Microsoft Office’e Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz Ücretsiz Programlar

Microsoft Office'e Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz Ücretsiz Programlar

Microsoft’un bireysel ve kurumsal kullanıcılara sunduğu Office programı hem masaüstü hem de mobil tarafta ihtiyaçları fazlasıyla karşılasa da ücretsiz kullanım sunmaması açısından fazla tercih edilmiyor. Bu noktada Microsoft Office programı kadar kapsamlı olmayan ancak temel ihtiyaçları da karşılayan ücretsiz alternatifler öne çıkıyor. Bu blog yazımızda Microsoft Office kadar yetenekli hem ev hem de işte ihtiyaçlarınızı karşılayacak ücretsiz ofis programlarını listeliyoruz.

Microsoft Word, Excel ve PowerPoint masaüstü ve mobil platformda sürekli geliştirilerek her geçen gün daha yetenekli hale getiriliyor olsa da ücretsiz olarak belli süre kullanımdan sonra veda etmek durumunda kalıyoruz. 1 aydan fazla deneme sürümü sunan kampanyaları atlarsak Microsoft Office legal yazılım kullanmayı tercih eden ancak fiyatlandırmasına sıcak bakmayan kullanıcılara hitap etmiyor. Lafı daha da uzatmadan hiçbir ücret ödemeden başka deyişle bedava kullanabileceğiniz ofis programlarına geçiyorum:

OpenOffice

OpenOffice

Açık kaynak ofis programı olarak karşımıza çıkan OpenOffice, beraberinde dört programla geliyor. Yazı işleriniz için kullanabileceğiniz Writer, hesaplama işlerinde yardımcınız Calc, sunum hazırlarken ihtiyacınız olacak Impress ve veri tabanı yönetim aracı diyebileceğim Base OpenOffice’i yüklediğinizde kullanabileceğiniz programlar arasında. Microsoft Office programı ile oluşturulmuş dosyalar üzerinde de çalışma yapmaya izin veren ücretsiz ofis programı eklentileriyle de farklılık yaratıyor.

LibreOffice

libre-office4

Microsoft Office’in ücretsiz alternatifi denilince akla gelen ilk isimlerden OpenOffice’e destek veren bir grup tarafından geliştirilen LibreOffice’de OpenOffice programlarının hepsini aynı adla bulabilirsiniz. “Peki farkı nedir?” diye soracak olursanız LibreOffice uyumluluk konusunda daha başarılı ve sürekli güncelleniyor.

Google Docs (Google Dokümanlar)

google-docs

Günü sürekli yazı yazarak geçirdiğiniz bir işiniz varsa Google Docs Türkçe adıyla Google Dokümanlar tercih edebileceğiniz en iyi uygulama diyebilirim. Gmail hesabınıza giriş yaparak kullanabileceğiniz Word benzeri uygulamasıyla belge oluşturma, düzenleme, dokümanlar üzerinde iş arkadaşlarınızla ortak çalışma yapma, dokümanlarınızı parolayla koruma şansına sahipsiniz. Microsoft Word’de oluşturulmuş belgeleri içe aktarıp düzenlemeniz de mümkün. Google Dokümanlar’ın en güzel yanı ise web tarayıcı ve mobil cihazlar üzerinden kullanılabilmesi ve belgelerin iki platform arasında senkronize olması.

FreeOffice

Softmaker-FreeOffice

Softmaker FreeOffice de OpenOffice ve LibreOffice kadar etkili bir ofis programı. Bünyesinde TextMaker (Word), PlanMaker (Excel) ve Presentation (PowerPoint) programlarını içeriyor. Tüm Microsoft dosa türleriyle tamamen uyumlu olması, sistemde fazla yer kaplamaması, eski PC’lerde dahi tabiri yerinde ise kasmadan çalışması, daha da önemlisi Türkçe olmasıyla dikkat çeken FreeOffice ücretsiz olarak kullanılabilse de yükleme esnasında e-posta adresi girme zorunluluğu olması ve belirtilen adrese lisans gönderilmesi, yüklemede de lisansın girilme zorunluluğu benzerlerinde görmediğimiz için garip geldi doğrusu.

Office Online

microsoft-office-online

İlginç gelebilir ancak Microsoft Office’in web tarayıcıda kullanılabilir ücretsiz sürümü de yer alıyor. Masaüstünde kullandığımız Word, Excel ve PowerPoint’in temel özelliklerini içeren diğer bir deyişle masaüstünde sık kullandığınız araçları görebileceğiniz ücretsiz sürüm hem program kurulumunu ortadan kaldırıyor, hem de bulut tabanlı çalıştığından çalışmalarınız otomatik olarak kaydediliyor ve dilediğiniz bir bilgisayardan belgelerinize, tablolarınınıza, sunumlarınıza ulaşabiliyorsunuz.

Kaynak: Tam İndir Blog (Erkan Calp)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir