Clash Royale Taktikleri

Clash Royale Taktikleri

Daha önce Clash Royale Karakterleri yazımızda karakterler hakkında genel bilgi ve oyunda kullanabileceğiniz taktikler konusunda bilgi vermiştik. Clash Royale oyununda her karakterin diğer karakterlere karşı avantaj ve dezavantajları vardır. Bu yazımızda ise savaş destesi seçimi, savaşa ilk başlangıçta yapacağınız taktikleri, karakterlerin güçlü ve zayıf yönlerini anlatacağız.

Clash Royale Savaş Destesi Seçimi

Clash Royale oyununda en önemli şey doğru savaş destesini oluşturmaktır. Savaş destesi için seçeceğimiz 8 kartı çok iyi belirlememiz lazım. Kartları seçerken kendi stratejimizi belirleyeceğimiz gibi karşımıza çıkacak farklı kartlara karşıda hazırlıklı olmamız gerekmektedir. Mesela seçtiğimiz kartlarda yakın dövüşen karakterler ağırlıkta olup uzaktan saldırı yapan kartımız olmaz veya çok az olursa rakibimizin havadan gönderdiği karakterlerine karşı savunmasız kalırız. Bunun için yakın dövüş ve uzak dövüş kartlarımızı dengeli oluşturmalıyız.

Diğer taraftan alan hasarı veren ve tek hedefe hasar veren kartlarımızı da dengelememiz gerekmektedir. Kulelere saldırırken ve ağır hasar veren karakterleri hızlı indirmek için ihtiyacımız olan tek hedefli kartları seçeceğimiz gibi toplu olarak alacağımız saldırılara karşıda alan hasarı veren kartları kullanmamız gerektiğini unutmamak gerekiyor.

clash_royale-savas-destesi

Oyunda iyi bir saldırı yapmak kadar iyi bir savunma yapmakta çok önemlidir. Onun için savaş destesini dizerken savunmamızı da saldırımızı da düşünerek kartlarımızı seçmek büyük önem taşıyor.

Clash Royale oyununda kartlar Sıradan, Ender ve Destansı olarak sınıflandırılmış. Burada Destansı kartlar daha üstün gibi görünse de bazen Sıradan kartları kullanmak daha iyidir. Yani bir kart Destansı veya Ender diye gidip sadece destansı ve ender kartları kullanmak büyük bir taktik hatası olacaktır.

Oyunda her kartı kullanmak için iksir gerekmektedir. Oluşturacağınız savaş destesinin ortalama iksir oranı 4,5’dan fazla olmamalıdır. Eğer iksir ortalaması çok fazla olursa oyunda yavaş kalırsınız ve oyunu kaybedersiniz. 4 ile 4,4 arası ideal iksir ortalamasıdır.

Clash Royale Savaşa Başlama Taktikleri

Oyunda savaş başladığı zaman kesinlikle önce iksirlerinizin tamamen dolmasını bekleyin. Eğer rakibiniz halen hamle yapmadıysa kendi kulenizin arkasına az iksir harcayan bir kartınızı açabilirsiniz. Böylece rakibiniz hamle yapmadan tekrar iksir deponuz dolacak ve oyuna önde başlamış olacaksınız. İlk açacağınız kart yavaş ilerleyen bir karakter veya goblin kulübesi olabilir. Rakibiniz halen hamle yapmaz ise karakteriniz yolu yarıladığı zaman diğer kartlarınızı kullanarak atağa geçebilirsiniz. Eğer rakibiniz karşı atak yaparsa önce savunma yapın. Onun karakterlerini engelledikten sonra karşı atağa geçin. Atağa karşı atak yapmak yanlış bir taktiktir. Doğru taktik atağı engelledikten sonra ve iksir deposunu 7-8 doldurduktan sonra atağa geçmektir.

Yakın Dövüş Karakterlerinin Zayıf Noktası

Barbarlar, Bombacı, Mini Pekka, Şövalye, Valkür, Prens gibi karakterlere karşı havadan ilerleyen ve havadan saldıran (minyonlar, yavru ejderha vb.) karakterleri kullanmak avantajlıdır. Çünkü yakın dövüşen karakterler havadan gelen düşmana saldıramazlar. Böylece siz hasar almadan onları etkisiz hale getirebilirsiniz.

Clash Royale’de Dev Nasıl Durdurulur

Dev karakterinin en zayıf noktası yavaş ilerlemesi ve sadece kulelere hasar vermesidir. Üzerinize bir dev geldiği zaman çoklu olarak gelen karakterlerinizi kullanmalısınız. Örneğin iskelet ordusu, barbarlar, Minyonlar ve güçlü hasar veren mini pekka devi indirmek için doğru seçim olacaktır. Ayrıca Dev uzağınızda iken uzaktan saldırı yapabilen Cadı, silahşör gibi karakterleri kullanabilirsiniz.

