Akıllı Telefon Güvenliği İçin İpuçları

Siz de herkes gibi akıllı telefon kullanıyorsanız güvenlik sizin için de dikkat edilmesi gereken bir konu olmalı. Nedeni ise almış olduğumuz akıllı telefonların sadece yüksek fiyatlara sahip olması değil bunun yanı sıra gün geçtikçe her bilgimizi (TCKN, iş ile ilgili dosyalar, kişisel bilgiler, ailemizin bilgileri vs..) telefonlarımızda saklıyor oluşumuz. Ancak, hala pek çok kullanıcı telefonları için yeterli güvenlik önlemi almıyor ya ihmal ediyor ya da önemsemiyor. Bu yazımızda Akıllı Telefon Güvenliği İçin İpuçları hakkında bilgiler vereceğiz.

Akıllı telefonlar elbette sadece kişisel bilgileri, fotoğrafları ve videoları depolamak için kullanılmıyor. Kredi kartınızın borcunu ödemek için bankanızın uygulamasını kullanıyorsanız, finansal işlemlerinizi cihazınızdan yönetiyorsanız ve kullandığınız servislere yine akıllı telefonunuz üzerinden erişiyorsanız güvenlik seviyenizi daima yüksek tutmalısınız.

Akıllı Telefon Güvenliği İçin İpuçları

1- Parola Kullanın

Parola kullanmak kullanıcılara her ne kadar cihaza ilk erişim esnasında birkaç saniye kaybettiriyor olsa da hala en iyi güvenlik önlemlerinden bir tanesi. Elbette iyi bir şifreden bahsediyoruz; doğum yılınız, „12345“, veya „QWERTY“ gibi kolay tahmin edilebilecek şifreler seçmek güvenlik namına pek bir şey sunmayacaktır.

Güvenli bir şifre seçmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız Güvenli Bir Şifre Oluşturmanın En Kolay Yolu yazımıza göz atabilirsiniz.

2- İşletim sisteminizi daima güncel tutun

iOS, Android veya Windows Phone fark etmez, hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun, mutlaka en güncel versiyona sahip olmaya özen gösterin. Bu yüzden cihazınızın sürüm güncellemesi bölümünden sık sık güncelleme olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

sistem-guncelleme

Bildiğiniz gibi üreticiler her güncellemeyle birlikte güvenlik açıklarını ve kullanım problemlerini gidermeye özen gösteriyorlar. Bu yüzden ufak güncellemeler yayınlansa bile bunları es geçmeyin ve cihazınızda daima en son sürümü kullanmaya çalışın.

3- Antivirüs kullanın

IOS’lara virüs bulaşmıyor“ demeyin! Kötü amaçlı kişiler mutlaka bir yolunu bulup her türlü işletim sistemine sızabilecek potansiyele sahipler. Hem iOS hem de Android cihazlar üzerinde AVG, Lookout ve McAfee gibi güvenlik alanında isim yapmış firmaların uygulamalarını kullanarak güvenlik seviyenizi artırabilirsiniz.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Uygulama marketlerde çok sayıda güvenlik uygulaması yer almakta. Bunların bazıları kullanıcıları kandırmak amacıyla yapılmış zararlı yazılımlardan oluşuyor. Bu yüzden isim yapmış firmalar haricinde hiçbir üreticinin uygulamasını kullanmamanızı öneriyorum. Virüs programı seçmekte zorlanıyorsanız En İyi Antivirüs Programları 2016  yazımız size yardımcı olacaktır.

4- Kaynağını bilmediğiniz ve güven vermeyen uygulamaları kullanmayın

Google Play Store ve App Store’da bulamayacağınız uygulamaları yüklemek cezbedici bir fikir gibi görünse de aslında son derece güvensiz.

Uygulama marketler haricinde üçüncü parti kaynaklarda bulacağınız uygulamalar cihazınıza ve kişisel güvenliğinize zarar verebilir. Bu yüzden indireceğiniz içeriklerin daima ilgili işletim sistemlerinin yasal marketleri olmasına özen göstermelisiniz.
5- Şifreleme ve kasa uygulamaları kullanın

Telefonunuzu şifreyle koruyor olsanız bile fazladan birkaç güvenlik basamağı eklemek akıllıca bir tercih olacaktır. Neyse ki bu konuda yardımına başvurabileceğiniz çok sayıda alternatif mevcut.

Farklı platformlar için geliştirilen şifreleme ve güvenlik kasası uyuglamaları sayesinde özel içeriklerinizi daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Bu tür uyuglamalar kullanıcılara cihazları içerisinde güvenli bir ortam oluşturarak gizli kalmasını istedikleri içeriklerini saklama imkanı sunuyor. Bunun için En İyi Şifre Yönetim Programları  yazımızda gerekli açıklamaları yaptık.

6- Konum servislerini açık tutun

Batarya ömründen biraz feragat etmeniz gerekecek fakat emin olun ki buna değer. Lookout gibi birçok servis, kullanıcılara cihazlarını kaybetmeleri durumunda yardımı dokunabilecek özellikler sunmakta.

Konum servislerini açık tutun

Find my iPhone isimli uygulama da bu konuda başvurabileceğiniz öne çıkan seçenekler arasında yer alıyor. Bu tür uygulamalar aracılığı ile kaybettiğiniz cihazınızı başka bir cihaz veya bilgisayar kullanarak bulabilirsiniz.

Find my iPhone isimli uygulama da bu konuda başvurabileceğiniz öne çıkan seçenekler arasında yer alıyor. Bu tür uygulamalar aracılığı ile kaybettiğiniz cihazınızı başka bir cihaz veya bilgisayar kullanarak bulabilirsiniz. Bunun için aşağıda linklerini verdiğimiz yazılarımız size yardımcı olabilir:

Google Telefonumu Bul Özelliği Nasıl Kullanılır?

Kaybolan Android Telefonu Bulmanızı Sağlayacak Uygulamalar

Bataryası Biten Kayıp iPhone Nasıl Bulunur?

iPhone’u Bul Uygulaması Nasıl Kullanılır ?

7- Mevcutsa giyilebilir cihazlar kullanın

Bu tarz teknoloji ürünleri her platform için mevcut olmayabilir. Aslında önde gelen firmalar kendi akıllı saatlerini üretme konusunda büyük maliyetli çalışmalar yürütüyor. Fakat bazı firmalar bu konuda öncü hareket etmekte.

Mevcutsa giyilebilir cihazlar kullanın

Sony SmartWatch 2 ve Galaxy Gear 2 bu cihazlara verebileceğimiz örnekler arasında yer alıyor. Pek çok kullanıcı tarafından gereksiz olarak görülseler de aslında bu saat görünümlü bilgisayarlar kullanışlı oldukları kadar güvenlik konusunda da epey etkililer.

Bu tarz cihazları kullananlar akıllı telefonlarını çoğu zaman ceplerinden bile çıkarmıyor. Bu sayede akıllı telefonun kaybolması veya çalınması riski de en aza iniyor.

Akıllı Telefon Güvenliği İçin İpuçları yazısı ilk önce üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir