Aliexpress Nedir, Nasıl Alışveriş Yapılır, Güvenlimidir?

tr. aliexpress web sitesi üzerinden alışveriş yapmak ile ilgili sorularınız varsa bu makalemizde Aliexpress nedir, nasıl alışveriş yapılır ve nelere dikkat edilmeli gibi konuların üzerinde duracağız.

tr. aliexpress aslında Aliexpress.com‘un Türkçe dil destekli versiyonu. Yani aslında global web sitesinden içerik veya arayüz olarak bir farkı yok.

tr. aliexpress / Aliexpress Nedir?

Yurtdışından alışveriş yapmak deyince akla gelen ilk yerlerden biri olan Aliexpress, binlerce farklı ürün bulabileceğiniz bir alışveriş portalı. Ayrıca Aliexpress’te yer alan ürünlerin birçoğunun uygun fiyatlı olması da global anlamda birçok kişinin buradan alışveriş yapmayı tercih etmesi ile sonuçlanıyor.

Ürün çeşitliliğine baktığımız zaman elektronik ürünlerden giyime, otomobil ekipmanlarından ev ve bahçe ürünlerine kadar yüzbinlerce ürün olduğunu görüyoruz.

İlginizi çekebilir :Online Yurtdışı Alışveriş Rehberi!

Aliexpress Nedir, Nasıl Alışveriş Yapılır, Güvenlimidir1

Tabii ki Çin merkezli bir web sitesi olduğu için Aliexpress’te birçok ürünün imitasyonunu uygun fiyata bulmak mümkün. Örneğin normalde 500 TL olan bir Apple Watch kayışının imitasyonunu 20 – 30 dolar fiyatla satın alabilirsiniz.

Aliexpress Güvenilir mi?

Birçok kullanıcı, özellikle yurtdışından ürün sipariş ederken web sitesinin güvenilir olup olmadığını sorguluyor. Bu noktada Aliexpress’in günde milyonlarca işlem yapan oldukça güvenilir bir internet sitesi olduğunu belirtelim.

Yine de eğer internetten alışveriş yapma konusunda biraz tedirginseniz, alışveriş yaparken sanal kart veya debit kart alternatiflerini kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir :Kredi Kartı ile yaptığımız Online Alışverişlerimizi nasıl korumalıyız?

Bu noktada yine de dikkat etmeniz bazı hususlar var. Aliexpress, bünyesinde yüzlerce farklı satıcı barındırdığı için bir ürünü satın almadan önce sayfanın sol yanında bulunan satıcı profilini mutlaka inceleyin. Profilde yer alan önceki satışları ve puanları gibi bilgiler güvenilirlik hakkında size ipuçları verecektir.

Gümrük Sınırı ve Yasaklar

Öncelikle fiyatı ne olursa olsun SIM özelliği olan telefon ve tablet gibi mobil ürünlerin yurtdışından kargo yoluyla satın alınmasının yasak olduğunu belirtelim. Bununla beraber bazı kozmetik ürünler de yine gümrük yasağına tabii.

Aliexpress Nedir, Nasıl Alışveriş Yapılır, Güvenlimidir2

Diğer ürünlerde ise 75 Euro sınır bulunuyor. Bu rakama kargonun dahil olmadığını belirtelim, yani alacağınız bir ürün 75 € ise ve 5 € kargo parası ödüyorsanız sipariş gümrüğe takılmayacaktır.

İlginizi çekebilir :İnternette Güvenli Alışveriş nasıl yapılır?

Ürünüm Kaç Güne Gelir?

Kullanıcılar genellikle alışverişlerinde ücretsiz kargo seçeneğini tercih ediyor. Bu da değişkenlik göstermekle beraber 15 ila 30 gün içerisinde ürününüz geleceği anlamına geliyor. Eğer farklı kargo şirketlerini tercih ederseniz bu süreyi kısaltmak mümkün. Ancak kargo parası, kimi zaman aldığınız üründen pahalıya denk geldiği için çok mantıklı bir seçenek değil.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.