Windows 10’da Uyku Modu Nasıl Kapatılır?

Windows 10'da Uyku Modu Nasıl Kapatılır

Windows işletim sistemlerinde, bilgisayarınızda güç planlarınıza göre uyku modu devreye girer. Bu modda çok az güç harcanır, bilgisayarınız daha hızlı başlar ve bıraktığınız yere hemen geri dönersiniz. Pilinizin biteceği ve çalışmanızı kaybedeceğiniz konusunda kaygılanmanıza gerek yoktur çünkü pil çok azalırsa Windows otomatik olarak tüm çalışmalarınızı kaydeder ve bilgisayarı kapatır. Kısa bir süre için, örneğin bir kahve molası vermek için bilgisayarınızdan ayrılıyorsanız, uyku modunu kullanın.

Birçok bilgisayarda (özellikle dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerde), kapağı kapattığınızda veya güç düğmesine bastığınızda bilgisayarınız uyku moduna girer. Uyku modu birçok kullanıma göre fayda sağladığı gibi, bazı kullanımlarda işlemlerinizi engelleyebilir.

Bu tarz durumlarda ayarlarınızı kullanımınıza göre yapılandırabilir veya tamamen kapatabilirsiniz.

(Laptop Kapağını Kapatınca Ekran Kapanmasın!)

Uyku modu nasıl kapatılır ? Nasıl ayarlanır ?

Uyku modu ayarlarınızı Windows xp, Windows 7 , Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde aşağıdaki gibi yapılandırabilirsiniz.

Başlat menüsüne tıklayarak arama bölümüne “uyku” yazarak veya “Denetim MasasıDonanım ve SesGüç SeçenekleriPlan Ayarlarını Düzenle” yollarını takip ederek ilgili menüye giriş yapın.

Windows 10'da Uyku Modu Nasıl Kapatılır-1

Ekranı kapatma , Uyku moduna girme ayarlarını açılan menüde kapatabilirsiniz. Hiçbir zaman seçeneğini işaretleyerek özelliği kapatabilirsiniz. Gelişmiş ayarlar seçeneğine girerek detaylı ayarları yapılandırabilirsiniz.

(Windows 10 Kişiselleştirme Ayarları Nasıl Düzenlenir?)

Windows 10'da Uyku Modu Nasıl Kapatılır-2

Gelişmiş ayarlar seçeneğinde performans seçeneğinizi işaretleyerek gelişmiş olarak bütün donanımlarınızın kapanma ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Örneğin sabit diskinizin , bilgisayarınızın prizde iken uyku moduna girme süresini dk olarak aşağıdaki gibi seçebilirsiniz.

Windows 10'da Uyku Modu Nasıl Kapatılır-3

Özellikle şarjda olan cihazlarınızda donanımlarınızın sistem boşta iken çalışma süresini size uygun bir şekilde yapılandırmanız , bataryanızdan ciddi tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Gelişmiş seçenekte bataryanız bittiği zaman veya bitmeye yaklaştığı zaman vermesini istediğiniz uyarıları’da seçebilirsiniz.

Kaynak: Ozengen

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.