ZyXEL Modemlerde Port Yönlendirme Nasıl Yapılır?

ZyXEL Modemlerde Port Yönlendirme Nasıl Yapılır

Zyxel modemlerde port açma , port yönlendirme işlemi nasıl yapılır ?

Kullanıcıların en çok yapmak istedikleri uygulamaların başında router arkasındaki bir bilgisayara web server, mail server kurmak, kamera bağlı bilgisayardaki görüntüyü Internet üzerinden izlemek vs..gelir. Veya içerideki bir bilgisayarın masaüstüne RDP protokolü ile ulaşmak istenir.

Web server için 80 nolu portu, mail server için 25 ve 110 nolu portu, uzak masaüstü (RDP) bağlantısı için 3389 nolu portu arkadaki PC’ye yönlendirmek gerekir. 192.168.1.2 IP adresli bilgisayarda web server, 192.168.1.8 IP adresli bilgisayarda mail server, 192.168.1.15 IP adresli bilgisayarda da Terminal server (uzak masaüstü bağlantısı yapmak için) olduğunu farzedelim. Bunlar bizim kabul ettiğimiz örnek değerlerdir. Cihaza web arayüzünden bağlanın. (Bakınız : Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?)

Advanced Setup altındaki NAT linkine tıklayın. SUA Only seçeneğinin karşısındaki “Edit Details” linkine tıklayın. Açılan pencerede yönlendirmek istediğimiz port numaralarının başlangıç değerini “Start Port No”, bitiş değerini “End Port No”, portların yönlendirileceği lokal IP adresini “IP Address” yazan alana yazın. Başlangıç ve bitiş değerleri aynı ise her iki alana da aynı değeri yazın. Eğer bütün portları arkadaki tek bir PC’ye yönlendirmek veya 2.3.4… satırlarında yazan portların haricindeki bütün portları tek bir PC’ye yönlendirmek istiyorsak

1. satırdaki IP adres kısmına bu PC’nin IP adresini yazın. “Save” butonuna basarak ayarları kaydedin. Yukarda yapılan işlemlerin örneği aşağıdaki görseldeki gibidir.

Eski arayüz:

ZyXEL Modemlerde Port Yönlendirme Nasıl Yapılır-1

Yeni Arayüz:

ZyXEL Modemlerde Port Yönlendirme Nasıl Yapılır-2

Fabrika ayarlarında var olan ve aşağıda görülen kısıtlamalardan “Web”i kaldırmak gerekir. Web arayüzünden cihaza bağlanın. Advanced Setup altındaki “Security” linkine tıklayın.

Aşağıda görüldüğü üzere dışarıdan içeriye Telnet, FTP, TFTP, Web, SNMP trafiği engellenmektedir.

Gerekli kısıtlamaları, yönlendirme yapmak istediğimiz portların onay kutusunu temizleyerek kaldırmalıyız.

ZyXEL Modemlerde Port Yönlendirme Nasıl Yapılır-3

İşlemden sonra modeminizi kapatıp açın. Kontrolleri yapmak için cihazınızı uzak bir bilgisayardan pinglemeyi deneyebilirsiniz. İnternet üzerinde birçok online port sorgulama siteleri vardır fakat genellikle bu sorgular tam olarak gerçek bilgileri yansıtmayabilir. İşlem hakkında sorularınızı yorum göndererek bizlere iletebilirsiniz.

Kaynak: Ozengen (Serkan Çataltaş)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.