Veri Dolaşımı Nedir ? Android’de Veri Dolaşımı Nasıl Kapatılır ?

Mobil veriyi hepimiz biliriz. Fakat mobil verinin altında birde “Veri Dolaşımı” diye bir seçenek var. Peki Veri Dolaşımı Nedir ? Android’de Veri Dolaşımı Nasıl Kapatılır ?

Veri Dolaşımı Nedir ?

Veri dolaşımı demek yurt dışındayken bulunduğunuz ülkenin operatörleriyle sizin operatörünüzün yapmış olduğu anlaşmayla ek ücretli tarifelerle hattınızı kullanmaya devam etmeniz demektir.

Örnekle açıklamak gerekirse Turkcell, Irak’ta hizmet veren Korek operatör firmasıyla anlaşmalıdır. Böylece Irak’a gittiğiniz zaman hattınız yine sinyal çekmeye devam eder böylece internet, konuşma ve sms kullanmaya devam edebilirsiniz.

Türkiye’de hizmet veren Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatör firmaları müşterinin yurtdışı seyahatlerinde telefon görüşmesi, sms ve internet kullanımı yapabilmeleri için yurt dışında hizmet veren operatörlerle iş birliği yapmaktadırlar.

Böylece insanlar yurt dışına çıktıkları zaman yeni bir sim kart almak yerine yine kendi sim kartlarıyla yurt dışında internet, konuşma ve sms hizmeti almaya devam edebilmekteler. Buna da Veri Dolaşımı denilmektedir.

Ancak yurt dışında kullanılan internet, konuşma ve sms gibi hizmetler yüksek ücretlerle faturaya yansıtılmaktadır. Bundan dolayı çoğu kullanıcı yurt dışında veri dolaşımını kapatma gereği duymaktadır.

Android’de Veri Dolaşımı Nasıl Kapatılır ?

Telefon modeline ve android sürümüne bağlı olarak menüler farklılık gösterebilir ancak genel olarak Veri Dolaşımı özelliği “Mobil Ağlar” veya “Kablosuz ve Ağlar” menüsü altında yer almaktadır.

Biz örneğimizde Android Marshmallow işletim sistemi yüklü Samsung Galaxy S6 modelini kullanıyoruz.

 Android'de Veri Dolaşımı Nasıl Kapatılır ?

Veri Dolaşımı özelliğini kapatmak veya açmak için Ayarlar > Mobil Ağlar yolunu izleyin ve Veri dolaşımı seçeneği yanındaki sürgüyü isteğinize göre kapatın veya açın.

Android Cihazlarda Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir