Safir Cam Nedir? Avantajları Nelerdir?

Safir Cam Nedir? Avantajları Nelerdir? Gorilla Glass ekranlara rakip gelen Sapphire Glass…

Safir, sadece bir taş değil, farklı tonlar alabilen saydam bir kristaldir. İçinde herhangi bir yabancı madde bulunmayan safir, pencerenizdeki cam kadar renksizdir.Safir taşları, genellikle diğer değerli taşlar gibi az miktarda çıkartılır. Ve işlenmeleri neredeyse imkansızdır. Bu yüzden saat camlarının bir kısmında sentetik safir kullanılır.

Safir Cam Nedir? Avantajları Nelerdir?

Sentetik safir, alüminyum oksit tozuna çok yüksek ısı ve basınç uygulanarak üretilir. Telefonlarda kullanılan safirler de bu şekilde üretilir.

Safiri Özel Kılan Nedir?

Safir, 150 nanometre ile 5500 nanometre arasındaki dalga boylarına karşı yüksek bir saydamlık gösterir. Bu yüzden ilk ve en önemli test olan arkasını görebilme testini başarıyla geçer.

Safir’in en büyük özelliklerinden diğeri de sertliğidir. Normal camdan iki kat daha, neredeyse elmas kadar sert olan safir, neredeyse çizilmezdir. Safir kristaller, paslanmaz çeliğin 10 katı sıkıştırma gücünü kaldırabilirler.

“Peki bu kadar özel bir madde neden her alanda kullanılmıyor?” sorusu aklınıza gelebilir. Cevabı çok basit, pahalı olması… Safir üretimi, Gorilla Glass’a kıyasla 10 kat daha pahalıya mal olduğu düşünülmektedir.

Safir camın birbaşka özelliği ise çok yoğun olması sayesinde biraz daha ince olabilmesidir. Bu da cep telefonlarının daha ince olması anlamına gelir.

Bilim ve Teknoloji Hakkında 30 Şaşırtıcı Bilgi

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.