Clash Royale Prens Nasıl Durdurulur

Clash Royale oyununun en tehlikeli ve can sıkıcı karakterlerinden biri Prens’tir. Prens hem çok hızlı haraket eder hem de çok fazla hasar verir. Eğer kulenize bir Prens saldırıyorsa ve onu engellemezseniz saniyeler içinde kulenizi yıkacaktır. Prense karşı en etkili karakterler Mini Pekka, Barbarlar ve İskelet ordusudur. Mini Pekka ile Prensi oyalayıp canını azaltırken diğer kartlarınızı kullanarak etkisiz hale getirebilirsiniz.

X-Yayı, Bomba Kulesi Gibi Yapıları Yıkma

X-Yayı gerçekten de Destansı bir karttır. Eğer rakibinizde X-Yayı varsa kendi alanına X-Yayını kurarak saniyeler içinde kulelerinizi yıkabilir. X-Yayı için birden fazla kartınızı feda etmeniz gerekebilir. Uzaktan ateş eden Şilahtör, Bombacı, Yavru Ejderha gibi kartları kullanarak X-Yayını ve Bomba Kulesi gibi yapıları etkisiz hale getirebilirsiniz. X-Yayının zayıf noktası ise kurulduktan 5 saniye sonra menzil almasıdır. Yani ilk 5 saniye size saldıramaz. Bu süre içinde iskelet ordusu, barbarlar vb. kartlarla onu etkisiz bırakabilirsiniz.

Clash Royale Saldırı Taktikleri

Oyunda kulelere saldırı yapacağınız zaman aynı zamanda rakibinizin size yapacağı savunmayı da düşünerek kartlarınızı seçmeniz önemlidir. Örneğin Dev gönderiyorsanız arkadaşından alan hasarı veren Cadı, Bombacı vb. kartlarınızı kullanmanız gerekmektedir. Çünkü alan hasarı veren karakter göndermezseniz rakibiniz çoklu karakterlerini kullanarak Devi saniyeler içinde etkisiz hale getirebilir. Aynı şekilde sadece yakın dövüş kartlarıyla saldırmakta havadan gelen düşmanlara karşı sizi savunmasız bırakacaktır.

Size yapılan bir saldırıdan sonra karşı saldırı yapacağınız zaman veya size yapılan bir saldırıyı geri püskürterek bir saldırı yapıyorsanız hasar veren kartlarla ilerlemek çoğu zaman daha iyi bir taktiktir. Yani hemen bir Dev veya benzeri bir kart kullanırsanız rakibinizin savunmasını delemezsiniz. Öncelikle savunmayı delmek ve sonra saldırı pozisyonuna geçmek bazen daha iyi bir taktiktir.

Savunma yaptıktan sonra ortada sadece 1 karakteriniz ve az iksiriniz varsa iksirinizin dolmasını bekleyin. İksir deposu dolmaya yakın saldırıya geçin.

Oyunda kilit karakterlerden biri de Dev İskelettir. Dev İskelet hem hasar verir hem de öldüğü zaman üzerindeki bombayı bırakır ve yakın çevresindekileri etkisiz hale getirir. Çoklu bir saldırıya uğradığınız zaman Dev İskeleti savunma amaçlı kullanmak doğru bir taktik olacaktır.

Clash Royale Savunma Taktikleri

Clash Royale oyununda savunma taktikleri en az saldırı taktikleri kadar önemlidir. Doğru bir savunma yapmak sağlam bir saldırının temelini oluşturur.

Savunma yapacağınız zaman elinizden geldiğince rakibinizin sizin alanınıza girmesini sağlayın. Böylece kuleleriniz de savunmada size yardımcı olacak ve rakibinizi daha rahat bir şekilde etkisiz hale getireceksiniz.

Uzaktan saldırı yapan kartlarınızı kullanacağınız zaman bunları rakibinizin yakın dövüşen karakterinden uzağa açın. Böylece siz hasar almadan saldırıya başlamış olursunuz. Ayrıca bombacı gibi alan hasarı veren kartları uzağa açın. Böylece uzaktan çoklu rakipleri etkisiz hale getirir. Bombacıyı düşmanların ortasına açarsanız hiçbir şey yapamadan etkisiz hale gelecektir.

Aynı şekilde yakın dövüşen kartları kullanacaksanız rakibinizin hemen yanına kartları açmak size zaman kazandıracaktır.

Goblin kulübesi, barbar kulübesi vb. yapılar bazen zaman kazanmak ve kulelerin yıkılmasını engellemek için size zaman kazandırır. Saldırı esnasında bunları kullanmak doğru değildir ancak saldırı öncesi bunları aynı zamanda zaman kazanmak için kullanabilirsiniz.

Kaynak: Teloji

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.