Televizyonu Kim İcat Etti?

Televizyonun ne anlama geldiği, televizyonu kimin bulduğu, televizyonun kim tarafından icat edildiği, televizyonun hangi yıl bulunduğu, ilk renkli televizyonun ne zaman geliştirildiği gibi konular merak edilen konular arasındaki güncelliğini korumaktadır.

Günümüzde en büyük kitle iletişim aracı olan televizyon son yüzyılın en popüler icatlarının başında gelmektedir. İnsanların haber almaktan tutun da eğlenmesine kadar birçok ihtiyacını gideren bu cihaz, insanların günlük yaşamında diğer teknolojik araçlara göre oldukça fazla yer kaplamaktadır. Bu yazımızda televizyonun kısaca tarihsel gelişimine göz atmaya ve bu büyülü kutunun hangi aşamalardan geçerek günümüzdeki şeklini aldığına bakmaya çalışacağız.

4

Televizyon Nedir?

Televizyon kelimesi, Yunanca uzak anlamına gelen tele Latince görmek anlamına gelen visio kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Türkçeye İngilizcedeki Television kelimesinden geçen televizyon, Türk Dil Kurumu tarafından göreç, izleç, izlengeç, uzakgör ve bakaç kelimeleriyle Türkçeleştirilmeye çalışılsa da bu kelimeler benimsenmemiş ve yaygın kullanım olan televizyon kelimesi geçerliliğini korumuştur.

Televizyonu Kim İcat Etti?

Televizyonu kimin bulduğu konusu tartışmalı bir konu olsa da yaygın bilinen gerçeklikle televizyon, 1923 yılında İskoçyalı bilim insanı John Logie Baird tarafından Birleşik Krallık’ın Hastings kasabasında icat edilmiştir.

1

İlk Televizyon Yayınını Ne Zaman Yapılmıştır?

İlk televizyon yayını 1928 yılında İngiltere’de günümüzdeki en büyük yayın kuruluşlarının başında gelen BBC tarafından yapılmıştır. Bu ilk yayından itibaren 1935 yılına kadar devam eden yayınlar John Logie Baird’in icat ettiği televizyon vasıtasıyla yapılmıştır. Ancak televizyon yayınlarındaki kalitelerin yetersiz kalması nedeniyle 1936 yılında Alexandra Palace televizyon yayınlarının kalitesini yine BBC aracılığıyla arttırmış ve Palace’nin bulduğu yöntem İngiltere’de 1964 yılına kadar devam etmiştir.

Renkli Televizyonlar Ne Zaman Yayına Başladı?

İlk televizyonlar renksiz yani siyah beyaz yayın yapmaktayken 1940’lı yılların başında televizyon yayınlarını renklendirmek adına çalışmalar hız kazanmıştır. Bu çalışmalar 10 yıllık kısa bir süre zarfı sonucunda neticelenmiş ve 1950’li yıllarda ilk renkli televizyonlar yayın hayatına başlayarak seri üretimle satışa sunulmuştur. 1960’lı yıllarla beraber renkli televizyonlar başta ABD olmak üzere tüm dünyada geniş kitlelerce kullanılmaya başlanmıştır.

Bu yazımızda televizyonun kim tarafından bulunduğu, ne zaman icat edildiği, nasıl bir tarihsel serüven geçirdiğine kısaca değinmeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda günümüzde televizyon, televizyonun sosyal yaşama etkisi, televizyon izleme alışkanlıkları gibi konulara değinmeye çalışacağız. Görüşmek üzere, iyi seyirler!

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.