Barkod Etiketi Ne İşe Yarar?

Barkodlar ürünlerin kodlanabilmesini sağlayan önemli numaralar olarak hayatımızda yer almaktadır. Pek çok ürünün kimlik numarası niteliğinde barkod numarası bulunmaktadır. Örnek olarak Türkiye’de insanların bilgilerinin belirli verileri işlenebilmesi ve kolaylıkla kişilerin bilgilerine ulaşabilmeleri adına T.C kimlik numarası oluşturulmuş ve hayatımızda yer almıştır. Tıpkı bunun gibi ürünlerle ilgili bilgilere ulaşabilmek kayıtlarının kolay yapılabilmesi ve her türlü kontrollerinin sağlanabilmesi adına barkod numaraları oluşturulmuştur.

Barkod numaraları ürünlerin kodlanmasına, bilgisayar tabanına işlenmesini ve ürünlerle ilgili satın alan kişilerin de kolaylıkla bilgilere ulaşabilmesini sağlamaktadır. Barkod bu tarz işlere yaradığı için de market ürünlerinden tutun tekstile, inşaat malzemelerinden tutun beyaz eşyaya ve aklınıza gelebilecek her türlü ürüne kadar barkod numarası yer almaktadır.

Barkod Numaralarının Anlamı Nedir?

Barkod numaralarının birçok anlamı üzerinde taşıdığını söyleyebiliriz. Barkodlarda bulunan ilk 3 hane ülkelere verilmiş olan kod numaralarıdır. Yani her ülkenin kendine ait 3 haneli bir kod numarası bulunmaktadır. Bu kod numarasını barkodun en başına gördüğünüz zaman bu ürünün hangi ülkeye ait olduğunu kolaylıkla yorumlayabilirsiniz. Daha sonrasında oluşturulan 4 numara ise ürünün hangi şirket tarafından üretildiğiyle ilgili bilgiyi bizlere vermektedir.

Bakıldığı zaman ürünün hangi ülkede üretildiğini görebiliyoruz. Bu 4 haneden sonra oluşan 5 haneli numara ise ürün mamul numarası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında ürünün son hanesinde bulunan barkod numarası ise kontrol numarası olarak adlandırılan ürünlerin kontrolünü sağlayan numaradır. Barkodun bu şekilde anlam taşıyan herhangi işlemlerinde pratik ve kolay bir şekilde yapılmasına destek sağlıyor.

Barkod Etiketi Satın Alma

Barkod numaralarını etiketler üzerine basmaktadırlar. Böylelikle barkod etiket satın alarak ürünlerin üzerine bu barkodların yapıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Barkodonline adıyla hizmet veren internet sitesi ile barkod etiketi satışı üretimi konusunda destek sağlayan önemli yerlerden bir tanesidir. Her ürünün barkod numarası kendine has ve özeldir. Barkod numaraları genel olarak 8 ila 13 rakamdan oluşmaktadır. Oluşan barkod numaralarının her biri her ürün için farklıdır. Belirli ürün gruplarında 8 haneli barkod numarası bulunurken bazı ürün gruplarına 9, 10, 11, 12, 13 hane bulunmaktadır. Burada barkod etiketi verilirken bu ayrıntılara dikkat edilebilir. Böylece daha kullanışlı bir etiket ile satış oluşabilir.

Barkod Etiketi Fiyatı

Barkod etiketlerin her birinin fiyatlandırmaları da farklı olmaktadır. Barkod etiketi çubuk veya çizgi şeklinde üretilebilmesi ile nokta kullanılacak olan barkod okuyucular da buna uygun şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde özellikle market veya tekstil ürünleri satılmış olduğu kasalarda barkod okuyucu olarak kullanılan ürünler her türlü barkodun okunmasını sağlayabilecek nitelikte üretilmektedir. Zaten ürünlerin Barkodları da bu sisteme göre ayarlanmaktadır. Barkodonline internet sitesini inceleyerek barkod etiketleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri ve fiyatları ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.barkodonline.com/

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.