Windows Defender İle Zararlı Yazılımları Tarama

Windows’un dahili güvenlik yazılımına yeni özellikler kazandırabilirsiniz.

Windows Defender, Windows ile birlikte varsayılan olarak gelen bir anti-virüs koruma yazılımı. Çoğu durumda kayda değer bir koruma sağlamasına rağmen, bu yazılım üçüncü parti antivirüs yazılımlarının sahip olduğu pek çok özelliğe sahip değil.

Ancak Kayıt Defteri üzerinde yapılacak birkaç oynama ile Windows Defender’a farklı türlerdeki zararlı yazılımları tespit etme özelliği kazandırabilirsiniz. Öncelikle bu işlemin Kayıt Defteri kullanmayı gerektireceğini ve Kayıt Defteri üzerinde yapılan bir hatanın sisteminizi çalışmaz hale getirebileceğini belirtelim.

Microsoft’un bu özelliği saklamasının en önemli sebebi, Windows Defender’ın istenmeyen yazılımları tarama özelliğinin öncelikle kurumsal müşteriler için tasarlanmış olması. Bu tarama özelliği ileride genel kullanıma sunulabilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir.

Kayıt defterini açmak için Başlat menüsüne regedit yazıp, çıkan kısayola tıklayın.

regeditKayıt Defteri dizini içinde şu konuma ulaşın:

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesMicrosoftWindows Defender

Windows Defender anahtarı altında yeni bir anahtar oluşturmanız gerekiyor. Windows Defender anahtarına sağ tıklayın ve Yeni>Anahtar seçeneği ile anahtarı oluşturup MpEngine olarak isimlendirin.

mpengineArdından bu yeni anahtar için bir değer yaratmanız gerekecek. Yeni>DWORD (32-bit) Değeri ile MpEnablePlus adında bir değer oluşturun. Ardından oluşturduğunuz değere çift tıklayıp, açılan penceredeki Değer verisi kısmına 1 yazıp onaylayın.

mpenableplusKayıt defterinden çıkın ve sisteminizi yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başlatıldıktan sonra Windows Defender arka planda malware, adware, zararlı tarayıcı uzantısı gibi potansiyel istenmeyen yazılımları tarayacak ve bulduğunda size haber verecektir.

defender

Windows Defender’ın yakalamış olduğu zararlı yazılımları görmek için programdaki Geçmiş>Algılanan tüm ögeler listesini kullanabilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.