Doğal Afetlerde Drone’lar Sayesinde Telefonlar Çalışabilecek

Doğal afetler, insanlığın başına her zaman gelebilir. Bu afetler sırasında en önemli olan şeylerden birisi de iletişimdir. Bu zamana kadar yaşanan deprem olaylarında, telekominikasyon sistemleri çökmüştü ve iletişimler tamamen kopmuştu. Bu iletişim kopukluğu da farklı bir afet olarak nitelendiriliyordu. Artık herhangi bir doğal afet sırasında, cep telefonları tamamen açık kalabilecek ve işlevine devam edecek. Bu durum da birçok kişinin hayatını kurtarabilecek.

Gezici Drone’lar!

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan drone cihazları, artık gezici olarak telekominikasyon görevini üstlenecek. ABD’de yapılan bir çalışmaya göre, herhangi bir doğal afet sırasında telefonların kapanması ve çekmemesi gibi etmenler önlenecek. Drone’lara yüklenecek bazı veriler sayesinde, artık drone’lar gezici bir alt yapı olarak görülecek.

İlk uçuş denemeleri ve kapsama alanı denemeleri, ABD’de yapıldı. Artık drone cihazları, gezici bir baz istasyonu haline gelebilecek. Bu sayede de kapsama alanına giren telefonlar, çekmeye başlayacak ve işlevini sürdürebilecek. Deprem ve sel gibi doğal afetlerde baz istasyonlarının temelinde bazı sıkıntılar yaşanabiliyordu. Bu sıkıntılar nedeniyle de mahsur kalmış insanlar, başka yerlerden yardım isteyemiyordu. ABD, yaptığı çalışmayla artık bu durumun önüne geçmeye hazırlanıyor.

İnsanlık için büyük bir proje gerçekleştirmeye çalışan ABD, ilk uçuş denemelerinde başarılı oldu. Bu durumun önümüzdeki günlerde daha da geliştirilmesi bekleniyor. Aynı zamanda daha fazla başarı elde edilirse baz istasyonu olan drone’lar tüm ülkelere bu işlevle yayılabilir.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.