Android Telefonlarda İstenmeyen Numaralar Nasıl Engellenir?

Android Telefonlarda İstenmeyen Numaralar Nasıl Engellenir

Akıllı telefonlarımızı Facebook ve Twitter‘a girmek veya oyun oynamak için kullanıyoruz.Bu sırada telefonumuzun “telefon” özelliğini unutabiliyoruz.

Akıllı telefonunuzda istemediğiniz çağrılara ve kısa mesajlara maruz kalıyorsanız, bu çağrıları engellemenin çeşitli yolları var. İşte bunlardan bazıları.

(Android Telefonlarda Otomatik Metin Düzeltme Nasıl Kapatılır)

Ayarlar’ı Kullanarak Numara Engelleme

Akıllı telefonunuzun modeline bağlı olarak, Ayarlar menüsünden belirli numaraları engelleyebilirsiniz.

Bazı telefon modellerinde Ayarlar > Arama > Arama Reddetme > Otomatik Reddetme > Belirli Numaraları Engelle adımını izleyebilirsiniz.

Tüm aramaları engellemek için Ayarlar > Cihazım > Engelleme Modu > Gelen Aramaları Devre Dışı Bırak seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ayarlar’ı Kullanarak Numara Engelleme

Alternatif olarak; telefonunuzun tuş takımını açtıktan sonra seçeneklere tıklayarak Arama Ayarları > Ek Ayarlar > Numara Engelleme adımlarını izleyebilirsiniz.

(Android Telefon veya Tableti Fabrika Ayarlarına Döndürme)

Numara Engellemek için Uygulamalar

Birçok akıllı telefonda çok tuhaf bir biçimde, Ayarlar menüsünde arama engelleme desteği sunulmuyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda çözüm; üçüncü parti uygulamalardan geçiyor.

(Android Telefon Format Atmadan Virüsten Nasıl Temizlenir?)

Çağrı engelleme uygulamaları

Mr. Number:

mr-number

Mr. Number uygulaması numara engellemek için mükemmel bir ücretsiz uygulama. Tek bir numara, bir alan koduna ait aramalar ve SMS’leri engellemenin yanında gelen tüm aramaları da engelleyebiliyorsunuz.  Engellediğiniz numaraları da Blocked History sekmesinden görebilirsiniz.

Calls Blacklist

call-blacklist

Mr. Number uygulamasıyla benzer şekilde çalışan Calls Blacklist, gelen aramaları ve SMS’leri kara listeye almanızı sağlıyor. Kişileriniz, son aramalar bölümünden engelleme yapabileceğiniz gibi manuel olarak da numara ekleyebilirsiniz.

Call Blocker Free:

Call Blocker Free

Mr. Number’a benzer bir uygulama olan Call Blocker Free, genel kategoriler yerine kara liste ve beyaz liste yoluyla numaraları engellemenize izin veriyor. Bu listeleri hazırladıktan sonra engelleme modunu dilediğiniz biçimde ayarladığınızdan emin olun. Call Blocker Free, yalnızca belirli aramaları kabul etmek isteyen ve sürekli rahatsız edilen kullanıcılar için iyi bir seçenek olabilir.

Truecaller:

Truecaller

Truecaller’ın kurulumu biraz daha uzun sürüyor çünkü telefon numaranızı doğrulayıp bir hesap oluşturmanız gerekiyor (Google, Facebook, LinkedIn ile oturum açmak da mümkün). Ana ekranda herhangi bir numara hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Block sekmesinde ise diğerler kullanıcıların şikayet ettiği numaraları engelleyebiliyorsunuz. Truecaller ile isterseniz gizli aramaların tümünü engelleyebilir, engelleme işlevinin tam olarak ne yapacağını (çağrının ret mi edileceğini yoksa sessizce çalmasına izin mi verileceğini) seçebilirsiniz.

Truecaller, belirli bir alan kodunu ve tüm 800’lü numaraları engelleme özelliğine de sahip olduğundan bazı kullanıcıların gözde engelleme uygulaması olmuş durumda. Aramalar size ulaştığı anda bilgi verebilen Truecaller, önceki uygulamalara kıyasla daha “komple” bir çözüm sunuyor.

Bu işlevleri metin mesajlarına da getirmek isterseniz, aynı firmanın Truemessenger uygulamasını deneyebilirsiniz.

Kaynak: Tam İndir Blog (Volkan Yılmaz)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir