Android Telefon Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Önlenir ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Bu yazımızda Android Telefon Aşırı Isınma Sorunu ve  çözümü için alabileceğiniz gerekli önlemleri ve neler yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Normal şartlarda ısınmayan ama son zamanlarda aşırı ısınma sorunu yaşayan Android akıllı telefon ve tabletlerin neden çok ısındığını tespit etmek başta zordur. Bunun nedeni ise ısınmaya sebep olabilecek pek çok unsurun bulunması. Bu nedenle aşırı ısınma sorunu yaşamadan önce önlem almak ve cihazınızı daha dikkatli kullanmaktır.

Eğer sahip olduğunuz Android cihaz aşırı ısınma sorunu yaşamaya başladıysa yine aşağıda yer alan önlemler ile bu sorunu çözmeniz mümkün.

Android Telefon Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Önlenir ?

Virüsten tutun oynadığınız oyunlara kadar pek çok şey akıllı telefonuzun aşırı ısınmasına neden olabilir. Android aşırı ısınma sorunu çözülebilmesi için alabileceğiniz gerekli önlemleri ve neler yapmanız gerektiğini sizlere detaylı olarak yazımızın devamında anatacağım. Fakat her ne kadar önlem alıp dikkatli kullanmaya başlasanız da bazı yapacağınız işlemler her zaman cihazınızın ısınmasına sebep olur. Bu yüzden ısınma durumlarında da ekstra dikkat gösterip cihazınızı zorlanma seviyesinin altına indirmeniz gerekiyor.

Lafı daha da uzatmadan hemen Android Telefon Aşırı Isınma Sorunu için ne gibi önlemler alıp nelere dikkat edebileceğinizi maddeler halinde sıralamaya başlayalım.

1. Çok Yoğun Olarak Kamera Kullanımı

Bu maddede değinmek istediğim en önemli husus çok fazla kamera kullanımı dışında kameranın yüksek ayarlarda çok uzun süre çalışması. Gereksiz yere çekeceğiniz yüksek kaliteli videolar sonucunda pek çok Android cihaz aşırı ısınma nedeniyle kamera uygulamasını kapatır ya da kısa süre içerisinde telefonun kapanacağını size bildirir.

android-kamera-kullanimi

Kamera cihazınızın aşırı ısınması dışında çok fazla batarya da tüketmesini sağlayan özelliklerden bir tanesi olduğu için dikkatli ve ihtiyaç halinde kullanmak önemlidir.

Eğer sürekli kamera kullanımı gerçekleştiriyorsanız fakat en yüksek ayarlarda çekilen videolra ya da fotoğraflara ihtiyacınız yoksa kamera ayarlarınızı belirli ölçüde düşürerek kamera yüzünden meydana gelen aşırı ısınma sorununu aşabilirsiniz.

Tabi sahip olduğunuz cihazın kamerası çok iyi değilse, ayarları kısmadan belirli süre kullanarak ara verip cihazınız soğuduğunda yeniden kullanmak da alternatif yöntemlerden bir tanesi. Zaten cihazınız kamera yüzünden aşırı ısındığında sistem bunu algılayarak kamera uygulaması durdurmaya zorlayacaktır.

2. Virüs Taraması Yaparak Virüslerden Kurtulun!

Yıllardır bilgisayarlarımızda yer alan virüslerden çektiğimiz yetmemiş gibi şimdilerde cebimizden ayırmadığımız Android akıllı telefonlardaki virüsler de aşırı ısınma sorunu oluşturabilecek en önemli husulardan bir tanesi.

android-virusler

Virüslerin geliştirilme amacı cihazınıza yerleşerek verilerinizi ele geçirmek fakat yine de bazı virüsler sahip oldukları yapı gereği cihazınızda aşırı ısınma problemleri oluşturabilir.

Android virüsleri için

Android Virüsü Nedir, Nasıl Korunulur?  yada  Android’de Virüs Temizleme Yöntemi  konularımıza bakabilir, Android Cihazlar için En İyi Antivirüs Programları  yazımızda telefonunuz için antivirüs programı indirebilirsiniz.

3. Kullandığınız Koruyucu Kapaklara Dikkat Edin!

Akıllı telefonlarımızı öncelikle korumak ve sonrasında daha güzel gösterebilmek adına kullandığımız koruyucu kapaklar da cihazların aşırı ısınma sorunu yaşayabilmesini sağlayan etkenler arasında yer alıyor.

