Youtube’dan Video yada Film İzlemek Ne Kadar Kota Harcar?

Mobil internet’in kolay elde edilebilir olması nedeniyle yaygınlaşması ile beraber kullanıcılar kota konusunda daha dikkatli olmaya başladı.

1 GB kota ile kaç film izlenir? İnternetten video izlemek kaç MB harcar? İnternetten tv izlemek ne kadar kota yer? gibi sorular sıkça sorulmaya başladı bizde bu  sorulara cevap vermeye çalışalım.

İnternet kullanımında webde gezinme, E-posta kontrolü, Youtubedan video izleme, sosyal medya kullanımı, navigasyon kullanımı gibi servisler çok sık kullanılmaktadır. Bunların içinde en çok kota tüketen  olarak Youtube’u gösterebiliriz.

Youtube , digitürk play , dailymotion vb . servislerde videoyu izlerken kullandığımız veri , videoyu indirmekle aynı miktarda hesaplanmaktadır.İzlenen bir videoyu tekrar izlemek veya sayfayı yenilemek gibi durumlarda malesef veriler baştan indirilmeye başlar.

Youtube tarafından yayınlanan istatistiklere göre , her kullanıcı ayda en az 12  saatlik videolar izliyor ve bu oran her yıl %50 oranında artıyor. 12 saatlik , 720P kalitede bir video ortalama olarak 5.4 GB veri kullanımı anlamına geliyor. Bu oranlar mobil internet kullanıcıları veya kotalı internet kullanıcıları için oldukça yüksek rakamlar diyebiliriz.

Peki kota sorunundan dolayı video izlemeyecek miyiz ?

Akıllı telefonlarımızda ve diğer cihazlarda bağlantı verilerini anlık olarak takip etmeniz artık çok kolay fakat ortalama olarak videoların kalitesine göre harcayacağımız internet miktarını hesaplayabiliriz.

Bu hesap ortalama olarak Digitürk Play’de bir maç izlerken de geçerlidir.

Youtube'dan Video yada Film İzlemek Ne Kadar Kota Harcar-1

Örneğin: 120 dk’lık bir video veya film’i 720P kalitesinde izlediğimiz zaman; ortalama olarak 1Dk=7.6 MB 912 MB kota harcamamız anlamına geliyor. Digitürk Play’de 90 Dk’lık bir maçı 1080P kalitesinde izlediğimizi düşünürsek , 1120 GB’lık bir veri kullanımı ortaya çıkacaktır.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi , bu oranlar’ı değiştiren birkaç faktör var fakat kota hesaplarımızı ortalama olarak bu istatistiklere göre tutarsak ayın sonunda tahmini internet kullanımımızı bulabiliriz ve bu rakamlar gerçeğe oldukça yakın olacaktır. Videoların kalitelerine göre Youtube tarafından önerilen bağlantı hızları aşağıdaki gibidir..

  • 2160p video : 20000 kbps
  • 1440p video : 8913 kbps
  • 1080p video : 3774 kbps
  • 720p video : 3000 kbps
  • 480p video : 1000 kbps
  • 360p video : 721 kbps
  • 240p video : 377 kbps
  • 144p video : 80 kbps

Sınırsız internet kullanıcıları için bu oranlar oldukça düşük olarak gelebilir fakat ülkemizde adil kullanım konusunda’da büyük sınıtılar yaşadığımızı hesaba katarsak , bağlantı hızımızın düşmesini de engellemek için bu istatistikleri dikkate almamız gerekiyor.

Videolar, günümüz internet kullanımın olmazsa olmazı, herhangi bir haber sitesinde gezinirken, facebook’ta dolaşırken veya bir makale okurken bile arka planda gömülü bir şekilde karşımıza çıkabilir. “Video izlersem kotam biter” demek yerine mobil veri kotanıza göre kendiniz için video izleme limitleri belirleyebilirsiniz. Konu hakkında fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir