4K ve UHD Nedir?

4K ve UHD Nedir

UHD (Ultra High Definition) Nedir?

UHD açılımı Ultra High Definition demektir. 4K ve üzeri olan görüntülerdeki çözünürlükleri ifade etmek için kullanılır. UHD, NHK Science, Technology Research Laboratories tarafından üzerinde çalışılan dijital video formatıdır. HD çözünürlüklere göre 16 kat daha fazla çözünürlükte görüntü imkanı sağlar. Yani 3840×2160 piksel üzeri çözünürlükler için kullanılır. UHD’nin ilk çalışmaları 2003 yılında deney olarak 30 dakika süren bir test çalışmasıdır. Daha sonraki yıllarda hızla gelişen teknoloji ile bunu günümüzde başta televizyonlar olmak üzere telefonlar ve kameralarda HD çözünürlüğün yerini almıştır. Günümüzde teknoloji alanında isimlerini en sık duymuş olduğumuz Samsung, Lg, Sony gibi markalarda UHD çözünürlükte televizyonlar, telefonlar, UHD çekim yapan kameralar yapıp son yıllarda çözünürlük alanında UHD’nin hayatımıza hızla girmesini sağlamışlardır.

UHD çözünürlük olarak tanımlanabilecek 2 çeşit çözünürlük vardır. Bunlar 4K ve 8K çözünürlüklerdir. Bu ikisinden en çok ismini duyduğumuz 4K’dır. 4K çözünürlük 3840×2160 yatay olarak yaklaşık 4.000 pikseldir, 8K çözünürlük ise 7680×4320 yatay olarak yaklaşık 8.000 pikseldir.

4k-nedir-768x405

4K Nedir?

4K, çözünürlük demektir. Son zamanlarda ismini sık sık duyduğumuz 4K çözünürlük UHD’nin bir çeşididir. Bize HD’den daha iyi ve daha güzel görüntü sağlar. Daha çok ayrıntı ve daha net bir görüntü sağlar. İnsanlar arasında 4K ile UHD eş anlamlı olarak görülür. Bu yanlış bir bilgidir. 4K, UHD’nin bir çözünürlük çeşididir. Pek gelelim 4K ismi ne demektir?

4K dememizin sebebi yatay olarak 4.000 pikselden oluşmasıdır. 1080p ismi yükseklik baz alınarak verilmişken, 4K ismi genişlik yani yataylık temel alınarak verilmiştir. Peki 4K’daki K neyi ifade etmektedir?

4K’daki K, bin kelimesinin ya da x1000 ifadesinin yerine rakamların yanına getirilen bir harftir. Bunu daha iyi anlamamız için sosyal ağlardan örnek verebiliriz. Örneğin 100 bin takipçi yerine 100K takipçi denir.

4K’nın formatları vardır bunlar şöyledir:

Dijital film standartları

Ama günümüz televizyonlarında 3840×2160 çözünürlükleri vardır.

4K farkını anlamak için yani görüntünün ayrıntısını ve netliği daha iyi görebilmek anlamak için ekrana biraz daha yakın olmak gerekiyor ve izleyeceğimiz içeriğin 4K olması gerekiyor.

Kaynak: Mazot Kaçakçısı

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.