Android Telefonda Boş Depolama Alanı Açmak

Android Telefonda Boş Depolama Alanı Açmak mı istiyorsunuz? Peki bunun için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Daha önce Android’de gereksiz dosyaları temizleme uygulamalarıAndroid için En İyi Temizlik Uygulamaları  konumuzda ele almıştık. Elbette bu uygulamaların yanı sıra yapabileceğiniz şeyler de var.

Android Telefonda Boş Depolama Alanı Açmak

Depolama Alanı Kullanımını Kontrol Edin

Android’de boş depolama alanı açmak için ilk olarak yapmanız gereken şey cihazınızın depolama alanını ne şekilde kullandığınızı tespit etmek olmalı. Android ayarlarında depolama konusunda ayrıntılı bilgi sağlayan bir seçenek mevcut.

 • Uygulama tepsisi, ana ekran ya da bildirim alanından “Settings” (Ayarlar) menüsüne erişin.
 • “Storage & USB” (Depolama & USB) seçeneğine girin.
 • Burada kişisel dosyaların, uygulamaların ve servislerin depolama alanı kullanımı listelenecektir.
Android Telefonda Boş Depolama Alanı Açmak1

Kullanmadığınız / Eski Uygulamaları Kaldırın

Cihazınızda bir süre önce yüklediğiniz ve artık kullanmadığınız çok sayıda uygulama bulunabilir. Bunlar depolama biriminde şüphesiz kayda değer bir alan işgal ediyor. Bunlardan derhal kurtulmalısınız.

 • Uygulama tepsisi, bildirim alanı ya da ana ekrandan “Settings” (Ayarlar) menüsüne gidin.
 • “Apps” (Uygulamalar) seçeneğine dokunun.
 • Kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • “Uninstall” (Kaldır) seçeneğine dokunun.
Android Telefonda Boş Depolama Alanı Açmak2

İhtiyaç Duymadığınız İndirilen Dosyaları Silin

Hemen hepimiz internet sitelerinde ve sosyal ağlarda gezinirken çok sayıda dosya indiriyor. Bunlardan faydalandıktan sonra ise genellikle silmeyi unutuyoruz ve Android’in “Downloads” dizininde ciddi boyutlarda gereksiz dosya birikebiliyor. Bunları silerek kullanılabilir depolama alanını artırmak mümkün.

 • Uygulama tepsisine erişin.
 • “Downloads” (İndirilenler) aracını çalıştırın.
 • İşaretlemek için gereksiz dosyalara dokunun.
 • Çöp kutusu simgesine dokunarak dosyaları kaldırın.
Android Telefonda Boş Depolama Alanı Açmak3

Oynatma Listelerinizde Temizlik Gerçekleştirin

Müzik tutkunları bu maddeden şüphesiz rahatsız olmuşlardır ama birçoğumuzun akıllı telefonunda cihaza yükleyip dinlemeyi tercih etmediğimiz çok sayıda albüm bulunuyor. Bunlardan kurtulmak kayda değer bir alan kazancı sağlayacaktır.

Üstelik çevrimiçi müzik akışı sağlayan ve hayli geniş kütüphaneler barındıran oldukça başarılı hizmetler (Spotify, Deezer, Apple Music…) mevcut. Bu hizmetlerden dilediğinize aylık mütevazi bir abonelik ücreti karşılığında abone olarak milyonlarca şarkılık arşivlere her yerden ve her an ulaşabilirsiniz.

Büyük Boyutlu Video Dosyalarını Kaldırın

Akıllı telefonlar son yıllarda 1080p hatta 4K video kaydı yapabilir hale geldi. Fakat kayıtlar ciddi anlamda depolama alanı kullanmakta. Akıllı telefonunuzla kaydettiğiniz videoları en kısa sürede bilgisayarınıza ya da harici depolama birimine aktarmanızı öneriyoruz. Cihazınıza izlemek için yüklediğiniz dizi / filmleri de izledikten sonra hemen silmenizde yarar var.

Fotoğraflar İçin Bulut Depolama Hizmetlerinden Yararlanın

Tıpkı videolar gibi fotoğraflar da depolama alanını önemli ölçüde işgal ediyor. Android’li akıllı telefonlarda yer alan Google Photos ile fotoğraflarınızı bulut depolama alanına taşıyabilirsiniz. Bu iş için Dropbox gibi başarılı bir alternatif de mevcut.

Bakınız : Dropbox nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

MicroSD Kart Kullanın

Akıllı Telefonda Boş Depolama Alanı Açmak için microSD kart yuvası mevcutsa kişisel dosyalarınızı microSD kart takarak burada depolayabilirsiniz. Cihazınızda Android Marshmallow işletim sistemi varsa ve yeterince hızlı bir microSD karta sahipseniz “Adoptable storage” özelliği sayesinde hafıza kartından da tıpkı cihazın dahili depolama birimiymiş gibi yararlanabiliyorsunuz. Tüm Android telefonlarda bu özelliğin yer almadığının altını çizelim.

Kaynak : Akıllı Telefon

www.Tamam.org

www.Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir