Akıllı Telefon Hayatımıza Nasıl Girdi, Neleri Değiştirdi ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Cep telefonu olumlu olumsuz hayatımıza çok büyük etki yaptı. Bu yazımızda Akıllı Telefon Hayatımıza Nasıl Girdi, Neleri Değiştirdi değinmeye çalışacağız.

Akıllı telefon hayatımıza ne zaman girdi, neleri değiştirdi, yararları neler ve geleceğimizde nasıl rol oynayacaklar?

AVM’ler önünde iPhone 7 kuyrukları, Samsung’un alevleri, iOS Siri’si, Android‘in Play Strore’u derken, konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanın zamanı gelmedi mi? Mobil dünyanın bilinmeyenlerine sizler için değindik!

Önceleri Neydi, Şimdi Ne Oldu?

Önceleri Windows Mobile yüklü olarak sunulan Pocket PC dediğimiz cihazlar (cep bilgisayarı) piyasada o mütevazi yerlerini korurken, NOKIA fırtınası piyasada hissedilir şekilde esiyor, çıkarılan her yeni model meraklı kullanıcıların hayallerini süslüyordu.

Akıllı Telefon Hayatımıza Nasıl Girdi, Neleri Değiştirdi

Zira o zamanlar bir cep telefonundan beklenen maharetler çok çeşitli değildi. İyi kötü fotoğraf çekmesi, ses iletişiminin kalitesi, batarya ömrü, müzik dinlemek, içerisinde tatmin edici eğlendiren oyunların olması kafiydi diyebiliriz. Saflar şimdiki gibi keskinleşmediği için muhtelif markaların kıyasıya rekabetinden söz etmek mümkündü.

Akıllı Telefon Hayatımıza Nasıl Girdi, Neleri Değiştirdi?

Akıllı telefon kavramı Apple‘ın iPhone‘nu ile hayatımıza girer girmez mobil dünya bambaşka bir yöne evrilmeye başladı. Evvela “Benim telefonda şu özellikler var, sen de yok” muhabbeti son buldu. Tüm serilerde standart bir işletim sistemi olması cihazların yazılım fonksiyonlarının benzer olmasına sebebiyet verdi.

Bunun yanında uygulama marketleriyle cihazlara farklı işlevler kazandırılması mobil dünyayı bambaşka bir yere götürdü.

Linux Mobil Dünyaya Yelken Açıyor!

Apple bu yeni mobil dünyada ki rakiplerinin önündeki en büyük handikap şüphesiz yazılımdı.

Akıllı Telefon Hayatımıza Nasıl Girdi, Neleri Değiştirdi

Server ve profesyonel kullanım bazında ezici bir üstünlüğü bulunmasına rağmen PC klasmanında çok düşük bir kullanım yüzdesine sahip olan Linux dağıtımlar makus tarihini mobil platformda bu vesileyle yenecekti.

Google’ın desteklediği Linux’un mobil yüzü Android Asya menşe cihazlara adeta ilaç gibi gelirken Android-iOS, Apple-Samgung ezeli rekabetinin de milâdı oldu.

Akıllı Telefonlar Ne İşe Yarar!

Akıllı Telefon Hayatımıza girmesi ile günümüz itibarıyla “akıllı” sıfatını alan cep telefonlarına dair beklentilerimiz inanılmaz boyutlara ulaştı. HQ, HD, FULL HD yetmedi 2K ve de hatta 4K videoları oynatmasını kıstas listemize ilave ettik. Yalnızca megapikselden ibaret zannettiğimiz kamera teknolojisini, sadece cep telefonlarına hapsettik.

Tüm bunlar olurken üreticiler iyiden iyiye şu söylemi dillerine dolamaya başladılar “Akıllı telefonlar her geçen gün gelişiyor, yakında bilgisayar kullanan kalmayacak!”

Şu hususun altını önemle çizmek gerekir ki markası, donanımı her ne olursa olsun bir akıllı telefon, bilgisayarın yerini alamaz, mümkün değil! Egemen güçlerin bunu sıkça telaffuz etmesinin asıl gayesi teknolojiye para zaman ve para harcayan fakat üretemeyen insan yığınlarını oluşturma düşüncesidir.

Öte yandan kıyasıya rekabetin “kamera” üzerine yoğunlaşması, A firması X megapiksel çıkardı, B firması şunu yaptı şeklinde söylemlerin havada uçuşması garip bir durumdur. Nitekim önceki yazılarımda da belirttiğim üzere akıllı telefon kameralarıyla ancak fotoğraf çekersiniz, fotoğrafçı olamazsınız!

Takdir edersiniz ki fotoğraf çekmek kareyi yakalayıp deklanşöre basmaktan ibaret olmayan bir sanat. Her ne kadar gelişmiş olursa olsun cep telefonu kamerasıyla enstantane ayarlayamaz, diyafram açıp kısamaz, ISO değerine kapsamlı bir müdahale gerçekleştiremeyiz. Hal böyle iken kamerası iyi diye 2000 TL ödeyip telefon almak yerine orta sınıf DSLR fotoğraf makinesi almak daha mantıklı değil midir?

Amiyane tabirle her alana burnunu sokmaya çalışan akıllı telefon teknolojisi haliyle daha güçlü işlemciye ve grafik birimine ihtiyaç duymuş, 2.000-3000’lik bataryalar bu devasa aygıtlara enerji yetiştiremeyince “prize bağımlı” toplumun yeşerdiğini de göz önünde tutmak gerek.

Tüketim Çılgınlığının Akıl Almaz Boyutlara Ulaşması!

Ortalama bir akıllı telefonun 80-100 dolar arası bir maliyette olduğunu düşündüğümüz zaman bir asgari ücretli çalışanın borca girerek 2-3 bin liraya iPhone alması ve bunu bir statü göstergesi olarak algılaması düşündürücü olup, akıllı telefon piyasasını iPhone‘dan ibaret zannedip, diğerlerini ötekileştirmek trajiktir!

AVM’ler önünde iPhone’a para ödemek için kuyruğa girenlerin sayısı azalırken Tayvan menşei Mediatek 8 çekirdekli cep telefonu çipseti, 10 çekirdekli tablet çipseti ile devlere meydan okuyor!

Yorumumu katmadan sizi rakamların diliyle sizi baş başa bırakıyorum. Bir tarafta insanların almak için kuyruğa girip birbirini ezdikleri iPhone 6S ve diğer tarafta ise hiç duymadığınız firma Oxiron X5!

Uyarı! Yazımızın bundan sonraki kısmı iPhone kullanıcılarının moralini alt üst edebilir!

Akıllı Telefon Hayatımıza Nasıl Girdi, Neleri Değiştirdi

iPhone6S Oxiron X5
Ekran Boyutu 4.7 inç 5.5 inç
İşlemci Çift Çekirdek 1.84 Mediatek 6752 8 Çekirdekli 1.7 Ghz
Ram 2 GB 2 GB
Dahili Hafıza 16 GB 16 GB
Hafıza Kartı Desteği Yok! Var (Max. 64 GB)
4.5G Desteği Var Var
Batarya 1715 mAh (Değiştirilemez!) 2900 mAh (Değiştirilebilir)
Kamera (Ön/Arka) 5 Megapiksel/12 Megapiksel 5 Megapiksel/13 Megapiksel
Çift Sim Desteği Yok Var
Fiyat 2.399TL 764 TL!

Yorum yapmaya gerek olmadığı kanaatindeyim çünkü rakamların dili gerçeği gayet acı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir