WhatsApp’da Paylaştığınız Fotoğraflarınız Ne Kadar Güvende?

WhatsApp’da Paylaştığınız Fotoğraflarınız Ne Kadar Güvende

WhatsApp artık yüz milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Bu kullanıcıların hepsi neredeyse milyarlarca fotoğraf paylaşıyorlar. Arkadaşlar, sevgililer, aile bireyleri, iş camiası hemen herkes, WhatsApp üzerinde günde en az 2 kere mutlaka bir fotoğraf paylaşımında bulunuyorlar. WhatsApp genel olarak güvenli bir iletişim uygulaması olarak kabul ediliyor. Bu yüzden kullanıcılar özel paylaşımlarını rahatlıkla “iki kişi” arasında kalacak mantığıyla yapıyorlar. Ancak durum gerçekten böyle mi dersiniz? Çünkü ne demişler, iki kişinin bildiği bir şey artık sır değildir.

Güvenlik kavramının son derece sübjektif olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bir kullanıcının güvenlik kriterleri, bir başkası için zayıf görünebilir. Her kişinin kendine özgü bir güvenlik tanımı olduğundan “güvenlik şöyle sağlanır” demek çok da mümkün değil. Ancak güvenlik, kişisel hayatın veya bir emtianın zarar görmemesi anlamında alınacak önlemlerin tümüdür demek belki biraz yeterli olabilir. Bazı kıstasları ise genelleştirilebilir.

Çevrimiçi güvenlik ve WhatsApp

Hızlı mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılar tarafından özgür bölge ilan edilmiş durumda. Her şey iki ya da seçtiğiniz kullanıcı sayısı kadar birey arasında kalıyor ve bir sızıntı olursa doğrudan suçlusu onlar olabiliyor. WhatsApp sunucularında mesajlar tamamen şifrelenmiş şekilde tutuluyorlar. Yani dışarıdan bir müdahale ile çözümlenmeleri oldukça zor, çözümlenseler bile kimden kime gittiğini anlamak da hiç kolay değil. Ayrıca mesajlar 30 gün boyunca okunmazsa doğrudan sunuculardan siliniyorlar. WhatsApp sunucularının bir ileti çöplüğü haline gelmesine izin vermiyor.

whatsapp-guvenlik-sorunlari-b

Ancak iletilerinizi akıllı cihazlarınızda saklıyorsanız bunların korunuyor olmasını elbette WhatsApp’dan bekleyemezsiniz. Aile bireyleri, arkadaşlarınız, eşiniz ya da dostunuz telefonunuza ulaşabiliyorsa ortaya çıkacak bazı tatsız durumlarla karşılaşmanız her zaman olası. Üstelik bu iletiyi paylaştığınız taraf için de geçerli bir risk.

WhatsApp güvenlik sorunları

WhatsApp sunucularının “hacklenmemesi” gibi bir olasılık elbette var. Ancak siber saldırganlar için sunucunun şifreleme altyapısını çözümlemek ve verileri kullanıcılarla eşitlemek meşakkatli ve uzun bir iş gibi görünüyor. Şimdilik buna pek kalkışmayacaklarını düşünebiliriz. Öte yandan akıllı telefonlara sızmak çok daha kolay ve hızlı olduğundan hedef belirlemek de kolay. Yani dev sunucularda iğne aramak yerine her hangi bir kullanıcının akıllı telefonunu yağmalamak daha kolay ve hızlı.

whatsapp-guvenlik-sorunlari-b1

Bu noktada WhatsApp ile paylaştığınız her verinin telefonda ne kadar süre depolandığı, kimlerle paylaşıldığı, paylaşın kişinin cep telefonun ne kadar güvenli olduğu gibi sorunsallar WhatsApp sunucularının güvenliğinden daha önemli.

Neden endişe etmelisiniz?

Sonuç olarak kişisel bilgilerinizi paylaştığınız insanlara olan güveniniz, kendi telefonunuzun güvenliğinden daha önemli. Karşı taraf bu paylaştıklarınızı ne yapıyor? Akıllı telefonunda tutuyor mu yoksa hemen siliyor mu, bundan emin olmak gerekiyor. Bir diğer sorun ise WhatsApp medya paylaşımlarının akıllı telefonların resim galerilerinde farklı bir kategoride toplanarak sosyal medya bağlantılı albümlerde ifşa edilebiliyor olması. WhatsApp ile paylaştığınız her resim ve video Google Photos ve Facebook gibi mecralara izin verdiyseniz anında paylaşılabiliyor. Özellikle Google bulut hizmetleri ile sosyal hesaplarınız bağlıysa bu durum siz farkına varmadan bile gerçekleşebiliyor. Bu yüzden akıllı telefonunuzun galeri izinlerini tekrar gözden geçirmenizde fayda var. Böylelikle özel paylaşımlarınızın bir anda afişe edilmesini önlemiş olursunuz.

WhatsApp’da daha güvenli nasıl olunur?

Sunucu tarafına bakacak olursak, şimdilik WhatsApp’ın iletilerimiz için aldığını söylediği güvenlik önlemlerine inanmaktan başka bir seçeneğimiz yok. Ancak Akıllı telefon tarafında tüm önlemler tamamen sizi bağlayan kriterlerden oluşuyor. Paylaşımların kısıtlanması, gönderilerin anında telefondan silinmesi şimdilik en önemli güvenlik adımları olarak öne çıkıyorlar. Bunun yanı sıra bazı diğer önlemleri de şöyle sıralayabilirim.

  • VPN kullanmaya dikkat edin.
  • Telefonunuzu mutlaka kilitleyin ve şifreleyin.
  • Bilmediğiniz veya tanımadığınız kaynaklardan gelen mesajları açmayın.
  • Profilinizde paylaştıklarınıza dikkat edin gerekirse gizli tutun.
  • WhatsApp fotoğraflarınızın telefon albümü tarafından görülmesini engelleyin.
  • Bilmediğiniz ya da şifrelenmemiş Wi-Fi ağlarından uzak durun.
  • Mümkün olduğu akadar WhatsApp web’den dosya alışverişi yapmayın

Kaynak: Tamindir Blog (Kaan Ezgimen)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.