VoLTE Teknolojisi Nedir, Ne İşe Yarar ?

VoLTE Teknolojisi Nedir ? VoLTE nasıl çalışır ? VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılır ? VoLTE destekleyen cihazlar hangileri ?

Nisan ayı itibariyle geçtiğimiz 4.5G Teknolojisiyle beraber, ülkemizde LTE ile beraber çıkan pek çok teknoloji kullanılmaya başlandı. Bunlardan birisi de VoLTE teknolojisi.

VoLTE Teknolojisi Nedir ?

VoLTE yüksek kalitede ses, görüntü ve data aktarımı anlamına gelen LTE yani 4G – 4.5G teknolojisini kullanan bir standarttır. VoLTE ingilizce Voice Over LTE kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. VoLTE ile HD+ kalitede sesli ve görüntülü görüşme arama yapma imkanı sağlanmış olacak. Bunun için SIM kartınızın 4.5G uyumlu, telefonunuzun ise VOLTE destekli bir akıllı cihaz olması gerekmektedir.

Enriched Voice over LTE‘nin kısaltması olan VoLTE, özetlemek gerekirse 4. nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 4G’nin zenginleştirilmiş hali olarak belirtilebilir. Bu teknoloji ile birlikte, 4.5G’nin sunduğu avantajlar telefon görüşmeleri ile birleştiriliyor.

VoLTE Ne İşe Yarar ?

4.5G şebekelerinin çoğunluğunda 4.5G teknolojisiyle sesli arama yapıldığında, çağrı 2G veya 3G şebekesi üzerinden başlatılıyor. Bu da çağrı başlatma süresinde 5-6 saniyeye varan bir gecikmeye sebep olabiliyor.

Ancak, VoLTE özelliği ile ses aramaları da veri üzerinden (VoIP) 4.5Gşebekesi ile gerçekleştiriliyor. Böylece VoLTE özelliği ile çağrı başlatma süreleri 1-2 saniyeye indirilirken, kullanıcılara daha hızlı şebekeye erişim ve bağlantı hizmeti sunuluyor.

Ayrıca, ses iletimi mobil veri üzerinden gerçekleştirildiği için ses kalitesi de en yüksek çözünürlükte (HD) sunuluyor. VoLTE özelliğiyle arama yapmak için hem arayan hem de aranan telefonun VoLTE özelliğini desteklemesi gerekiyor.

VoLTE ile birlikte hayatımıza giren en büyük yeniliklerden birisi, HD+ olarak adlandırılan berrak ses kalitesi. WhatsApp gibi uygulamalar ile yaptığımız sesli görüşmelerin pürüzsüz ve kaliteli hali bir çok kullanıcıyı etkilemektedir.

İşte bu teknoloji ile birlikte o berrak ses kalitesine normal telefon görüşmelerinde kavuşuyorsunuz.

VoLTE Teknolojisi Nedir, Ne İşe Yarar ?

Ayrıca normal telefon görüşmelerinde yapılan konferanslar, VoLTE ile bir adım daha ileriye giderek görüntülü olarak gerçekleştirilebiliyor. Tabi, VoLTE ile gelen yenilikler bunlarla sınırlı değil. Telefon görüşmeleri yaparken mobil veri bağlantısının kesildiğini fark etmişsinizdir. VoLTE, aynı anda veri ve ses kullanımına izin verdiği için telefon görüşmeleri sırasında telefonunuz arka planda dosya indirmeye vs. devam edebilir.

Bir arkadaşınızı aradığınızda bazen telefonun çalması 5 – 10 saniyeden daha fazla sürebiliyor. Bu teknoloji ile birlikte, sesli aramaların bağlanması neredeyse 1 saniye içerisinde gerçekleşiyor. 4.5G teknolojisi henüz hayatımıza girmeden ülkemizde bir test gerçekleştiren bir GSM operatörü, VoLTE ile yüksek kaliteli sesli çağrıyı tam 0,372 saniye içinde kurmayı başarmıştı.

Ayrıca, VoLTE ile birlikte artık görüşmelerinize konum vb. gibi ögeleri ekleyebiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse bir arkadaşınıza yemeğe gidiyorsunuz ancak yolda aracınız bozuldu. Arkadaşınızı durumu anlatmak için ararken, bulunduğunuz konumu görmesini sağlayabilirsiniz.

VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

VoLTE teknolojisini kullanabilmeniz için normal olarak telefonunuzun LTE teknolojisini desteklemesi gerekiyor. Tabi, gerekli şartlar bununla sınırlı değil. Operatörünüzün de VoLTE teknolojisini aktif olarak kullanıma açması gerekli.

Volte ücretsiz bir servistir. Sadece arama ücreti, eskiden olduğu gibi sizden alınacaktır.

VoLTE destekleyen cihazlar hangileri ?

HTC: Desire EYE ve One M9

Huawei: Ascend P7 ve Ascend D2 LTE

LG: G2, G3, G4, G Flex, G Pro, Optimus GX, Optimus LTE 2, Optimus LTE 3

Motorola: Droid TURBO, Nexus 6, Droid MAXX, Droid Mini

Samsung: Galaxy Grand, Galaxy Core Prime, Note 2 LTE, Note 3 (N9005), Note 10.1 LTE, Note Edge, Note 4, Galaxy Round, Galaxy S3 LTE, Galaxy S4 (I9515), Galaxy S4 Mini LTE, Galaxy S4 Zoom, Galaxy S5, Galaxy S5 Active, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge

Sony: Xperia Z2, Xperia Z2 Tablet, Xperia Z3, Xperia Z3 Compact, Xperia Z4

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir