Fotoğraf Makinesi Almanın 5 Püf Noktası

Fotoğraf Makinesi Almanın 5 Püf Noktası

Güzel fotoğrafların ustaları bu fotoğrafları hangi özelliklere sahip makineler kullanarak çektiler?

Fotoğraf makinesi alacaklar neye göre makine almalı?

Makine tercihinde öne çıkan 5 nokta vardır.

Bunlar;

  1. Bütçenizi belirlemelisiniz. İlk önce bu makineyi ne için kullanacağız? Profesyonel mi yoksa gündelik fotoğraf çekmek için mi alacaksınız? Eğer profesyonel (DSLR) çekimler için kullanacaksanız, sadece gövde almakla bitmiyor. Aksesuarlarını da almanız gerekecektir. Alacağınız gövdenin yanında objektif, hafıza kartı, fitre, tripot vs aksesuarları da almak zorundasınız.
  2. ISO, fotoğraf makinesinin bir görüntüyü pozlamak için gerek duyduğu ışık miktarının standart ölçüsüdür. Yüksek kalite fotoğraf çekmek istiyorsanız yüksek ISO değeri olan makineleri tercih etmelisiniz. Profesyonel çekimler için uygun olan makineler yüksek ISO başarımını sağlar.
  3. Objektifin özelliği, fotoğrafı oluşturan asıl nokta ışıktır. Makinede ışığı alan kısım objektif olduğu için maksimum seviyede ışık alan objektifler tercih edilmelidir. Diyafram adı verilen bu durum ” F ” harfi ile ifade edilir. F değeri ne kadar düşük ise o kadar fazla ışık almaktadır. F değeri düşük objektif ile ışığın az olduğu yerlerde daha kaliteli fotoğraflar çekilmektedir.
  4. Çözünürlük, fotoğrafta bulunan ışık odacıklarıdır. Bu odacıklar megapixel olarak adlandırılır. Megapixelin yüksek olması çözünürlüğünde yüksek olduğu anlamına gelmiştir.
  5. Manuel mi, otomatik mi? Eğer hobi olarak kullanmak için almıyorsanız, kendinizi geliştirmeyecekseniz makinenizin otomatik olması sizin için daha kolaydır. Eğer hobi olarak ileride geliştirmek için alıyorsanız makinenizi manuel almanız, ayarlarını kendinizin yapması, kendinizi geliştirme anlamında size oldukça katkısı olan bir tercih olacaktır.

fotograf-makinesi-almanin-5-puf-noktasi-3465-590x533-2

Kaynak: Nasıl.com (Elifcan TOK)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir