Akım Korumalı Priz Nedir ?

Akım Korumalı Priz Nedir , ne işe yarar ? Akım Korumalı Prizlerin Çeşitleri Nelerdir ? Akım Korumalı Priz Alırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Bildiğiniz gibi ülkemizde internet bağlantısında olduğu gibi elektrik noktasında da sorunlar sıklıkla yaşanmakta. Özellikle kesintilerin olması ve voltaj değerlerinin sürekli değişmesi özellikle masa üstü bilgisayarlarımız olmak üzere elektronik birçok cihazımıza zarar vermekte.

Peki, bu konuda cihazlarınızı güvence altına almak için üretilen “akım korumalı priz”ler nedir? Neden daha yüksek fiyatla satılıyorlar? Gerçekten cihazlarımızı koruyor mu? gibi sorulara bu yazımızda cevap veriyoruz. Bakalım gerçekten yararlı mı;

Akım Korumalı Priz Nedir?

Akım korumalı denilen prizler aslında UPS olarak bilinen harici güç üniteleri ile karıştırılmaktadır. Normalde UPS’ler içerdikleri batarya sayesinde sürekli sabit bir akım vererek cihazınızı ya da cihazlarınızı korurken, cihazlarınızın yüksek ve düşük voltajdan, dalgalanmalardan ve gürültüden etkilenmesini engeller.

Fakat akım korumalı prizin asıl amacı cihazınızı ya da bileşenlerini yakabilecek yüksek voltajdan korumaktır. Aynı zamanda dalgalanma ve gürültülere karşı da cihazınızın etkilenme oranını düşüren bu priz çeşitleri, maalesef düşük voltaja karşı bir batarya içermedikleri için müdahale yapamazlar.

Yani özetlemek gerekirse akım korumalı prizler cihazlarınızı yüksek voltaja karşı korur demek en doğru söylemdir.

Akım Korumalı Prizler Neden Pahalı?

Akım korumalı prizlerin içerisinde ekstra bileşenler ve bir sigorta bulunduğu için daha pahalı olurlar. Bu sigortanın görevi ise olası bir yüksek voltajda kendini kapatarak cihazınıza yüksek voltajın iletilmesini engellemektir.

Aynı zamanda malzeme kalitesi olarak da daha iyi olan bu tarz prizler haliyle daha pahalı olur. Eğer 20TL gibi çok uygun fiyatlara akım korumalı priz görürseniz pek yanaşmayın. Çünkü zaten normal bir prizin fiyatları bu fiyatlarda iken akım korumalı olduğu iddia edilen priz türleri 20TL’ye olması mantıklı değildir.

Akım Korumalı Priz Nedir

Akım Korumalı Prizlerin Çeşitleri Nelerdir?

Klasik olarak 4lü, 6lı gibi çoklayıcı görevi gören bu prizlerde tekli olanlar, USB portuna sahip olanlar, hatta uzaktan kontrol edilebilen akıllı versiyonları bile bulunur. USB portuna sahip olanlar akıllı telefon ve tablet gibi USB bağlantısı üzerinden şarj olan cihazlarınızı şarj ederken, “akıllı” olarak geçen prizler ise uzaktan kumanda ya da mobil uygulaması üzerinden güç geçişinin açılıp kapatılabilmesine yaramaktadır.

Son olarak da zaman ayarlı modeller mevcuttur. Bu modellerde de analog saatlerde alarm kurar gibi zaman ayarı yapılır ve belirlenen zamandan sonra akım korumalı priz güç geçişini tamamen keser.

Akım Korumalı Priz Nedir

Akım Korumalı Priz Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekli?

Bir akım korumalı priz alacaksanız dikkat etmeniz gereken en temel 3 nokta vardır.

Bunlardan ilki malzeme kalitesi. Genellikle dayanıklı ve yanmaya karşı korumalı malzemelerden üretilen bu prizlerde bu özellik önemlidir. Ayrıca “Jule” değeri de önem taşımaktadır. Bu değer ise size prizin akım korumalı ömrünü ifade eder. Jule değeri düşük olan prizler daha kısa sürede akım koruma özelliğini kaybederken yüksek jule değerine sahip olanlar daha dayanıklıdır ve daha uzun süre cihazınızı yüksek voltaja karşı koruyabilir. Aynı zamanda jule durumunu gösteren led ışıklı versiyonları da tercih edebilirsiniz. Böylece prizin hala akım koruması yapıp yapmadığını takip edebilirsiniz.

Son olarak da pek tabiki fiyatına ve markasına dikkat etmeniz gerekli. Tunçmatik, Pratigo, S-Link, Belkin, Hama, Philips ve Viko gibi markalar bu noktada belirleyici olabilir. Bahsettiğim gibi bulundurduğu özelliğe göre ortalama 40TL’den başlayan fiyatlara sahip olan bu prizlerin 10-20TL olanlarını tercih etmenizi önermiyoruz.

Akım Korumalı Priz Nedir

Akım Korumalı Priz Hangi Cihazlarda Kullanılmalıdır?

Eğer bütçeniz varsa evdeki tüm prizleri akım korumalı olarak kullanmanız tabiki sizin yararınıza olacaktır. Ancak kısıtlı bir bütçe ile hareket edecekseniz önceliği bilgisayar ve televizyon başta olmak üzere akıllı telefon, tablet ve önem verdiğiniz diğer elektronik cihazlar için kullanmanız gerekmektedir.

Ancak akım korumalı prizin toplam güç kapasitesine dikkat etmeniz de önemli. Eğer 2.200W maksimum güce sahip olan prize bir ütü, kettle, kaynak makinesi vb yüksek voltaj çeken cihazlar bağlarsanız priz sigorta atarak gücü tamamen kesecektir. Yani kullandığınız priz kadar o prize bağlanan cihazlar da önemlidir.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir