Windows’ta Silinmeyen Dosyalardan Nasıl Kurtulursunuz?

Silinmeyen Dosyalardan Nasıl Kurtulursunuz

Windows, yapısı gereği kullanımda olan dosyaları silemez veya taşıyamaz. Pek çoğumuz bu sınırlama ile karşılaşmışızdır. Silmeye çalıştığımız dosya kullanımdaysa, Windows bununla ilgili bir uyarı verir. Çoğunlukla bu uyarılarda dosyayı kullanan program belirtilse de, kimi zaman Windows herhangi bir kaynak belirtmeden dosyanın silinmesine izin vermez. İşte bu tip durumlar için birkaç ipucumuz var.

Güvenli mod

“Dosya kullanımda” hatasını büyük oranda gideren yöntemlerden biri, Windows’u güvenli modda başlatmak. Eğer normal koşullarda dosyayı kimliği belirsiz bir program tarafından kullanılıyor diye silemiyorsanız, güvenli moda girin ve dosyayı bu durumda silmeye çalışın. İlk defasında dosyayı silmenizi engelleyen program büyük ihtimalle güvenli modda aktif olmayacak, haliyle de dosyayı silmenizi engelleyecek bir işlem bulunmayacaktır.

Üçüncü parti programlar

Güvenli mod her ne kadar etkili olsa da, Windows dosya silme konusunda her sıkıntı çıkardığında güvenli moda girmek oldukça zahmetli olacaktır. Bu sebeple silinmeyen dosyalardan kurtulmak için tasarlanan üçüncü parti programlar imdadımıza yetişiyor. Örnek olarak Empty Loop’un Unlocker uygulamasını deneyebilirsiniz. Ancak baştan uyaralım; Unlocker, kurulum sihirbazında bazı reklam yazılımları barındırdığı için Chrome tarafından uyarı alıyor. Bu sebeple programı kurarken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

unlocker-kurulum-640x450

Programı indirip kurduktan sonra silmek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp Unlocker seçeneğine tıklayın. Bu işlemden sonra Unlocker, dosyayı hangi programın tuttuğunu size gösterecektir. Bu sayede ilgili programı kapatıp dosyayı sorunsuz bir şekilde silebilirsiniz.

unlocker-640x279

Uyarıya dikkat edin

Yukarıda belirttiğimiz gibi kimi zaman Windows, silmek istediğiniz dosyayı hangi programın kullandığını belirtmiyor. Yine de çoğunlukla hangi programın bu hatadan sorunlu olduğunu Windows tespit edebiliyor. Bu yüzden bilgisayarınızı güvenli modda başlatmadan veya üçüncü parti yazılımlar yüklemeden önce uyarı penceresine bakmakta fayda var.

Kaynak: Technopat – Muhsin Bayram

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir