e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Vergi borcunuzu e-Devlet üzerinden sorgulayarak kolayca öğrenebilirsiniz. Peki e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Vatandaşların ödemekle yükümlü oldukları vergi borçları, teknolojinin gelişmesi ve internetin iyice hayatımıza girmesiyle internet üzerinden yapılabilir oldu.

Çoğu zaman unuttuğumuz ihmal ettiğimiz için, çoğu zamanda tebligatların geç ulaşması veya hiç ulaşmaması durumundan dolayı kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçlarımızdan haberdar olmayabiliyoruz. E-Devlet ile vergi borcu ve diğer tüm borçlarımızı tek bir ekrandan görüntülememiz mümkün.

e-Devlet Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Borçlarımızı görüntüleyebilmek adına öncelikle e-devlet kapısına giriş yapmamız gerekiyor.

Güvenliğinizi korumak adına giriş yaptıktan sonra iki aşamalı giriş sistemi olan e-devlet anahtar uygulamasını da aktif edebilirsiniz.

(e-devlet anahtar sistemi ilgili detaylı bilgiler için bakınız :e-Devlet Anahtar Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır? )

Aleyhte olan mahkeme kararlarının doğal bir neticesi olan harç ve masraflardan oluşan borçlar, sahibi olduğumuz motorlu taşıtların devlete olan 6+6 aylık vergi borcu, gayrimenkul sahibi olmamızın bir sonucu olan emlak vergisi borcu, trafik cezaları gibi daha sayamadığımız pek çok kalemde devlete ödememiz gereken borçlar bulunmaktadır.

Bahsettiğimiz borçlar devletin farklı farklı kurumlarına ait olduğu için bu borçları öğrenmek için her kurumun web sitesinde ayrı ayrı sorgulama yapmak eğer online borç sorgulama ve tahsilat alt yapısı yoksa bizzat şubelerine giderek şifahi borç sorgusu yapmak zorundaydık.

E-Devlet kapısının bu yeni hizmetiyle tüm devlet kurumlarına dair borç sorgulamarımızı tek bir işlem ile gerçekleştirebileceğiz.

Devlete Olan Borcumu Nasıl Öğrenebilirim?

Gelir İdaresi Başkanlığı (kısa adıyla GİB) kanalıyla sunulan bu hizmette yargı harçları, motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları gibi pek çok borç kalemi ile ilgili ödeme yapmamız gereken tüm borçları tek bir dokunuşla görüntüleyebiliyoruz.

E-Devlet kapısına giriş yaptıysak tüm borçlarımızı sorgulamak için bu bağlantıya tıklamak yeterli.

Bu hizmette sadece giriş yapmış olduğumuz kimlik numarasına ait olan borçlar sorgulanabilmekte olup, bir başkasına ait borçları sorgulamak mümkün olmayacaktır.

Eşinizin, anne veya babanıza ait borçların sorgusu için ayrı ayrı giriş yapılması gerektiğini unutmamakta fayda var.

e-Devlet uygulaması akıllı telefonunuzda yüklü değilse aşağıdaki linklerden indirerek yükleyebilirsiniz.

E-Devlet iOS İndir (iPhone için E-Devlet Uygulaması)
E-Devlet Android İndir (Android için E-Devlet Mobil Uygulaması)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir