USB OTG Kablo Nedir, Ne İşe Yarar ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Bu yazımızda USB OTG Kablo Nedir ? USB OTG Kablo Ne İşe Yarar ? USB OTG Kablo nerelerde kullanılır ? USB OTG Güvenli mi anlatacağız.

USB OTG Kablo Nedir ?

USB OTG’nin tam açılımı On-The-Go. Yani özgün bir çeviriyle iş başında diyebiliriz.

USB OTG genelde android cihazlarda bulunan bir özellik OTG (On-The-Go) kısaca kolay veri alış verişide diyebiliriz. USB’niz veya Harddisk‘inizden dosya alabilir veya dosya atabilirsiniz. OTG ile Android cihazınıza klavye yada fare‘de bağlayabilirsiniz.

USB OTG Kablo Nedir, Ne İşe Yarar ?

USB OTG Kablo Ne İşe Yarar?

USB OTGdestekleyen bir telefonunuz ya da tabletiniz var diyelim. Ufak bir microUSB/USB dönüştürücü vasıtasıyla telefonunuzu, herhangi bir flash belleğe, kart okuyucusuna, fotoğraf makinesine, kameraya, taşınabilir depolama cihazlarına veyahut diğer telefonlara bağlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra çift taraflı USB belleklerin doğrudan cihaza bağlanması da, USB OTG güzelliklerinden biridir.

  • Flash Disk ve USB’den bağlanan harici harddisklerinizi telefona bağlayıp data aktarımı yapabilirsiniz. Dosyalarınızı taşıyıp telefonunuzdan flash diskinize ya da harici harddiskten telefonunuza aktarabilirsiniz.
  • Telefonunuza klavye ve mouse yani fare bağlayarak bilgisayarda yaşadığınız deneyimi telefonunuza ya da tabletinize aktarabilirsiniz.
  • Yazıcınızı doğrudan Android telefonunuza bağlayarak kolayca çıktı alabilirsiniz.
  • Playstation gibi oyun konsollarında kullandığınız oyun kollarını telefonunuza OTG USB ile bağlayıp oyun oynama keyfini farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

USB OTG Güvenli mi ?

OTG çok kullanışlı bir özellik olsada eksi yanlarıda bulunuyor. Android cihazınız OTG’yi destekliyorsa herhangi bir micro USB otg ile cihaza takıldığında tüm verileriniz önünüze listelenecektir.

Özel resimleriniz, videolarınız veya önemli dosyalarınız görünecektir. Başka bir kişi gizlice micro usb otg ile cihazınıza hızlı bir şekile erişerek dosyalarınızı kopyalayabilir. Yada daha kötüsü USB üzerinden virüs bulaşması yüksek ihtimaldir.

USB OTG Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

Öncelikle cihazınıza şifre koyarak sizden başkası cihazınıza erişemez. Bunun için  USB Flash Bellek ‘e Nasıl Şifre Koyulur?  yazımıza bakabilirsiniz.

İkinci güvenlik ise android cihazınıza antivirüs programı yüklemek usb takıldığında kötücül yazılımları engeller. Android Cihazımı Nasıl Güvende Tutarım?  yazımıza bakabilir yada Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programları  listemizden kendinize uygun bir programı edinebilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise güvenli bir cihaz isiyorsanız OTG çalıştırmayan bir cihaz veya herhangi bir apple ürünü alabilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.