Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Bilgisayar Soğutma Sistemleri nelerdir ? Bilgisayar neden ısınır ? Bilgisayarda hangi donanımlar ısınır ? Isınmanın zararları nelerdir ?

Bilgisayar neden ısınır ?

Bilgisayarlar işlem yaparken ister istemez belli bir ısı ortaya çıkartmaktadır. Bu ısının ortaya çıkması bilgisayar bileşenlerinin aşırı ısınmasıyla yanmasına, bozulmasına veya yavaş çalışmasına neden olmaktadır.

Bilgisayarlardaki bileşenler küçük devrelerden oluştuğu için ve kısa sürede birden fazla işlem yapabildikleri için bu kadar ısı meydana gelmektedir. Bilgisayarların daha rahat ve serin çalışması için bu oluşan ısının dışarıya aktarılması gerekir.

Sistem özelliklerinin ve verilen gücün artmasıyla beraber ortaya çıkan en büyük sorunlardan bir tanesi de ısınma sorunu. Gerek işlemcilerden kaynaklı olarak yaşanan ısınma sorunları gerekse de ekran kartlarının performanslarının artmasıyla oluşan ısınma sorunu hem bilgisayarın performansının düşmesine hem de aşırı ısınma sorunları nedeniyle sistemsel sorunla yaşanabiliyor.

Bilgisayarda hangi donanımlar ısınır ?

Tüm bilgisayarlar çalışmak için elektrik gerektirir ve bazı bilgisayar parçaları diğerlerinden daha fazla elektrik kullanır. Elektrik devre ve kablolardan geçerken doğal olarak dirençle karşılaşır. Direnç, iki elin birbirini hızlı bir şekilde birbirine sürtmesi gibi, ısı meydana getirir.
Bilgisayardaki en çok ısıyı aşağıdaki parçalar üretir: Merkezi İşlem Birimi (CPU), Grafik İşlemci Birimi (GPU), Sabit disk (HDD), Optik Disk Sürücüsü (ODD)  en çok ısınan donanım birimleridir..

Bu tip sorunların çözümü içinde bilgisayarlarda son dönemde yeni geliştirilen Bilgisayar Soğutma Sistemleri kullanılmakta. Kullanılan Bilgisayar Soğutma Sistemleri sayesinde de bilgisayarlarda yaşanan performans düşüşlerinin de önüne geçebiliyorsunuz. Peki, son dönemde en çok tercih edilen soğutma sistemleri hangileri?

Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Hava Soğutma Sistemleri (Fan Sistemleri)

Her ne kadar fan soğutma sistemleri en eski soğutma sistemlerinden biri olarak gösterilse de artık yeni seri bilgisayarlarda fan sistemi olarak bilinen hava soğutma sistemi çok daha gelişmiş bir şekilde kullanılıyor.

Eski sistemlerde sadece tek merkezli ısı emen fanlar kullanılırken gelişen teknoloji ile beraber artık bu alanda da sistemlerin değiştiğini söylemek gerek. Artık genelde işlemciler üzerinde ve aşırı ısınan ekran kartları üzerinde farklı fan sistemleri kullanılmakta. Hem devir hızı hem de ısı çekme kapasitesi oldukça yüksek olan yeni nesil fanlar ile hava soğutma sistemleri de bir hayli gelişmeye başladı.

Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Bunun dışında sadece fan olarak değil artık bilgisayar tasarımlarında da ısının daha kolay atılabilmesi için bilgisayarların tasarımlarında da çok daha gelişmiş hava kanalları kullanılıyor. Böylelikle hava giriş çıkışı çok daha stabil şekilde gerçekleştirilebiliyor ve haliyle ısınma sorunlarının da önüne geçilebiliyor.

Artıları: Çok daha az masraflı olması, bilgisayarın özelliklerine birçok seçenek mevcut,

Eksileri: Kullanılan sisteme göre değişmekle beraber ses sorunu, Hava soğutma sistemlerinin sınırlı soğutma sağlaması.

Termal Macun İle Soğutma

Hava soğutma sisteminden sonra en çok tercih edilen sistemlerden birisi de termal macun ile soğutma sistemi. Bilgisayarın en çok ısınan bileşenleri etrafına uygulanan soğutma sistemi ile beraber işlemci, ekran kartı işlemcisi gibi bileşenlerin etrafına özel ısı emen macun çekmeniz gerekiyor.

Bilgisayar Soğutma Sistemleri

En çok ısınan parçaların etrafına uygulanan termal macun soğutma sistemi ile beraber ciddi oranda soğutmada sağlayabiliyorsunuz.

Artıları: İdeal fan kullanımı ile beraber 10 dereceye kadar soğutma sağlayabiliyor.

Eksileri: Yanlış uygulanması durumunda kalıcı sorunlara neden olabiliyor,

Sıvı Soğutma Sistemleri

Son dönemin en çok tercih edilen soğutma sistemlerinden bir tanesi sıvı soğutma sistemleri. Sıvı soğutma sistemlerinin genel olarak hava ve termal macun sistemlerine göre çok daha etkili bir soğutma sistemi olduğunu da söylemek gerekiyor. Genel olarak sistem aşırı ısınan parçaların üzerinden geçen sıvı boruları ile çalışıyor.

Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Sıvının ısı kapasitesinin havaya göre çok daha yüksek olması ve sıvının ısı iletiminin de çok daha hızlı gerçekleşmesi nedeniyle son dönemde tercih edilmeye başlayan sistemlerin ısınma sorunu yaşayan sistemler için ideal sistemlerden biri olduğunu da belirtelim. Zira sistemin soğutma kapasitesi çok daha yüksek ve çok daha etkili.

Artıları: Çok daha başarılı bir soğutma sağlar, çok hızlı soğutma sağlar, aynı sistemle hem işlemcileri hem de ekran kartlarını soğutabilirsiniz.

Eksileri: Her ne kadar son dönemde daha gelişmiş sistemler kullanılsa da çok daha fazla yer kaplaması. Sıvı sızdırma riski olması. Taşınma durumunda sorunlar yaşanması.

Gaz Soğutma Sistemleri

Genelde ev kullanımı için kullanılan sistemlerde çok tercih edilmeyen soğutma sistemlerinden biri olan gaz soğutma sistemi çok daha gelişmiş bilgisayarlarda tercih edilen bir soğutma sistemi.

Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Sistemin özelliği sadece tek bir birleşene uygulanması. Genelde işlemci üzerine entegre edilen soğutma sistemi çok kısa sürede çok etkili soğutma performansı sunuyor.  Öyle ki gaz soğutma sistemi ile bir anda işlemcileri -40 dereceye kadar soğutmanız mümkün. Bunun dışında gaz soğutma sistemlerinin sürekli çalışmaya devam ettiğini de belirtelim.

Artıları: Çok kısa sürede çok etkili soğutma imkanı sunar.

Eksileri: Aşırı pahalı bir sistem olması, işlemcilerin çok fazla ısınmadığı durumlarda terleme yapması, gaz sıkışması nedeniyle patlama riski olması.

Bilgisayar Sıcaklığını Kontrol Altına Alma Yöntemleri

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.