Uykuda Sıçrama Nedir ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Uykuda Sıçrama Nedir ? Uykuya geçiş esnasında vücudun kasılarak sıçraması hepimizin başına gelmiştir. Kimi zaman da rüyamızda, uçurum, kuyu gibi yüksek yerlerden aşağı düşerken sıçrayarak kalkarız.

Uykuya dalış sırasında ortaya çıkan sıçramalar normal bir durumdur. Farklı nedenlerle yaşanmakla birlikte birçok insan şu veya bu sıklıkla yaşamaktadır.

Uykuda Sıçrama Nedir?

Uykuda Sıçramak ne anlama gelir ? Teknik olarak bunun açıklaması, beyin uyku durumuna geçerken, beyindeki sinir hücrelerinin deşarj olmasıdır.

Myclonic kasılmalar denen bu sıçramalar tamamen fizyolojiktir.

Birçoğumuzun başına gelen ancak farkında olmadan istem dışı yapılan bu eylem, uykuya dalmaya başladığımız o ilk anlarda meydana gelir ve sıkıntı yaşamamıza neden olur. Çoğu kişi bunun rüya yada kabus görülmesi sonucu ortaya çıktığını düşünür ama her sıçramanın sebebi bunlar değildir.

Uykuda Sıçramanın Nedenleri, Tetikleyen Faktörler

  • Depresyon veya çeşitli psikolojik sorunlar uykuda sıçramanın sebebi olabilir.
  • Düzensiz uyku(normalden az uyumak, gece uyanık kalıp gündüz uyumak gibi)
  • Yorucu bir gün geçirmek
  • Yoğun stres sonrası uyumaya çalışmak.
  • Uyku öncesi aşırı yiyecek tüketmek.

Uykuda sıçramayla ilgili batıl inançlar

Bunlardan en mantıklı olanı, uyumadan önce beynimizin bedeninimizi öldü sanarak sinirler vasıtasıyla sinyal göndermesidir.

Bir diğer batıl inanç ise, evrim teorisine dayanır. Atalarımızın ağaçlarda yaşadığı zamanlarda uykuya geçiş esnasında irkilerek bir yere tutunur ve ağaçtan düşmezmiş. Düşenlerin nesli tükenmiş, bizler ise o sıçrayarak dala tutunanların torunlarıymışız.

Uykuda Sıçrama dini olarakda cinler bizi çekiyormuş, beynin astral seyahata çıkmak istemesi gibi saçmalamalardan  bahsetmeye gerek bile yok.

Beyin Sislenmesi Nedir, Nasıl Engellenir ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.