Siz farkında olmadan kullandığınız kapak eğer telefonuzu çok sıkıyorsa ya da boğuyorsa normal şartlarda aşırı ısınma yaşamayacak olan Android cihazınız sırf kullandığınız kapak yüzünden aşırı ısınma sorunu ile karşı karşıya kalabilir.

telefon-koruyucu-kapaklar

Fakat kapakların meydana getirdiği ısınma sorunu için karşımıza çıkan tek çözüm yolu kapak kullanmamak. Çünkü kullanacağınız kapakların neredeyse tamamı ya yüzde 100 plastik ile üretiliyor ya da büyük oranda plastik ile üretiliyor. Plastik olmasa bile kullanacağınız diğer kapaklar da deriden yapılıyor ve deri de plastik gibi aynı sorunu yaşatıyor.

Burada önemli olan nokta, cihazlarınız özellikle zorlu işlemler yaparken ısınarak bu ısıyı dışarı atması gerekirken kapak nedeniyle sıcak içeride hapsoluyor ve sonucunda cihazınız belirli bir sürenin ardından aşırı derecede ısınmaya başlıyor.

Akıllı telefonların özellikle pahalı modelleri için kapak kullanmamak bir çözüm değil. Çünkü kapaksızken düştüklerinde çok daha fazla zarara uğrayabiliyoruz. Bu nedenle çok fazla oyun oynayacaksınız ya da cihazınızı zorlayacak derecede işlemler yapmanız gerekiyorsa o anlık kapağı çıkartmak daha makul görünüyor.

4. Batarya ve Şarj Kablosu Kontrolü!

Android Telefon Aşırı Isınma Sorunu yaşatabilecek unsurlar arasında cihazınızda kullandığınız batarya ve batarya şarjı için kullandığınız şarj kablosunun da büyük etkisi olabiliyor.

batarya-ve-sarj-kablosu

Özellikle eski model akıllı telefonların eskiyen bataryalarını fazla şarj ederek çok fazla ısınmalarına neden olabilirsiniz. Fakat bu bataryalar şarj esnasında ısınmayarak aşırı şarj olma durumunda aşırı ısınma problemi gösterebilirler. Bu nedenle batarya durumunu kontrol ederek gerekli görüldüğünde değiştirmeniz yararınıza olacaktır.

Diğer yandan orijinal şarj kabloları yerine ucuz ve basit şarj kabloları cihazınızın şarj olurken aşırı ısınma sorunu yaşamasını sağlayabilir. Bu gibi durumlarda en iyi çözüm batarya ya da şarj kablosunu daha iyileri ile değiştirmek.

Bu konuda Sahte Şarj Cihazı İle Orijinal Şarj Cihazı Nasıl Ayırt Edilir ? yazımız size yardımcı olacaktır.

5. Wi-Fi Kullanımı

Wi-Fi kullanımı tek başına Android akıllı telefon ve tabletlerin aşırı ısınma sorunu yaşamasına neden olmaz. Fakat Wi-Fi’nin açık olması bazı uygulamaların ekstra özelliklerini devreye soktuğu için cihazınız bu uygulamaların arka planda yaptıkları işlemler nedeniyle aşırı ısınma gösterebilir.

Yani Wi-Fi bağlantısı dolaylı yoldan da olsa cihazınızın aşırı ısınmasını sağlayabiliyor.

wifi-android-isinma-sorunu

Eğer sahip olduğunuz Android akıllı cihaz üzerinde çok fazla Wi-Fi bağlantısı kullanıyorsanız ya kullandığınız tüm uygulamaların ayarlarını kurcalayarak Wi-Fi açıkken arka planda çalışmalarını engellemelisiniz – ki bu pek önerilecek bir yöntem değil- ya da  Greenify uygulamasını google playstoredan ücretsiz olarak indirip, sizin yerinize arka planda çalışıp fazladan kaynak tüketip cihazlarınızın aşırı ısınmasını sağlayan uygulamaları tespit ederek uyutmasını sağlayabilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde hem bir çok uygulama Wi-Fi açıkken gereksiz yere arka planda çalışmayarak cihazınızı yorup Android Telefon Aşırı Isınma Sorunu  yaşamasını engeller hem de batarya tasarrufu yapmanızı sağlar.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir