e-SIM Nedir, Ne Faydası Olacak?

Hem Apple hem Samsung, yeni gelecek akıllı telefonlar için dahili sim teknolojisini düşünüyor ve bunun için servis sağlayıcılarıyla görüşüyor…Bu çalışmalar sonuç verirse telefon üreticileri telefonlara e-SIM yerleştirerek, müşterilerine sim kartı değiştirmeden operatör veya tarife değiştirme fırsatı veriyor.Bu durum ekstra ücret ödemek ve beklemek gibi sıkıntılardan kurtaracak.. Peki e-SIM Nedir, Ne Faydası Olacak?

The Financial Times’ın haberine göre, ABD ve Birleşik Krallık’ta ileri seviyelere gelmiş durumda. AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchinson Whampoa, Orange, Telefonica ve Vodafone gibi önemli operatörlerin bu planı desteklemeleri bekleniyor.

e-SIM nedir?

GSMA tarafından son dönemde ön plana çıkarılan “e-SIM” konsepti, ismini “embedded SIM” (gömülü SIM) tamlamasının kısaltmasından alıyor. SIM kart akıllı telefonda çıkarılamayacak ve çıkarılmasına ihtiyaç duyulmayacak şekilde gömülü olarak sunuluyor. Tüketici elektroniği üreticileri, “Nesnelerin İnterneti” ile hayatımıza giren bağlı ev eşyaları için de bu çözümü uygulama fırsatları arıyor.

e-SIM kartların üstünde yer alan bilgiler tüm operatörlere uyumlu olacak ve tüm operatörler tarafından işlenebilecek. Böylelikle tek bir aramayla mobil operatör değişikliğine gitmek, yani numara taşımak, mümkün hâle gelecek. Yeni bir SIM karta ihtiyaç duyulmayacak. e-SIM’in hayata geçmesi durumunda, “SIM kartı başka bir telefona takma” hareketi de ortadan kalkacak.

Tüm operatörlerde aynı SIM kart mı kullanılacak?

İşin özünde e-SIM’in tüm operatörler için standart bir SIM kart formatı sunması amaçlanıyor. Apple ise “Apple SIM” adını verdiği çözümüyle kullanıcılarına benzer imkanları bir süredir sunuyor. Genellikle ABD’de satılan iPad’lerde kullanılan Apple SIM, Birleşik Krallık’ta da mobil operatörlerden EE tarafından destekleniyor. Apple’ın teknik açıdan GSMA standartlarına uyumlu hâle gelmesine rağmen, kendi çözümünü kullanmaya devam etmesi bekleniyor.

Kullanıcılara faydası ne olacak?

e-SIM sayesinde kontrat bitişinde yeni bir SIM kart gelmesini beklemeden numara taşımak mümkün hâle gelecek. Tarife değişikliği sırasında da kart değişikliği gerektiren durumlar daha hızlı biçimde çözüme kavuşabilecek.

e-SIM ile micro SIM’den nano SIM kart destekleyen telefonlara geçiş yapılırken yaşanan telaş da ortadan kalkacak. Kullanıcıların yeni cihaz aldıktan sonra sadece numaralarını operatöre kaydettirmeleri yeterli hâle gelecek.

Buna ek olarak; örneğin Turkcell’de 3G abonesi olan bir kişinin Avea’ya 4G abonesi olarak numara taşıması da e-SIM sayesinde hızla gerçekleşebilecek.

Ne zaman gelecek?

Ne yazık ki, e-SIM teknolojisinin uygulanabilir hâle gelmesi için yeni cihazlara ihtiyaç var. Bu teknolojiyi destekleyen cihazların piyasaya çıkışının da 1 yılı bulması bekleniyor. Teknik özelliklerin de henüz kesinleştirilmediğini belirtmek gerekiyor.

Önümüzdeki yıl yayınlanması beklenen Apple iPhone 7 ve Samsung Galaxy S7’nin e-SIM teknolojisini destekleyebileceği belirtiliyor.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.