AMD Radeon RX 480 Özellikleri

Son dönemde ekran kartı piyasasında ciddi bir hareketlenme var. NVIDIA‘nın yeni ekran kartlarından sonra şimdi de F/P oranıyla dikkat çeken AMD Radeon RX 480 Özellikleri ile karşınızdayız.

AMD Radeon RX 480 Özellikleri

AMD‘nin yeni Polaris mimarisiyle karşımıza çıkan Radeon RX 480, bünyesinde 14 nm sürecinde üretilen Ellesmere kod adlı GPU’sunu barındırıyor.

Ekran kartının teknik detaylarına geçmeden önce tasarımından söz edecek olursak, her ne kadar kartın önden görünümü bir hayli uzun olsa da, aslında PCB’nin boyutu oldukça kısa. Ekran kartına arkadan baktığımızda bir bölümün fana ayrıldığını ve bu görünümün o nedenle böyle olduğunu anlıyoruz.

AMD Radeon RX 480 Özellikleri

Referans tasarımda tek fanlı bir soğutma çözümü kullanan ekran kartı, ön tarafındaki dokulu yapısıyla şık görünen yapıda. Giriş çıkış noktalarında ise 3 adet DisplayPort ve bir tane HDMI yer alıyor. Bu görüntü çıkışları sayesinde 4K, 5K veya 8K görüntü alabilmek mümkün.

Düşük güç tüketimi sayesinde sadece 6-pin güç konnektörüyle çalışan AMD Radeon RX 480, ana kartta iki slotluk yer kaplıyor.

Teknik detaylara geri dönecek olursak kartın temel frekans hızı 1120 – 1266 MHz, Boost hızı ise 2000 MHz olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca kartta 8 GB GDRR5 belleklerinin olduğunu da belirtelim.

AMD Radeon RX 480 Artıları

– Hem 1080p hem de 2K çözünürlükle oyun performansı çok başarılı

– Önceki nesillere göre düşük güç tüketimi

– VR Ready olması

AMD Radeon RX 480 Eksileri

– Yük altında nispeten gürültülü bir ekran kartı

– Yük altında değilken de fanlar çalışıyor

– DVI bağlantı noktasının olmaması

AMD Radeon RX 480 Teknik Özellikleri

Grafik İşlemci: Ellesmere

RAM: 8 GB GDDR5

Temel Hızı: 1120 – 1266 MHz

Boost Hızı: 2000 MHz

TDP: 150 Watt

Fiyat: 1000 TL civarı

AMD Ekran Kartı Seçimi Nasıl Olmalı?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir