Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü

Yaz aylarında sıcak havanında etkisi ile Bilgisayar ve Laptop sıcaklık derecelerinde artış yaşanır.Bu sıcaklık artışı bir takım bilgisayar sorunlarını da beraberinde getirir.Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü yazımız ile yaşanan bu sorunların çözüm yöntemlerini ele alacağız.

Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü

İlk olarak bilgisayar sıcaklığını ölçerek işe koyulalım.Bunun için AIDA64 programını kullanacağız.Programı buradan indirebilirsiniz.Bilgisayar Isınma Sorunu ve Çözümü2

 

Raporda gördüğünüz gibi benim Bilgisayarımın (Laptop) sıcaklık değeri normal seviyelerde, Anakart sıcaklığı 43 derece ve İşlemci sıcaklığı 45 derece.Zaten bu değerler birbirine yakındır genelde.Birinin sıcaklığı diğerine yakındır.

Şimdi gelelim çözüm yöntemlerine…

Masaüstü Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümleri

Ortalama CPU sıcaklığı 25-45 derece arasıdır.Tabi bu rakam yaz aylarında, oyun oynarken veya işlemciyi yoracak bir işlem yaparken biraz daha artacaktır.Şunu belirtmeliyim ki, Amd marka işlemciler İntel işlemcilere göre daha fazla ısınır.Amd işlemci 65-70 derecede kendini kapatırken, İntel işlemciler 80-85 derecelere kadar çalışabilir.Bu nedenle Amd işlemcili bilgisayarlarda Mavi ekran hatası daha fazla görülmektedir.

  1. İlk olarak Bilgisayar kasanızın etrafının açık olduğundan emin olun.Arkasında ve yan tarafında hava akışı sağlanabilecek kadar boşluk olması gerekir.Bazı bilgisayar masalarının kasayı koyduğumuz alanları dar olabiliyor.
  2.  Bilgisayar kasasını açın ve Soğutucu fanların çalışıp çalışmadığını göz ile kontrol edin.Özellikle işlemci ve anakart üzerinde bulunan fan’ları kontrol edin.Fanlardan çalışmayan varsa değiştirin.Fanlar tozdan dolayı tam performans ile çalışmıyor olabilir.Elektrik süpürgesi ile kasanızın içini ve fanları temizleyebilirsiniz.
  3. Fanlar sorunsuz çalışıyor ancak soğutma yeterli olmuyorsa, eğer biliyorsanız işlemcinin üzerindeki fanı sökün ve işlemcinin üzerindeki termal macununu alkol vb. bir maddeyle temizleyerek yeni termal macun temin edip sürün.
  4. Bilgisayarın kapağına ekstra bir fan ekleyerek veya yan kapaklarından birini sökerek soğutma kapasitesini arttırabilirsiniz.
  5. Bilgisayarınızın bulunduğu konum odanın sıcak bir noktası ise, pencereye yakın veya daha serin olan bölüme taşıyabilirsiniz

Dizüstü (Laptop) Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümleri

Laptop ısınma sorunu için çözüm yöntemleri biraz daha sınırlı.Bu konuda en etkili yöntem çoğu kişinin bildiği gibi “Laptop Soğutucu” kullanmaktır.

Resimdeki gibi bir Soğutucu alarak laptop ısınma sorununu çözebilirsiniz.Laptop soğutucu fiyatları markaya göre değişmekle birlikte 20 liradan başlayıp 150 lira civarı kadardır.Ayrıca Laptop’unuzun arkasında bulunan vidaları sökerek içini elektrik süpürgesi ile temizleyebilirsiniz.Eğer vidalarını sökemiyorsanız hava çıkış kanallarından da temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Sıcaktan Korumanın 12 Yolu

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Benimde Bilgisayar çok fazla ısınıyordu içini açtım temizledim fanları filan şimdi 15 Derecelik Bir Düşüş Yaşadım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.