Chrome Tarayıcısını Hızlandırmanın Yolları

Chrome Tarayıcısını Hızlandırmanın Yolları

Günümüz şartlarında internet kullanıcılarının en büyük problemi yavaş açılan internet sayfaları diyebiliriz. İnternet hızının yanında, internet tarayıcısının da daha hızlı bir performans göstermesi de büyük önem arz ediyor diye düşünüyorum. (Chrome için En Faydalı 25 Klavye Kısayolu)

Daha iyi önbellekleme, sayfaları hızlı yükleme ve kapatma vb. durumlar için tarayıcınızın adres çubuğuna chrome://flags yazıp enter tuşuna basın ve ardından aşağıdaki işlevleri aktif hale getirin.

Bu işlevleri aktif hale getirdikten sonra tarayıcınızdaki değişimi anında fark edeceksiniz.

1. Kafes İş Parçacığı Sayısı

kafes-is-parcacigi-sayisi

Bu deneysel özellik, Chrome tarayıcısında resimlerin işlenmesinden sorumlu. Bu özellikteki kafes iş parçacığı sayısını artırarak resimlerin Chrome’daki render hızını ve sayfaların yüklenme hızını artırmaktadır. Ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki görüntülerin yavaş yüklenmesinden muzdarip iseniz bu özelliği kullanabilirsiniz.

2. Çevrimdışı Otomatik Yeniden Yükleme Modu

Çevrimdışı Otomatik Yeniden Yükleme Modu

Tarayıcınız çevrimdışıyken, yani internete bağlı değilken yüklenemeyen sayfaları internete bağlandıktan sonra otomatik olarak yeniden yüklemenizi sağlamaktadır.

3. Deneysel Tuval Özellikleri

Deneysel Tuval Özellikleri

Deneysel tuval özelliklerini aktif hale getirmek, sayfa yükleme hızınızı ve performansınızı arttıracaktır. Bu özellik halen geliştirme aşamasında olduğundan, aktif hale getirdikten sonra problemler yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, değeri varsayılana döndürmeniz yeterli olacaktır.

4. Sekmeleri/Pencereleri Hızlı Kapatma

Sekmeleri Pencereleri Hızlı Kapatma

Bu işlev sayesinde Chrome’daki sekmeleri ve pencereleri daha kısa sürede kapatabiliyorsunuz. Varsayılan ayarlarda da bu işlem hızlı ancak, işlevi kullanarak bu hızı daha da arttırabilirsiniz.(Google Chrome Yazı Tipi Büyütme ve Küçültme Nasıl Yapılır?)

5. Düşük Öncelikli iFrame’ler

Düşük Öncelikli iFrame’ler

Web sitelerinde yer alan iframe’ler yani reklamlar, eklentiler ve diğer içerikleri barındıran pencereleri tespit ederek sayfanın geri kalanından daha sonra yüklenmesine izin vermektedir. Yani web sitelerindeki gereksiz içeriklerin yüklenmesini beklemekten kurtulabilirsiniz.

Kaynak: Tam İndir / Blog (Volkan Yılmaz)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.