USB Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Bu yazımızda her bilgisayar kullanıcısının mutlaka yanında bulundurduğu USB Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir anlatacağız..

Veri taşımayı cebimize hatta anahtarlığımıza kadar indirebilmemizi sağlayan flash bellekler, içinde yaşadığımız teknolojik dünyanın vazgeçilmezleri arasında. Fakat her gördüğünüz flash belleği yeterli sanmamak da önemli. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır.

Her bilgisayar kullanıcısının mutlaka yanında bulundurduğu bir USB belleği vardır. Bu bellekler, küçük boyutlu olması ve binlerce veriyi yanınızda taşıma imkanı sunması ve her an bu verilere ulaşabilir olmamız en büyük tercih sebeplerindendir.Sadece veri saklamak için değil, bazı uygulamaları USB sürücüsüne kopyalayarak hızlı erişim sağlayabiliyor, işletim sisteminizi hızlandırmak için kullanabiliyorsunuz.

Ne kadar basit görünse de bu ürünleri alırken de belli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Sadece bellek kapasitesi ve hızını incelemek yeterli olmuyor. USB belleğin markasına ve tasarımına da dikkat etmek gerekiyor.

USB Flash Bellek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

1. Kapasite

Kapasite
Gelişen teknolojiyle artık bulut depolama alanları da kullanılmakta. Ama bu depolama alanlarını kullanmıyorsanız, tek çareniz USB bellekler. Dosyalarınızı sürekli yedeklemeniz gerekiyorsa ya da ev ile iş arasında dosya taşıyorsanız ihtiyacınız olan bir USB bellek olacaktır. Piyasada kapasite olarak 1 TB’a kadar USB bellekler bulunuyor. Tabii boyutu kadar fiyatı da bir o kadar yüksek.

İşinizle ilgili verilerinizi taşıyacaksanız (dosya, doküman, fotoğraflar gibi) 1-8 GB arası USB bellekler mevcut. Eğer bu tür dosyalarınızın daha fazla yer kaplayacağını düşünüyorsanız, daha yüksek kapasiteli modellere bakmalısınız.

2. Okuma-Yazma Hızı

Okuma-Yazma Hızı

USB Flash Bellek Alırken kapasiteleri kadar, veri okuma-yazma hızları da dikkat edilmesi gereken bir unsur. Ne kadar büyük boyutlu olursa olsun, yazma hızı düşükse dosya kopyalarken geçen sürede sabırsızlanabilirsiniz.

Yazma hızı, USB belleğinize dosya kopyalamada, okuma hızı da bellekten veri okuduğumuz durumlarda ön plana çıkıyor. İkisi de önemli ve dikkat edilmesi gereken bir nokta. USB 2.0 ve 3.0 olarak iki arabirim teknolojisi bulunuyor. Ancak hangisini tercih edecek olursanız olun, unutmamanız gereken nokta, her modelin farklı okuma ve yazma hızlarına sahip olmasıdır. Bu sebeple, okuma ve yazma hızlarına mutlaka dikkat edin.

USB 2.0 ve USB 3.0

USB Arabirimleri

USB belleklerde iki farklı arabirim teknolojisi kullanılıyor. Uzun bir süre USB 2.0 teknolojisini kullanmıştık, daha sonra USB 3.0 teknolojisine geçtik. USB 2.0 bellekler 15-21 MB/s okuma, 5-9 MB/s yazma hızına sahipken, USB 3.0 teknolojisiyle 240 MB/s okuma ve 160 MB/s yazma hızlarına ulaştı. Şunu da bilmek gerekli; bilgisayarınız USB 2.0’ı destekliyorsa, USB 3.0 destekli bir USB bellek kullanmanız hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Yine USB 2.0 hızında çalışacaktır. Eğer bir USB bellek alacaksanız USB 3.0 teknolojisine sahip olanları tercih etmelisiniz, USB 2.0 ve USB 3.0 teknolojisine sahip bellekler arasında çok büyük fiyat farkı bulunmamakta.

3. Güvenlik

Güvenlik

USB Flash Bellek Alırken Hız, arabirim ve kapasite dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da güvenlik. Bazı USB belleklerde şifre koruma ve yazma koruma gibi özellikler bulunuyor. Bu tür USB bellekler ile dosyalarınızı koruyabilirsiniz. Bazı USB bellek markalarının online yedekleme özelliği de bulunuyor, kaybolma veya çalınma gibi durumlarda verilerinizi güvene alabilirsiniz.

4. Hızlı Erişim

Hızlı Erişim

USB belleğinizi depolama dışında, uygulamaların taşınabilir sürümlerini edinip, yazılımlardan bir kit oluşturabilirsiniz. Ayrıca, USB belleğinizi Windows işletim sistemli bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Bellek, Ready Boost teknolojisini destekliyorsa, Windows’a hız kazandırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken; USB belleğinizi bilgisayara takın ve otomatik kullan kutusundaki “Sistemimi hızlandır” seçeneğine tıklayın. Ardından gelen ekranda Ready Boost sekmesindeki “Bu aygıtı kullan” seçeneğine tıklayın ve ne kadarlık bir alan kullanmak istediğinizi belirtin ve Tamam butonuna tıkladıktan sonra işleminiz tamamlanmıştır.

5. Marka

Marka

Her üründe olduğu gibi tanıdık markaları kullanmaya yönelmelisiniz. Bu, kötü sonuçlarla karşılaşmanızı ve hayal kırıklığına uğramanızı engelleyecektir. Güvenilir markaların ürünlerini kullanmak, uzun bir süre kafanızın rahat olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, satın almak istediğiniz ürüne verilen garanti süresine de dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Bunlarlada ilgilenebilirsiniz:

Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Madde

Akıllı Televizyon Alırken Dikkat Edeceğiniz 7 Şey

Kablosuz Kulaklık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Detay

Monitör Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Özellik

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.