etkinlik ve kendi zaman tünelinizdeki gönderiler gibi içerikleri şikayet etmek istiyorsanız buradan, sizi taklit eden sahte bir hesabı şikayet etmek istiyorsanız, şuradan bu işlemi yapabilirsiniz.

5- Arkadaşlarınızı bilgilendirin

facebook-hareketler-dokumu

Tabi artık olan da oldu. Hesabınızdan paylaşımlar, arkadaşlık istekleri, yorumlar…vs yapıldı. Facebook hesabınızı kurtarsanız bile, “Eee peki bunlar ne olacak?” diyorsanız; öncelikli olarak Facebook’taki arkadaşlarınızı hesabınızın hacklendiği konusunda bilgilendirin. Bu bilgilendirme için diğer sosyal medya hesaplarınızı da kullanabilirsiniz. Ardından hesabınızın ana sayfasının sağ üst köeşindeki “Hareketler Dökümü”nden istemediğiniz yorum, paylaşım ve beğenileri silin.

6- Uygulama izinlerini gözden geçirin

facebook-uygulama-izinleri

Çoğu zaman pratik diye çeşitli uygulamalara da facebook hesabımıza erişim izni veriyoruz. Ama bunların bazıları pek de masum olamayabiliyor. Hatta Facebook hesabınızdan sizin adınıza birşey paylaşıp, arkadaşlarınıza ulaşabiliyor. Bu tarz şüpheli uygulamaları kontrol etmek için Ana Sayfa > Hesap Ayarları > Uygulamalar bölümündeki listeye göz atın. Hangi uygulamanın sizden hangi erişim izinlerini aldığını kontrol edip, şüpheli gördüklerinizi kaldırmak için uygulamanın yanındaki “X” butonuna tıklayın.

7- Doğrudan Facebook’a başvurun

facebook-merkez

Facebook’ta “Başkasının Eline Geçen Hesaplar” ile ilgili ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz. Eğer bu aşamaya kadar adımlar sorununuzu çözemediyse, üzerinde fotoğrafınız, adınız, soyadınız ve doğum tarihiniz olan resmi bir kimliğinizi (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) taratarak, privacy@facebook.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Bilgilerinizin doğrulanmasının ardından 24 saat içinde Facebook hesabınızı geri alabilirsiniz.

 

Kaynak: Teknoyo

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir